Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co szkołom średnim daje współpraca z uczelniami?

Aleksandra Tyczyńska
Tratwę z butelek PET zbudowali uczniowie szkoły w Szydłowie

Tratwę z butelek PET zbudowali uczniowie szkoły w Szydłowie
 Dariusz Śmigielski
Korzyści ze współpracy z uczelniami wyższymi mogą być dla szkół średnich właściwie nieograniczone. Zależy z jakich możliwości się skorzysta i co młodzież zdoła z nich "wyciągnąć".


Z takiej współpracy pełnymi garściami czerpie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szydłowie (pow. piotrkowski) i III Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Trybunalskim.


Była połowa 2009 r., kiedy Uniwersytet Śląski zdobył unijną dotację na program "Partnerzy w nauce". Miał wybrać sobie kilka szkół z czterech województw, swoich partnerów. Jak trafił do Szydłowa?


- Sami się zgłosiliśmy, kiedy dowiedzieliśmy się, że jest taka możliwość - mówi Rafał Czajka, dyrektor ZSP w Szydłowie. - To naprawdę ciekawy program.


Po podpisaniu umowy o współpracy i przystąpieniu do programu, który polega na realizowaniu kolejnych projektów, społeczność szkolna w Szydłowie podzieliła się na trzy sekcje - techniczną, informatyczną i przedsiębiorczości. 
Przez trzy lata szkoła w Szydłowie wspólnie uczelnią ze Śląska zrealizowała już sześć projektów o tak ciekawych nazwach, jak: "Badanie promieniowania jonizującego za pomocą licznika Geigera", "Wszechobecny dźwięk", "Badanie drobnoustrojów", "Fotografia otworkowa", "Giełda Papierów Wartościowych" i ostatnio - "Tercet ekologiczny" z wykorzystaniem m.in. praw fizyki.


Każdy z projektów kończy się Festiwalem Nauki. W ramach ostatniego uczniowie zbudowali tratwę z butelek PET, którą niespełna dwa tygodnie temu udało im się bezpiecznie zwodować z dwuosobową załogą.


- Najciekawsze są eksperymenty, jak choćby ten z kuchenką mikrofalową, z pomocą której obserwowaliśmy, co fale robią z różnymi substancjami - mówi Łukasz Michalak, uczeń czwartej klasy, który działa w sekcji techniki.
Łukasz wspomina też o wycieczkach i obozach naukowych (m.in. do Krakowa, Nysy, czy poznawanie świata roślin i zwierząt Babiej Góry), w których dzięki współpracy uczniowie mają okazję bezpłatnie uczestniczyć.

- Mogą rozwijać swoje zdolności, ale poza tym bardzo zyskuje sama szkoła - dodaje dyrektor Czaja. - Do realizacji każdego projektu dostajemy pomoce dydaktyczne, które zostają w szkole. W sumie tych pomocy mamy już o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Szkoła na przestrzeni lat otrzymała m.in. dyktafony, aparaty fotograficzne, dyski zewnętrzne, pendrivy, projektory multimedialne, drukarki, mikroskopy, czytniki do ebooków i ebooki, sprzęt do mierzenia natężenia hałasu, tablice interaktywne, plansze naukowe, zestaw do preparowania zwierząt, łazik prezentujący działanie alternatywnych źródeł energii i wiele innych.


III LO w Piotrkowie nawiązało z kolei kilka lat temu naukową współpracę z Politechniką Łódzką i Uniwersytetem Łódzkim. Wydział fizyki, informatyki i matematyki stosowanej Politechniki objął patronatem klasy matematyczne III LO, wydział politologii i stosunków międzynarodowych UŁ klasy humanistyczne, a wydział nauk geograficznych tej samej uczelni - klasy o profilu turystyczno-ekonomicznym.


- Nasi uczniowie wyjeżdżają na wykłady i warsztaty prowadzone na tych uczelniach, pracownicy naukowi przyjeżdżają też do nas - mówi Jadwiga Kielian, dyrektor III LO. - Dla młodych ludzi to naprawdę wiele znaczy, mają przede wszystkim możliwość obycia się z uczelnią wyższą, a niejednokrotnie pomaga im to w wyborze dalszej drogi kształcenia.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto