Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wiją" gniazda dla sokołów pustułek

(oby)
Piotrkowski Klub Przyrodników „Ostoja” chce ratować pustułki – niewielkie sokoły, jedne z najmniejszych ptaków drapieżnych w Polsce. Wśród miejskich blokowisk, na szczytach wieżowców, rozpoczęto ...

Piotrkowski Klub Przyrodników „Ostoja” chce ratować pustułki – niewielkie sokoły, jedne z najmniejszych ptaków drapieżnych w Polsce. Wśród miejskich blokowisk, na szczytach wieżowców, rozpoczęto wieszanie skrzynek lęgowych.

W Piotrkowie potwierdzono gniazdowanie kilku par (7 lub 8) pustułek. Wiosną i latem można je łatwo obserwować w rejonie Starego Miasta. Szczególnie upodobały sobie wieże kościołów: Świętego Jakuba (fara) oraz Ojców Bernardynów. Tym drapieżnym ptakom odpowiadają jednak także wysokie budynki w zachodniej części miasta.

W ciągu ostatnich kilku lat ornitolodzy stwierdzili powolny spadek populacji pustułek na terenach miejskich.

– Główną przyczyną jest zmniejszenie się liczby odpowiednich miejsc lęgowych, zwykle na skutek zamykania wnęk i otworów wentylacyjnych podczas ocieplania i remontów budynków – mówi Marcin Wężyk z Piotrkowskiego Klubu Przyrodników „Ostoja”. – Poza tym miejskie pustułki zakładają lęgi w niezbyt dogodnych miejscach. Z takich gniazd część młodych wypada przed nabyciem zdolności do lotu, gdyż na przykład nie mieszczą się w zbyt małych otworach.

Stąd też pomysł, aby pomóc pustułkom w pomyślnym odbywaniu lęgów. Program ochrony tych ptaków od dwóch lat realizuje Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Do akcji aktywnie włączył się teraz piotrkowski klub „Ostoja”. Na szczytach budynków w mieście rozpoczęto wieszanie specjalnych skrzynek lęgowych. Można je już zobaczyć na wieżowcach przy ul. Juliusza Słowackiego.

– Za zrozumienie potrzeb przyrody jesteśmy winni podziękowania zarządom spółdzielni mieszkaniowych – podkreśla Marcin Wężyk. – W ciągu roku w Piotrkowie i okolicach powinno zawisnąć 20 skrzynek lęgowych. Na razie są cztery.

Pustułkę można rozpoznać po długich, ostro zakończonych skrzydłach oraz długim ogonie. Żywi się głównie gryzoniami. Ptaki te nie budują samodzielnie gniazd, potomstwo wychowują w opuszczonych gniazdach innych ptaków – najczęściej wron. W warunkach miejskich pustułki gnieżdżą się w różnego rodzaju wnękach na wysokich budowlach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Wiją" gniazda dla sokołów pustułek - Piotrków Trybunalski Nasze Miasto

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto