Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bajkowe miejsca w Polsce. Gdzie spotkać Reksia, Muminki i Pszczółkę Maję? Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Większość z nas z utęsknieniem wraca do lat dzieciństwa, kiedy – po szalonej zabawie – wracaliśmy do domów na spotkania z bohaterami ulubionych bajek. Okazuje się, że te czasy wcale nie przeminęły – wciąż istnieją nostalgiczne i bajkowe miejsca w Polsce. Gdzie spotkać Reksia, Muminki i Pszczółkę Maję? Poznajcie najciekawsze atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Spis treści

Bajkowe miejsca w Polsce: atrakcje dla dzieci i dorosłych

Pomnik kota Filemona w Łodzi.
Bajki uwielbiają dzieci i dorośli. Wybierz się z nami na wycieczkę po najbardziej bajkowych miejscach w naszym kraju!

CC BY-SA 4.0

Wikipedia.org / Maciek Szostek / CC BY-SA 4.0

Kiedy powracamy do lat dzieciństwa, większość z nas ma na myśli zabawy z przyjaciółmi od rana do późnego popołudnia i oczywiście ukochane bajki, a szczególnie te wieczorne seanse. Pojawiający się na ekranach bohaterowie – m.in. Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy kot Filemon – niezmiennie bawili i uczyli miliony dzieci przez wiele lat. Co ciekawe, pamięć o nich istnieje nie tylko w umysłach ówczesnych dzieci (a teraz już przecież dorosłych, poważnych ludzi), ale także w polskich miastach i wsiach. Gdzie warto się wybrać, by przypomnieć sobie beztroskie czasy i przekazać tę pamięć następnym pokoleniom?

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to jedno z miejsc, do którego chętnie zajrzą nie tylko dzieci, ale i dorośli. W jego zbiorach znajdują się eksponaty z bajek, które wieczorami, po całodniowej zabawie na podwórku oglądał kiedyś prawie każdy. „Wilk i zając”, „Bolek i Lolek” czy „Jacek i Agatka” to tylko kilku bohaterów, których można spotkać podczas zwiedzania. Dorośli, tak samo jak dzieci, prawdopodobnie pokochają to oryginalne muzeum.

Bilety wstępu i godziny otwarcia
Ceny biletów

  • Bilet normalny – 12 zł
  • Bilet ulgowy – 6 zł
  • Zwiedzanie z przewodnikiem (klienci indywidualni, po wcześniejszej rezerwacji) – 35 zł

Placówkę można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 9:00–17:00 i w weekendy w godzinach 10:00–18:00.

Muzeum Dobranocek ze Zbiorów W. Jamy mieści się w Rzeszowie, przy ul. Adama Mickiewicza 13.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – jak dojechać? Mapa:

Szlak Bajek w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała to miasto bajek – znajdziecie tam bohaterów kreskówek takich jak m.in. „Reksio”, „Pampalini łowca zwierząt” czy „Bolek i Lolek”. W mieście zlokalizowana jest siedziba Studia Filmów Rysunkowych (obecnie trwa w niej remont), w którym tworzono odcinki i filmy pełnometrażowe znanych wszystkim tytułów. Żeby dodatkowo upamiętnić ulubione postacie ówczesnych dzieci, utworzony został także szlak „Bajkowe Bielsko-Biała” – podążając wyznaczoną ścieżką, na swojej drodze napotkacie Reksia, Pampaliniego, Bolka i Lolka, Smoka Wawelskiego, Bartłomieja Bartoliniego Herbu Zielona Pietruszka, a nawet… Szpiega z Krainy Deszczowców! Jeżeli pragniecie przywołać słodkie wspomnienia z dzieciństwa, koniecznie wybierzcie się na Śląsk.

Szlak „Bajkowe Bielsko-Biała” prowadzi przez kilka lokalizacji w mieście – zwiedzanie najlepiej zacząć od pomnika Pampaliniego, mieszczącego się przy ul. Bohaterów Warszawy.

Szlak Bajek w Bielsku-Białej – gdzie jest? Mapa:

Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Bajka Pana Kleksa w Katowicach, czyli miejsce spotkań dzieci z Panem Kleksem – sympatycznym czarodziejem wymyślonym przez Jana Brzechwę. Na powierzchni 1000 metrów kwadratowych najmłodsi mogą wybawić się w bajkowej krainie. Przestrzeń podzielona jest na 8 stref tematycznych. Pod tajemniczymi nazwami, takimi jak: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza czy Psi Raj kryją się ciekawe atrakcje dla najmłodszych.

Wizyta dziecka w tym miejscu może także poszerzyć jego wiedzę - dzięki interaktywnym ekspozycjom (m.in. w „Strefie Kosmosu”) waszą pociechę może zaciekawić nauka. W weekendy, wraz z Panem Kleksem, młodzi odkrywcy zwiedzają „Bajkę” oraz biorą udział w interesujących warsztatach.

Bilety wstępu i godziny otwarcia

  • Bilet normalny – 65 zł
  • Bilet ulgowy – 55 zł
  • Bilet rodzinny (2+2 / 2+1) – 209 / 159 zł

Bajkę Pana Kleksa można odwiedzać 7 dni w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku od godz. 15:00 do 20:00, w weekendy w godzinach 10:00–20:00.

Bajka Pana Kleksa zlokalizowana jest przy ul. Porcelanowej 23 w Katowicach.

Bajka Pana Kleksa w Katowicach – jak dojechać? Mapa:

Czytaj też: Dolny Śląsk na jesień: atrakcje dla dzieci. Najciekawsze miejsca na zabawę, spacer i relaks na świeżym powietrzu

„Łódź Bajkowa”, czyli śladem projektów studia Se-Ma-For

Łódź, znana przecież jako kolebka polskiego filmu, ma wiele do powiedzenia także w kwestii uroczych bajek znanych przedstawicielom wielu pokoleń – mowa tu o bohaterach, którym życie dało Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Wśród nich m.in. Miś Uszatek, Plastuś, Miś Colargol, wróbel Ćwirek, pingwin Pik-Pok czy Filemon i Bonifacy, na których pomniki możecie natknąć się podczas spaceru po centrum miasta.

Pomnik Misia Uszatka zlokalizowany jest przy ul. Piotrkowskiej 87, a pozostałe obiekty rozmieszczone są w niewielkiej odległości.

„Łódź Bajkowa" – gdzie się znajduje? Mapa:

To też może cię zainteresować: Warszawa z dzieckiem na weekend. TOP 21 najlepszych atrakcji dla dzieci

Majaland, czyli Pszczółka Maja w nowoczesnym wydaniu

„Wszyscy Maję znają i kochają” – śpiewał Zbigniew Wodecki w słynnej piosence rozpoczynającej bajkę o przygodach wesołej pszczółki. Rzeczywiście, Maja nie daje o sobie zapomnieć nie tylko dorosłym, ale i dzieciom, które mogą spotkać ją w Kownatach (woj. lubuskie), a dokładniej w parku rozrywki „Majaland”. Na najmłodszych czekają tam szalone atrakcje i spotkanie nie tylko z bohaterką kreskówki, ale także jej przyjaciółmi: Guciem i Filipem.

Podobne miejsce zabaw zlokalizowane jest także na Mazowszu – to Majaland niedaleko Warszawy.

Bilety wstępu i godziny otwarcia

  • Bilet dla osób o wzroście powyżej 1 m – 129,90 zł
  • Bilet dla dzieci o wzroście wyższym niż 85 cm, ale niższym niż 99 cm – 64,90 zł
  • Bilet dla dzieci, których wzrost nie przekracza 85 cm – 1 zł
  • Parking – 15 zł

Godziny otwarcia parku różnią się w zależności od miesiąca. Rozpiskę można znaleźć na stronie internetowej Majaland.

Majaland w Kownatach – jak dojechać? Mapa:

Kalevala – kraina Muminków na Dolnym Śląsku

We wsi Borowice (woj. dolnośląskie) na wszystkich wielbicieli sympatycznych stworów przypominających hipopotamy czeka miejsce naprawdę niezwykłe – Lapońska Wioska Kalevala. To obiekt noclegowy, który – oprócz wielu udogodnień dla najmłodszych – umożliwia spędzenie nocy w dobrze wyposażonym namiocie. Na gości czeka nie lada gratka, czyli niebieski dom rodem z bajki o Muminkach. Warto wybrać się tam co najmniej na dwa dni (wioskę można też zwiedzić po wcześniejszej rezerwacji). W okolicach ciekawych atrakcji nie brakuje – w końcu to Karkonosze, pełne tajemnic i pięknej przyrody.

Cennik
Zwiedzanie

  • Bilet normalny – 30 zł
  • Bilet ulgowy (od 3 do 18 lat oraz emerytów i rencistów) – 25 zł
  • Dzieci lat 3 – bezpłatnie

Ceny noclegów w namiocie dla maksymalnie 4 osób to koszt ok. 850 zł za dobę.

Kalevala w Borowicach – jak dojechać? Mapa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bajkowe miejsca w Polsce. Gdzie spotkać Reksia, Muminki i Pszczółkę Maję? Atrakcje dla dzieci i dorosłych - Strona Podróży

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto