Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 lat Zalewu Sulejowskiego: Co dalej z tym czterdziestolatkiem [ZDJĘCIA]

Beata Dobrzyńska
40-lecie Zalewu Sulejowskiego
40-lecie Zalewu Sulejowskiego
Konferencja z okazji 40-lecia Zbiornika Sulejów, którą w środę w ośrodku Molo nad zalewem zorganizował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, który jest administratorem obiektu, była okazją do podsumowania bogatej historii zbiornika, wspomnienia czasów jego budowy, a także omówienia planów na przyszłość akwenu.

Wszyscy mają świadomość, że z roku na rok zbiornik jest w coraz gorszym stanie, zakwity sinic praktycznie uniemożliwiają wypoczynek, choć, co także podkreślano, nadal spełnia on bardzo ważną rolę retencyjną.

Jedną z postaci, która odegrała zasadniczą rolę przy budowie zbiornika, a która zaszczyciła swą obecnością środową konferencję był Zbigniew Janusz Ambrożewski, szef budowy zbiornika wodnego Sulejów, który wspominał, z jakimi trudnościami musieli się liczyć inżynierowie. Przede wszystkim podkreślił, że całe zadanie zostało wykonane w ciągu zaledwie 4,5 roku z czego prace zasadnicze trwały 3,5 roku. Dzięki tak szybkiej pracy udało się zaoszczędzić ponad 157 mln zł, czyli prawie 20 proc. inwestycji, za co wybudowano dodatkowo molo, pawilon wystawowy przy zaporze (obecna Omega), przystań, dodatkowe budynki na osiedlu przystopniowym oraz dodatkowe obwałowanie Podklasztorza.

Anna Michna z RZGW mówiła o eksploatacji zbiornika przez te 40 lat, przypominając m.in, że w tym czasie ośmiokrotnie przechodziła przez zalew fala powodziowa o dopływie większym niż bezpieczny odpływ 150 metrów sześciennych na sekundę.

Obecnie RZGW realizuje m. in. projekt makroniwelacji i rekultywacji zbiornika. W ramach tego zadania będą realizowane dwa etapy: udrożnienia rzeki poniżej wodowskazu w Sulejowie oraz udrożnienia zbiornika od ujścia Luciążny na długości ok. 2 km. Obecnie jest przygotowywania dokumentacja dla tej inwestycji.

Drugim ważnym zadaniem realizowanym na zalewie, który ma mieć wpływ na coraz mniejsze zakwity sinic to projekt Life+Ekorob, czyli tworzenie tzw. stref buforowych przy brzegach dla poprawy jakości wód dopływających do zbiornika.

Do tej pory takie strefy powstały m.in. w Barkowicach, mają powstawać kolejne. Mówił o tym Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN.

Środowa konferencja była też okazją do odznaczenia osób związanych z zalewem, na czele z Tadeuszem Bieniasem, kierownikiem Nadzoru Wodnego w Smardzewicach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto