Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawy w RATP w Skierniewicach

red.
Z informacji Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach: do połowy grudnia można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Idą Święta…” prezentującą dekoracje i ozdoby świąteczne twórców z regionu: Eli Świderek, Bogusławy Drzewieckiej i Beaty Seligi.

Czas Bożego Narodzenia kojarzy się nam z choinką, bombkami, światełkami. Choinka zawsze była kolorowa, jednak jej dekoracja zmieniała się wraz z upływem czasu. Na początku XX wieku do wykonania zabawek choinkowych wykorzystywane były naturalne materiały, takie jak: wydmuszki, orzechy, słoma, żołędzie, ciastka, owoce oraz bibuła, z której można było tworzyć kolorowe cudeńka.

W Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości do połowy grudnia można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Idą Święta…” prezentującą dekoracje i ozdoby świąteczne twórców z regionu: Eli Świderek, Bogusławy Drzewieckiej i Beaty Seligi.

Choinkę Eli Świderek, skierniewickiej rzeźbiarki, zdobią drewniane aniołki, łowiczanki, rzeźbione gwiazdki i słomiane łańcuchy. W świąteczny nastrój wprowadzają także szopki bożonarodzeniowe, kapliczki, Trzej Królowie. Pani Ela zamiłowanie do sztuki wyniosła z domu rodzinnego. Jej ojciec Mieczysław Żegliński z Rylska Dużego koło Rawy Maz. był cenionym rzeźbiarzem ludowym. W zbiorach Muzeum Ziemi Rawskiej znajduje się największa kolekcja jego prac, ok. 240 rzeźb.

W domu pani Eli panował „twórczy bałagan”, tata rzeźbił, mama malowała rzeźby, robiła zabawki i dekoracje świąteczne ze słomy. Ela Świderek podjęła pierwsze próby rzeźbiarskie dopiero po śmierci ojca w 1984 roku. Rzeźbi do dzisiaj. Jako córka  znanego rzeźbiarza boryka się  z faktem, że na jej rzeźby wiele osób  patrzy się  przez pryzmat prac ojca, chociaż dopracowała się własnego stylu. Rzeźbi zarówno postacie sakralne, jak i świeckie, często w łowickich strojach ludowych.

Bogusława Drzewiecka z Lipiec Reymontowskich jest mistrzem w wykonywaniu kwiatów bibułowych. Zajmowała się papieroplastyką w dzieciństwie. Wyrabiała kwiaty z bibuły do dekoracji swojej przydomowej kapliczki, grobu rodzinnego, a także do ozdobienia wnętrza rodzinnego domu. Do papieroplastyki wróciła w 2008 roku. Przywiązuje duża wagę do tradycyjnych form kwiatowych.

Na wystawie obejrzeć można przepiękne bibułowe dekoracje choinkowe, jakie wykonywały nasze babki i prababki: baletnice, bałwanki, aniołki, koszyczki, pompony, kalinki i jeżyki. Uwagę zwiedzających zwraca barwny „pająk” i tradycyjne dekoracje tzw. „rózgi”. Pani Bogusia ma wszechstronne zainteresowania. Od prawie 40 lat śpiewa i tańczy w znanym Zespole Regionalnym „Wesele Boryny” w Lipcach Reymontowskich, jest również solistką w kapeli ludowej „Borynioki”. Bogusława Drzewiecka i Ela Świderek należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Coraz większa popularnością cieszą się ozdoby choinkowe wykonywane techniką decoupage. Trzecią twórczynią prezentującą swoje prace na wystawie w RATP jest Beata Seliga, która prowadzi Pracownię Rękodzieła „Nostalgia” przy ul. Sienkiewicza 12 w Skierniewicach. Pani Beata zajmuje się dekoracyjnym malowaniem, postarzaniem, bieleniem, najczęściej metodą decoupage, różnych przedmiotów. Wykonuje także kompozycje kwiatowe, wszelkiego rodzaju wieńce adwentowe, miniaturowe choinki i dekoracje świąteczne. Na jej choince można podziwiać stylowe bombki, dzwonki, serca.

Wielu gości odwiedzających wystawę „Idą Święta…” z nostalgią wspomina czasy swojego dzieciństwa, kiedy w długie zimowe wieczory cała rodzina własnoręczne wykonywała choinkowe ozdoby.

Ponadto w RATP oglądać można wystawę malarstwa i lalek teatralnych Bożeny Kuzio-Bilskiej. CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ WYSTAWIE

Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach (ul. Piłsudskiego 2) zaprasza od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 do zwiedzania ekspozycji.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto