Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

77. rocznica zamordowania 12 żołnierzy KWP. Uroczystości w Bąkowej Górzej. Video

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Wideo
od 16 lat
W Bąkowej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę zamordowania 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Uroczystość w Bąkowej Górze upamiętniająca zamordowanych żołnierzy KWP

W sobotę, 20 maja, w Bąkowej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę zamordowania 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, skazanych przez służby Urzędu Bezpieczeństwa w 1946 roku na śmierć.

Do zbrodni doszło w nocy z 9 na 10 maja 1946 r. 12 skazanych na śmierć żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego (biorących udział w akcji uwolnienia więźniów z aresztu w Radomsku, przeprowadzonej w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r.) zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy PUBP w Radomsku. Zwłoki zakopano w dole po niemieckim bunkrze w okolicach Bąkowej Góry.

W sobotę, 20 maja 2023 roku, upamiętniono ofiary tej zbrodni. W ich intencji odprawiona została uroczysta msza.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli m.in. posłowie Anna Milczanowska i Antoni Macierewicz, wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba, wicewojewoda łódzki Marcin Buchali oraz syn generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni składali kombatanci i rodziny zamordowanych, samorządowcy, przedstawiciele policji i straży pożarnej.

- To byli ludzie, którzy zostali zamordowani za to, że bronili polskiej niepodległości, polskich rolników, mieszkańców miejscowości w powiecie opoczyńskim, piotrkowskim, a tam wojskami sowieckimi dowodził Jaruzelski. To on wydawał tych walczących o niepodległość, to na skazywał ich na śmierć - mówił Antoni Macierewicz. - Bohaterowie polskiej niepodległości byli prześladowani, niszczeni, mordowani. A dzisiaj Polacy mają świadomość, że to dzięki Żołnierzom Niezłomnym odzyskaliśmy niepodległość. Ich tradycja zbudowała naszą świadomość narodową.

- Nie za dużo prawdy dowiadywaliśmy się na początku transformacji, na początku lat 90. Musimy oddać pamięć żołnierzom, którzy byli w bestialski sposób torturowani, mordowani... Wśród nich było wielu młodych ludzi. Oni walczyli o wolną Polskę, o naszą niepodległość. Nie możemy się zgodzić na to, by jeszcze wiele grup nazywało ich "bandytami". Teraz czas najwyższy na prawdę - podkreślała Anna Milczanowska.

O tym, że żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego od 1946 roku uczą kolejne pokolenia mówił wicewojewoda Marcin Buchali.

- Wydarzenie z maja 1946 roku ostrzega przede wszystkim nas przed tym, co przynosi totalitaryzm implementowany z Kremla. Dziś musimy budować silne państwo, oparte na maksymie, że jeśli chcemy żyć w pokoju, musimy się przygotowywać do wojny. To silne państwo jest realizowane przez rząd PiS - mówił Marcin Buchali.

- Bywam tu od kilkunastu lat i widzę, że te uroczystości nie tracą na żarliwych emocjach, na impecie. To dobrze, bo wartości patriotyczne powinny być kultywowane także tutaj. Niezależnie od tego czy jesteśmy w Bąkowej Górze, Radomsku, Piotrkowie czy Łodzi, w każdym mieście, w każdej lokalnej społeczności powinniśmy te tradycje patriotyczne kultywować, pamiętać po to, by budować tożsamość naszego regionu i naszej ojczyzny - podkreślał Zbigniew Ziemba.

Przypomnijmy, że 77 lat temu, 7 maja 1946 r., w radomszczańskim kinie „Wolność” („Kinema”) odbył się pokazowy proces doraźny, w którym sądzono siedemnastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, zatrzymanych przez komunistyczny aparat represji po akcji uwolnienia więźniów z aresztu w Radomsku, przeprowadzonej w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r. (oddziałem dowodził porucznik Jan Rogulka pseudonim „Grot”).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto