Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Dmochowski nie żyje

Redakcja
Zygmunt Dmochowski
Zygmunt Dmochowski Karol Szmagalski
W nocy zmarł Zygmunt Dmochowski wieloletni mój przyjaciel, pedagog , poeta, pisarz, wspaniały człowiek. Jest to smutna dla literatury i dla mnie osobiście śmierci przyjaciela.

Zygmunt Dmochowski nie żyje 
Był dla wielu z nas nie tylko wielkim autorytetem, ale przede wszystkim Poetą miłującym życie, świat i człowieka z jego wszystkimi ułomnościami, Osoba, która swoim uśmiechem godziła przeciwieństwa, wątpiącym dodawała wiary i zaszczepiała w kolejnych pokoleniach miłość do literatury, dla wielu z nas przyjaciel i kolega, zawsze dyskretny i chętny do pomocy.
Śmierć, nawet wobec choroby, z którą współczesna medycyna ciągle nie umie sobie poradzić, jest trudnym do przyjęcia zaskoczeniem 
Będzie nam Ciebie brakowało drogi Zygmuncie, chociaż w sercach naszych i pamięci naszej zostaniesz na zawsze.Najszczersze wyrazy współczucia dla Żony Haliny oraz Córki Ewy , Syna Rafała z rodzinami od tych ci którzy go znali.Spoczywaj w spokoju Zygmuncie! Jeszcze niedawno byłeś wśród nas.
Zygmunt Dmochowski urodził się w Ciechocinku, 10.01.1931.Pochodzi z zasiedziałego kujawskiego rodu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dwanaście lat uczył języka polskiego w naszym liceum w Radziejowie, naszym miasteczku na Kujawach. Wśród wielu utworów przewija się okres jego życia i pracy w Radziejowie. „Zygmunt Dmochowski rozpoczął romans z literaturą po sześćdziesiątce. Całe pracowite życie poświęcił oświacie, działając w różnych wcieleniach: nauczyciela, kierownika zakładu wychowawczego, wizytatora. Od debiutu książkowego w 1993 roku (pierwsze wiersze wydrukował w 1952 w prasie studenckiej) opublikował kilkanaście książek. Debiut powitał recenzją Harry Duda. Już wtedy zauważył, że Zygmunt Dmochowski mówi własnym głosem, niepowtarzalnym, że jest poetą dwóch prastarych regionów Kujaw i Opolszczyzny, miłośnikiem ich języka, eksponującym poprzez ten język największe walory obydwu regionów. Inny krytyk, Zbigniew Ostrowski, wyraził swój podziw dla poety, recenzując „Potargane Anioły" oraz „Żarna i ziarna": „Poezja Dmochowskiego nie szuka ujścia w awangardowych technikach pisarskich, bo i po co? Znakomicie realizuje się w wierszu stroficznym, rymowanym głębokim rymem, od czasu do czasu uciekającym do echa wyrazów; wierszu nielicznym na tyle, że aż prosi się targnąć strunę gitary i wyśpiewać strofy poety znad Odry. No i te słowa, perełki sensów i znaczeń. Słowa — rarytasy, słowa briicknery. Dmochowski wydobywa z zasobu leksykalnego języka archaizmy znaczeniowe i gramatyczne. I o dziwo — nie straszą, a są subtelnego rodzaju przyprawą do języka codzienności, w którym, na co dzień pisze Zygmunt Dmochowski".
Wśród wielu utworów przewija się okres jego życia i pracy w Radziejowie. Następnie przeniósł się do Opola, gdzie był nauczycielem, wizytatorem i kierownikiem zakładu szkoleniowego. Do poezji przyszedł z rzeźby. Debiutował w 1952 roku w gazecie studenckiej. Wiersze Zygmunta Dmochowskiego drukowały pisma pierwszego obiegu o zasięgu ogólnopolskim, m.in. "Wiadomości Kulturalne", "Śląsk", "Metafora", "Przegląd Artystyczno-Literacki", "Pomorze", "Literacka Polska", "Kalendarz Opolski", "Almanach-Opolanin", "Poezja", periodyki czeskie i polskie. Znalazły się też w wielu antologiach i almanachach artystycznych. W 2004 roku został wyróżniony przez Marszałka Województwa Opolskiego nagrodą dla animatorów kultury. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył pisarza medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Był delegatem Opolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich na czterech kolejnych Zjazdach Literatów w Warszawie (XXVI-XXIX).Poeta jest Kujawiakiem i z tym regionem jest wciąż silnie związany. Wątki kujawskie są obecne w całej jego twórczości. Pozostaje członkiem kujawskich stowarzyszeń naukowych i kulturalnych, twórców i animatorów Kultury, w tym Włocławskiego Towarzystwa Naukowego we Włocławku. Został odznaczony "Medalem za Zasługi dla Kultury Ciechocinka", Medalem Zasługi dla Uzdrowiska Ciechocinek.
O poezji Z. Dmochowskiego pisano w czeskiej krytyce literackiej: Opera Slavica" (Slavisticke Rozhledy) 2007 XII, I,Olomuncki Vieczernik" 2006, "Akord" (tłumaczenia i wiersze), Revne pro Literaturu, Umeni a Zivot" Brno-Praha, rocnik XXVI, keten 2006 kc 25 (wiersze).
Publikacje -Zbiory wierszy: Potargane anioły (1993, 1994)., Żarna i ziarna (1994).,Skaczące światło (1994).,Jaskrawość przestrzeni (1995).,Wezbrana rzeka (1997).,Mgławice Koziorożca (1998)., Nim umilknie ciepło (2000)., Wybór wierszy (2003).,Liryki opolskie (2007).,Wybór wierszy (2007).,Poematy : Z księgi pogan (1995).,Requiem Kujawskie (2001).,Człowiek ? szkice do portretu. Trzy poematy (2009). ,Powieść :Płonąca sól (2002).,Czyściec mojego nieba (2009). Warto pamiętać, że do poezji przeszedł z rzeźby gdzie odnosił także sukces. W lipcu br. wyszła jego książka poetycka w Ołomuńcu - w języku czeskim i polskim.
Zygmunt był związany ze swoja „mała ojczyzną". Tak o tym mówił: „MOJA MAŁA OJCZYZNA to dla mnie pojęcie Małej Ojczyzny wiąże się ściśle z miejscem mojego dzieciństwa, z zakorzenieniem w tym miejscu i z pierwszą pamięcią o nim. Człowiek rodzi się w jednym miejscu, chociaż potem w wielu miejscach żyje. I to pierwsze, jedyne miejsce z nim związane pojmuję, jako Mała Ojczyzną
Dla Ślązaków, wśród których żyję, jest ona Heimatem bądź ojcowizną. Moja Mała Ojczyzna to: najpierw kujawska dolina Wisły z Ciechocinkiem, w którym się urodziłem i wychowałem; potem całe Kujawy Białe (piaszczyste) z Nieszawą, Włocławkiem i Kowalem; następnie Kujawy Czarne (pszenno-buraczane) z Radziejowem, Brześciem, Płowcami i Kruszwicą; wreszcie Kujawy Nadnoteckie z Inowrocławiem, Żninem i Pakością."
Warto wspomnieć takich pedagogów, wychowawców a wspaniałych przyjaciół jak Zygmunt Dmochowski.Ma bogaty biogram. Vide: http://www.kujawy2008.republika.pl
Z pośród wielu jego wierszy wybrałem „Dwadzieścia trzy wersy biogramu"
Zygmunt Dmochowski
DWADZIEŚCIA TRZY WERSY BIOGRAMU
1
Już nie usłyszysz zaśpiewu kopytGalopujących po szutrze gościńca.
Już nie zapłaczą łzą słoną ciernieNa brodatych, dostojnych tężniach.
Już nie zatańczą żurawie - ptaki nieba,Nad kalenicami chałup w wiosce.
Nie ma już szutrów i nie ma koni;Spróchniały tężnie, nikt nie warzy soli;
Zniknęły chaty w pałubach chocholich.Wyrośliśmy z tego, jak wyrośniętoZ łuczywa, kaganka, lampy naftowej.
2
Wszystko stało się mgłą, lub jest grobem,Gniazdo rodu wyschło jak tamto – pradziadówDmochy-Glinki z Mazowszem i przedwieć -
Konfederat Barski, ucieczka za DrwęcęPrzed zsyłką na Sybir, Racięcin nad Gopłem -Dwór chrupięga - stary i tropa potomków:
Służewo, Ostrowąs, Stary Ciechocinek -Z Bema prospektem, wstęgą Białych Domów,Opactwo cystersów nad Kamienną w wojnę,Warszawa, Miasteczko, Piastowskie Opole
3
Pozostał ostatni - jak wyrzut sumienia:Spadkobierca-strażnik umarłego czasu.
Opole,14 września 2011 r.
KS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zygmunt Dmochowski nie żyje - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto