Dziś trochę historii odnośnie dworku w miejscowości Gościnna (gmina Gorzkowice).

Po XVIII-wiecznym dworku w Gościnnej (gmina Gorzkowice) pozostały tylko wspomnienia. W latach sześćdziesiątych XX wieku nie było już po nim śladu. Dwór stał w północno-zachodniej części parku, który urządzono dopiero w pierwszej połowie XIX wieku.

Dziś nieopodal znajduje się parterowy budynek Szkoły Podstawowej w Gościnnej. Budynek zbudowany był na planie prostokąta, zwrócony frontem na południe.

"Drewniany budynek wzniesiono na zrąb z przyciesią na wysokim tynkowanym podmurowaniu z cegły i kamienia. Ściany były szalowane pobielonymi pionowymi deskami, zaś górą biegł gzyms podokapowy. Do głównej bryły budynku w późniejszych latach instalowano dobudówki ze wszystkich jej stron" - czytamy w książce Cezarego Graczykowskiego "Moje Gorzkowice".

Dwór był parterowy, od wschodniej części znajdowały się dwie wielkie piwnice. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem dworu był prawdopodobnie Edward lub Stanisław Nagórski. Natomiast od początku XX wieku włości razem z budynkiem dworu stały się własnością Wiktora Sokołowskiego, który pojął za żonę Marię z Okólskich. Mieli oni dwoje dzieci: Stanisława i Helenę.

Ojciec Wiktora miał szlacheckie pochodzenie, co poświadcza dokument pn. "Heroldya Królestwa Polskiego" z 19 września 1850 r. W czasie okupacji rodzina Sokołowskich została wygnana z Gościnnej pod pozorem nierentownej gospodarki.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Jot. (gość)

Wiktor Sokołowski ożenił się z Marią Okolską. Mieli oni troje dzieci. Helenę, Stanisława i Wojciecha.
Helena - mgr inżynier ogrodnictwa przez dłuższy czas mieszkała w Sosnowcu a następnie we Wrocławiu u swojej córki.
A sprostowanie pisze wnuczka Heleny, Joanna Miło mi, że napisaliście Państwo o majątku moich pradziadków. Szkoła mieści się w budynku dawnych stajni. Stanisław był hodowcą koni.