Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wpadł złodziej roweru z Mieroszowa

Sylwia Królikowska
Złodziej roweru z Mieroszowa może trafić do więzienia nawet na 10 lat.
Złodziej roweru z Mieroszowa może trafić do więzienia nawet na 10 lat. Dariusz Gdesz
Złodziej roweru z Mieroszowa może trafić nawet na na dziesięć lat do więzienia. Tyle grozi za kradzież z włamaniem, a 52-latek ukradł wart 1000 zł rower z przydomowej komórki.

Złodziej roweru w Mieroszowie wpadł w ręce policji zaraz po tym, jak kradzież została zgłoszona. - 52-letni mieszkaniec Mieroszowa wyrwał skoble zabezpieczające przydomową komórkę i z wnętrza ukradł rower górski wartości 1000 zł. Rower odzyskano i przekazano właścicielce - relacjonuje Magdalena Korościk z wałbrzyskiej policji. Złodziej roweru z Mieroszowa usłyszał już zarzut kradzieży z włamaniem. Za popełnione przestępstwo grozi mu kra do 10 lat pozbawienia wolności.

Policja apeluje:

Ta sprawa zakończyła się pomyślnie. Skradzione mienie odzyskano a złodziej zostanie ukarany. Jednak powinniśmy być szczególnie ostrożni, gdyż amatorów na cudze jednoślady z każdym dniem przybywa. Złodziej potrafi upatrzyć sobie właściciela jednośladu i obserwować go. Wystarczy wtedy chwila nieuwagi a bardzo łatwo możemy stracić nasz pojazd. Niestety jest go potem bardzo trudno odzyskać. Choć takie przypadki się zdarzają. Dlatego tak ważną rolę pełni prewencja.

Zatem pamiętaj:

- jeśli zostawisz rower, hulajnogę, skuter np: przed sklepem, blokiem zawsze zamykaj swój jednoślad na tzw. „blokadę” i staraj się mieć go zawsze na widoku.
- przypominaj dziecku, aby nie pozwalało korzystać z roweru nieznajomym oraz aby za słodycze lub drobne pieniądze nie „pożyczało” pojazdu na „chwilę”,
- nigdy nie pozostawiaj jednośladów na klatkach schodowych, korytarzu, piwnicy lub na balkonie,
- powtarzaj dziecku, aby nigdy nie zostawiało pojazdu bez opieki,
- oznacz swój pojazd,
- zawsze możesz poprosić zaufaną osobę, aby popilnowała Twój rower.

A co należy robić, aby się skutecznie chronić przed kradzieżą?

- Trzeba pamiętać, że nie ma zapięć nie do sforsowania. Możemy najwyżej zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając mu jego "pracę". Im lepsze zapięcia tym więcej czasu zajmuje złodziejom ich pokonanie.
- Musimy nabyć zabezpieczenia, które mają atest. Są niestety nie najtańsze, jednak zainwestowanie w nie zniechęci złodzieja.
- Bezwzględnie zawsze należy zakładać zabezpieczenie na rower w taki sposób, aby spinać koło, ramę oraz przytwierdzony do podłoża przedmiot (np. płot).
- Zabezpieczenie powinno być zakładane możliwie ciasno.
- Z pozostawianego roweru za każdym razem zdejmujemy ruchome elementy np. siodełko. Rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec.
- Rower należy zostawiać albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. W tym drugim przypadku również musimy pamiętać o założeniu zabezpieczenia.
- Warto zbadać, czy w pobliżu miejsca parkowania naszego roweru nie ma kamer monitoringu. Odstraszają one złodziei, a w przypadku kradzieży - jest szansa, że Policja będzie dysponować taśmą wideo z nagraniem zdarzenia.
- Większość ram rowerów ma numer fabryczny. Należy go zapisać!
- Sfotografuj rower - w przypadku kradzieży zdjęcia przekaż policji i rozpowszechnij w Internecie. Może to pomóc go zidentyfikować!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto