Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Wolborzu z udziałem wojewody Zbigniewa Raua i posłów PiS, w tym Antoniego Macierewicza [ZDJĘCIA]

Redakcja
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Wolborzu z udziałem wojewody Zbigniewa Raua i posłów PiS, w tym Antoniego Macierewicza
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Wolborzu z udziałem wojewody Zbigniewa Raua i posłów PiS, w tym Antoniego Macierewicza Dariusz Śmigielski
Pod znakiem 100-lecia odzyskania niepodległości oraz reformy edukacji upłynęła wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Wolborzu. Odbyła się ona z udziałem wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua, posłów PiS - Antoniego Macierewicza, Roberta Telusa i Grzegorza Wojciechowskiego, łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Dariusza Roguta, komendantów wojewódzkich policji i straży pożarnej oraz księży, w tym księdza prałata Grzegorza Gogola.

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Wolborzu z udziałem wojewody Zbigniewa Raua i posłów PiS, w tym Antoniego Macierewicza [ZDJĘCIA]

- Ten rok jest rokiem szczególnym. Rozpoczynacie kolejny rok nauczania, a pierwszoklasiści pierwszy, w czasie, który przejdzie do historii i macie nieprawdopodobne szczęście, że tak się ułożyło wasze życie, iż rozpoczynacie rok szkolny wraz z setnym rokiem odzyskania niepodległości przez Polaków, przez naród polski po 123 latach niewoli, rozbiorów - mówił do dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wolborzu poseł Antoni Macierewicz.

- Wasi prapradziadowie, w tym niektórzy będący w waszym wieku, z bronią w ręku odbudowali państwo polskie, odzyskali niepodległość w 1918 roku i wy będziecie tę datę przeżywać już niedługo, bo cały rok pod tą banderą przebiegnie. Co mówi nam ta data z punktu widzenia waszej przyszłości? Ano mówi ona przede wszystkim, że nie ma ważniejszej rzeczy dla Polaka jak niepodległość państwa polskiego. Wszystko inne jest tego konsekwencją. Możliwość nauki w języku polskim, możliwość zdobywania wiedzy, budowy własnej i rodziców przyszłości, a także waszych dzieci kiedyś zależy od tego, czy mamy, czy też nie, niepodległe państwo polskie - dodał Antoni Macierewicz, powołując się przy tym na urodzonego w Wolborzu Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

- Z perspektywy wieku najczęściej wspominamy to, co nam się przydarzyło w szkole i to czego się nauczyliśmy, z kim się przyjaźniliśmy. Życzę wam tego, żebyście jak najlepiej wspominali swoją szkołę, niezależnie od tego jaką drogę później wybierzecie

- zwrócił się do uczniów wojewoda Zbigniew Rau, a zwracając się do nauczycieli życzył im owocnej pracy i mówił o wdrażanej właśnie reformie oświaty jako wyzwaniu, "któremu wszyscy jesteśmy w stanie podołać."

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski również wypowiadał się w kontekście reformy edukacji. Podkreślał, że "reforma jest po to, by każde dziecko miało zapewnioną dobrą szkołę i dostęp do edukacji na najwyższym poziomie".

- W tym roku po raz pierwszy polska szkoła podstawowa będzie prowadziła zajęcia w pełnym wymiarze, po raz pierwszy uczniowie ósmych klas ukończą zreformowaną szkołę podstawową w zreformowanej szkole z nową podstawą programową, po raz pierwszy przystąpią do egzaminu ósmoklasisty - mówił kurator Wierzchowski. - Chcemy w tym roku szczególny nacisk położyć na umiejętności cyfrowe zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Z Ministerstwem Cyfryzacji realizujemy projekt ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. W jego ramach do szybkiego, szerokopasmowego internetu będą w ciągu dwóch lat podłączone wszystkie szkoły.

Dodał, że województwo łódzkie jako jedno z pierwszych przystąpi do tego projektu. Z jego zapowiedzi wynika, że już w tym roku umowy podpisać ma w Łódzkiem około 600 szkół, najwięcej - zaraz po województwie mazowieckim - w całej Polsce.

Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN, rozdał pierwszoklasistom zeszyty z okładkami nawiązującymi do 100-lecia odzyskania niepodległości (z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego) i ołówki z nadrukiem IPN.

Niektórzy nauczyciele komentowali jednak całą uroczystość z niesmakiem: "Zrobili kampanię wyborczą w szkole podstawowej" - podsumował z przekąsem jeden z nich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto