Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Barbórka FMG Pioma w Piotrkowie. Fabryka Maszyn Górniczych zatrudniała w czasach świetności nawet kilka tysięcy osób. ZDJĘCIA, VIDEO

Dariusz Śmigielski
Dariusz Śmigielski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Fabryka Maszyn Górniczych Pioma w Piotrkowie w czasach swojej świetności zatrudniała kilka tysięcy osób. Dzięki zakładowi powstały w Piotrkowie osiedla mieszkaniowe, stadion piłkarski, odkryty basen, szkoła, itd. Z okazji zbliżającej się Barbórki wspominamy unikalne, archiwalne fotografie. ZDJĘCIA, VIDEO

Barbórka FMG Pioma w Piotrkowie

Fabryka Maszyn Górniczych w czasach świetności zatrudniała kilka tysięcy osób z Piotrkowa i całego regionu. Dzięki FMG Pioma w Piotrkowie powstały osiedla mieszkaniowe, stadion piłkarski, odkryty basen, szkoła, przychodnia itp. Zarobki w Piomie były najwyższe w Piotrkowie, a nawet w regionie. W czasach świetności zakładu obchodzono Dzień Górnika. Zakładowa orkiestra budziła mieszkańców poranku w każdą Barbórkę maszerując głównymi Piotrkowa 4 grudnia. Dzięki uprzejmości wieloletniego pracownika zakładu Stanisława Jakubczaka wspominamy Barbórkę FMG Pioma w Piotrkowie na archiwalnych zdjęciach. Autorem większości zdjęć jest fotograf dokumentujący działalność firmy Tadeusz Dzikowski.

-Fabryka Maszyn Górniczych Pioma w Piotrkowie w latach świetności zatrudniała ponad 6 tysięcy osób, wspomina Stanisław Jakubczak, wieloletni pracownik zakładu. Z nostalgią wspominam spotkania barbórkowe i wigilijne organizowane w zakładzie. Do pracy przychodziło się z radością i przyjemnością, panowała w niej dobra atmosfera. Na Piomie pracowałem niemal 40 lat od 1975 roku, jako kierownik obsługi sprzętu informatycznego Piomy. Będąc elektronikiem, absolwentem Politechniki Wrocławskiej skusiły mnie dobre warunki pracy i płacy jakie oferowano w Piomie w Piotrkowie.

Fabryka Maszyn Górniczych Pioma powstała w 1956 roku w wyniku przekształcenia nowo wybudowanej Wytwórni Konstrukcji Stalowych "Mostostal". W 1992 roku FMG Pioma uzyskała status spółki akcyjnej, a w 2001 r. została przejęta przez Przedsiębiorstwo Usługowe Urech Sp. z o.o. W grudniu 2005 roku spółkę kupiła Fabryka Maszyn Famur S.A.

Fabryka Maszyn Górniczych w Piotrkowie w czasach świetności zatrudniała ponad 6 tys. pracowników

Barbórka FMG Pioma w Piotrkowie. Fabryka Maszyn Górniczych z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto