Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez ściemniania. Felieton Pawła Lareckiego: Co lato odkłada, to zima przejada

Paweł Larecki
Paweł Larecki
Paweł Larecki arch. P. Larecki
Żegnamy powoli lipiec, biorący swą nazwę od kwitnących w tym czasie lip. Gdy po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi. Miesiąc lipiec musi przypiec i ostatki mąki wypiec. Kto w lipcu patrzy chłodu, nacierpi się w zimie głodu.

Felieton Pawła Lareckiego

Żegnamy powoli lipiec, biorący swą nazwę od kwitnących w tym czasie lip. Gdy po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi.

Miesiąc lipiec musi przypiec i ostatki mąki wypiec. Kto w lipcu patrzy chłodu, nacierpi się w zimie głodu. W lipcu upały, wrzesień doskonały. Miód lipcowy, to lek zdrowy. Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będzie jeszcze. Czego lipiec nie dowarzy, tego sierpień nie dosmaży.

Jeśli upały w sianokosy i żniwa, to zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota, to w zimie dużo błota. Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje. Upały lipcowe wróżą mrozy styczniowe. Sierpień zaś to taki trochę bliźniak lipca, bo też 31 dni sobie liczy. Jego nazwa wywodzi się od sierpa – narzędzia żniwiarzy do ścinania zboża.

To wtedy z pól zwożone jest zboże, a drzewa i krzewy obfitują w owoce i warzywa. Jeśli w sierpniu dni jasne, będą stodoły ciasne. Kiedy sierpień przychodzi, reszta zboża z pola schodzi. W pierwszym tygodniu pogoda stała, będzie zima długa i biała. Początki sierpnia pogodne, wróżą zimy łagodne. Jak po lipcu sierpień się ochłodzi, to później zima twarda z wielkim śniegiem chodzi.

W sierpniu grzmotów wiele, mokrą zimę ściele. Kiedy sierpień wrzos rozwija, jesień krótka, szybko mija. Gdy w sierpniu z północy dmucha, nastaje zwykle posucha. Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na październik wypada. W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka. Kto w sierpniu pracuje, ten zimą głodu nie poczuje.
Gdy z początkiem sierpnia panują upały, to zima długo trzyma kożuch biały. Kto w sierpniu próżnuje, w zimie biedę czuje. Przysłowia, porzekadła, utarte powiedzenia i sentencje ludowe są mądrością narodu. Obserwowane przez lata cykliczne zmiany w przyrodzie, szczególnie na wsi, wraz z upływem kolejnych miesięcy i pór roku, zrodziły u ludzi te mądre wnioski, płynące z takiego właśnie bliskiego z Matką Ziemią obcowania. I przekazywane były z ojca na syna.

Choć dziś jednym przesunięciem palca po wyświetlaczu smartfona uzyskujemy dostęp do prognozy pogody w dowolnym zakątku świata, to te mądrości naszych dziadków wydają się niezastąpione. A jak pięknie brzmią!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto