Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXIV Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Spektatkle w teatrach i hali Expo

Dariusz Pawłowski
Lubiany łódzki festiwal zainauguruje głośne „Wesele” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie
Lubiany łódzki festiwal zainauguruje głośne „Wesele” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie Magdalena Hueckel
W poniedziałek 5 marca rozpocznie się w Łodzi wyczekiwany XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, organizowany przez Teatr Powszechny.

Niezmiennie żywe „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zrealizował Jan Klata, z przytupem zainauguruje XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Tegoroczne przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”.

Ewa Pilawska, dyrektor festiwalu i Teatru Powszechnego, nawiązując do słów prof. Sławomira Świontka - teoretyka dramatu i teatru, literaturoznawcy i norwidologa, związanego z łódzkim środowiskiem akademickim - podkreśla, że „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” to temat uniwersalny i ponadczasowy. „Odnosi się także do szerokiego kontekstu” - pisze zapowiadając imprezę. - „Co daje artyście scena? Co mu odbiera? Czy i jaka jest granica między artystą na scenie a artystą poza nią? Kim jest artysta na scenie? Czy jest sobą? Dlaczego niebezpiecznie jest „schodzić ze sceny?” Czy i kiedy artysta może sobie na to pozwolić? Jakie są konsekwencje takiej decyzji? Temat stanie się między innymi punktem wyjścia do rozważań o przemianach we współczesnym teatrze, zarówno od strony formalnej i tematycznej, jak i z punktu widzenia czysto ludzkich doświadczeń związanych z kondycją artystów teatru”.

Podczas festiwalu okazji do rozmowy, jak zawsze, będzie wiele. Widzowie zobaczą dziesięć przedstawień, ale organizatorzy przygotowują również wystawy, spotkania, panele dyskusyjne. „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w poniedziałek o godz. 18.30 w foyer Teatru Powszechnego, a po wernisażu Narodowy Stary Teatr pokaże wspomniane „Wesele” (w obsadzie m.in. Anna Dymna, Małgorzata Gorol, Ewa Kaim, Katarzyna Krzanowska, Anna Radwan, Juliusz Chrząstowski, Roman Gancarczyk, Zbigniew W. Kaleta, Jan Peszek.

10 marca Teatr Współczesny z Warszawy zaprezentuje „Psie serce” Michała Bułhakowa w adaptacji i reżyserii Macieja Englerta. Występują m.in. Borys Szyc, Krzysztof Wakuliński, Barbara Wypych, Mariusz Jakus, Piotr Bajor, Piotr Garlicki, Leon Charewicz. Dzień później Teatr Polski z Poznania przedstawi spektakl „K.” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (w obsadzie m.in. Joanna Drozda i Jacek Poniedziałek).

14 i 15 marca w hali Expo zostanie pokazane widowisko Nowego Teatru z Warszawy „Proces” według powieści Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy. 16 marca w Teatrze Powszechnym prapremierowa koprodukcja gospodarzy i Komuny Warszawa - „Hannah Arendt: Ucieczka” Pawła Mościckiego w reż. Grzegorza Laszuka.

17 marca ponownie goście z Warszawy - tym razem Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera ze spektaklem inspirowanym powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó „Mefisto” w reż. Agnieszki Błońskiej. Często goszczący na festiwalu Teatr Polonia z Warszawy 18 marca pokaże spektakl w wykonaniu Krystyny Jandy - „Zapiski z wygnania” na podstawie powieści Sabiny Baral w adaptacji i reżyserii Magdy Umer.

23 i 24 marca na widzów czekać będzie krakowski Teatr Ludowy z „Sekretnym życiem Friedmanów” Marcina Wierzchowskiego (także reżyseria) i Daniela Sołtysińskiego. Na 25 marca zaś łódzki „Powszechny” zaplanował prapremierę sztuki Michała Siegoczyńskiego „Lovebook” w reżyserii autora.

29 marca Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana z Warszawy zamknie festiwal „Wujaszkiem Wanią” Antoniego Czechowa w reż. Iwana Wyrypajewa. Występują m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Karolina Gruszka, Anna Nehrebecka, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr.

Zobaczcie fragment spektaklu Teatru Powszechnego "Żona potrzebna od zaraz"

KORONA KRÓLÓW. Sprawdź, co się wydarzy w kolejnym odcinku

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku

Diagnoza sezon 2. Sprawdź, co stanie się w następnym odcinku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto