Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez ściemniania. Felieton Pawła Lareckiego: Na marginesie strajku uwag kilka

Paweł Larecki
I LO im. B. Chrobrego wznowiło pracę. Nauczyciele zdecydowali o zawieszeniu strajku. I teraz ja – jako absolwent tej placówki – mam ambiwalentne odczucia: cieszyć się, że nauczyciele wrócili do tablic, uczniowie zaś do ławek, czy raczej smucić, że w ogóle do strajku w tym zacnym budynku doszło?

Bez ściemniania. Felieton Pawła Lareckiego: Na marginesie strajku uwag kilka

Kazimierz Badowski, Teofil Budzanowski, Halina Fidelus, Irena Kmiecik, Ireneusz Kusiński, Mieczysław Meyer, Bogdan Najmrodzki, Maria Rembek, Halina Tulkowska, Zbigniew Solarz, Marian Wołoszański – to jedynie próbka legendarnych nazwisk profesorów z bogatego, powojennego tylko okresu świetności „Chrobrego” – szkoły działającej od 1675 roku, a więc 344 lata!

Wytężam wyobraźnię, ale nie widzę tych postaci w szkolnym strajku – nie mówiąc już o gorącym okresie matur – choć żyli oni przecież i pracowali pod jarzmem radzieckiej okupacji. Pewnie myślicie, że przynajmniej zarabiali oni jakieś godne pieniądze? Nic bardziej mylnego! Żyli oni bowiem skromnie, a niektórzy – nader skromnie. Byłem w domach niektórych z nich, nie przelewało się. Owszem, była grupa dorabiająca do marnych pensji korepetycjami, dzięki czemu można było popłacić rachunki i zapełnić lodówkę. Ale przecież nie było korków z wuefu, śpiewu, robót ręcznych czy gimnastyki.

Za chińskiego boga nie jestem też w stanie wyobrazić sobie, że skrzyknięty ad hoc zespół wokalno-muzyczny w składzie Fidelusowa, Najmrodzki i Tulkowska albo którykolwiek z moich pedagogów – jak również ten czy ów nauczyciel mojego brata lub syna - śpiewa strajkowe protest songi z prostackimi tekstami, na dodatek – jak to obecnie z uczuciem ogromnego zażenowania oglądamy – z podszytymi chamstwem obraźliwymi zwrotkami czy wręcz wulgarnym słownictwem (patrz: słynne już „Dwa tysiące na mym koncie to jak strzał z pioruna w prącie. Studia to w tych czasach kupa wielka...”

A co mówią punkty 4 i 5 art. 6 Karty Nauczyciela? Nauczyciel obowiązany jest kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka; dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.

W materiale filmowym strajk nauczycieli w Piotrkowie, kwiecień 2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto