Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda niesłusznie wygasił mandat radnego Banaszka

Karolina Wojna
Paweł Banaszek, były radny Rady Miasta w Piotrkowie, nie złamał ustawy samorządowej pełniąc mandat, a zarazem zarządzając szpitalem powiatowym
Paweł Banaszek, były radny Rady Miasta w Piotrkowie, nie złamał ustawy samorządowej pełniąc mandat, a zarazem zarządzając szpitalem powiatowym Dariusz Śmigielski
Wojewoda niesłusznie wygasił mandat radnego Banaszka - tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Wojewoda niesłusznie wygasił mandat radnego Banaszka

Naczelny Sąd Administracyjny nie pozostawił już żadnych wątpliwości - mandat radnego Pawła Banaszka, dyrektora Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie Tryb., został wygaszony niesłusznie. Jak orzekł NSA, zarządzanie publicznym zakładem opieki zdrowotnej nie jest jednoznaczne z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Tak sytuację dyrektora interpretował wojewoda łódzki, który w ubiegłym roku wygasiła jego mandat. Jedna z przychodni szpitala (Zakład Rehabilitacji Leczniczej i Przychodnia nr 5 przy ul. Dmowskiego) należy bowiem do gminy i miasto użycza budynek PZOZ.

Decyzję wojewody poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który odrzucił skargę Banaszka. Ten odwołał się więc do NSA. Orzeczenie korzystne dla byłego już radnego (nie wszedł "o włos" do obecnej rady) odczytano podczas ostatniej sesji. - Czuję satysfakcję, że przyznano mi rację w sensie interpretacji przepisów, choć to satysfakcja po czasie - mówi dziś Paweł Banaszek. - Ale nikt mi nie zarzuci, że to było "przeciąganie" mojego mandatu, po prostu miałem rację i działałem zgodnie z prawem.

Sprawa mandatu Pawła Banaszka, który wszedł do rady w trakcie poprzedniej kadencji, budziła wątpliwości niemal od początku. Radnemu zarzucano, że prowadząc działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy, łamie ustawę o samorządzie gminnym. Budynek przy ul. Dmowskiego miasto wydzierżawiło szpitalowi w 2009 roku na 10 lat. Jednocześnie statut placówki zezwalał na prowadzenie na jej terenie wyodrębnionej działalności gospodarczej o charakterze leczniczym.

Czytaj także Wojewoda wygasiła mandat radnego Banaszka

Te przesłanki spowodowały, że wojewoda łódzki wezwał piotrkowską radę do wygaszenia mandatu Pawła Banaszka. Radni takiej uchwały nie podjęli, dlatego wojewoda wydał w tej sprawie zarządzanie zastępcze.
Paweł Banaszek od początku trzymał się korzystnej dla siebie - jak się teraz okazuje, słusznej - interpretacji przepisów. NSA w swoim orzeczeniu podkreślił, że nie można uznać, aby zarządzanie samodzielnym zakładem opieki zdrowotnej, który stosownie do ustawowego obowiązku został wyposażony w mienie komunalne, stanowiło zarządzanie działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego.

- To jest precedensowe orzeczenie, wcześniej szukałem podobnych, ale dotąd takiej sprawy nie było - mówi Paweł Banaszek. Dodaje, że teraz jego przypadek może przysłużyć się innym samorządowcom.

Paweł Banaszek wszedł do Rady Miasta z początkiem 2013 roku. Zastąpił Sebastiana Żerka. Banaszek, który startował z listy PSL, w radzie popierał prezydencki klub Razem dla Piotrkowa. W 2011 roku ubiegał się o mandat z listy KWW Platforma Ziemi Piotrkowskiej.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto