Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej niewybuchów. Najwięcej w powiecie łódzkim wschodnim. Powód? Wiosenne prace rolnicze i budowlane

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
W końcu 2020 roku odkryto pociski artyleryjskie na dnie rzeki Pilicy w rejonie Spały, które potem zdetonowano na poligonie
W końcu 2020 roku odkryto pociski artyleryjskie na dnie rzeki Pilicy w rejonie Spały, które potem zdetonowano na poligonie 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim
Saperzy mają coraz więcej roboty. Wiosna sprawiła, że do prac ziemnych przystąpili zarówno rolnicy, jak i inwestorzy budowlani, którzy co rusz natrafiają na groźne niewybuchy. Najczęściej znajdowane są pociski artyleryjskie pochodzące z II wojny światowej.

Okazuje się, że najwięcej niewybuchów odkrywanych jest w powiatach: łódzkim wschodnim, opoczyńskim, skierniewickim, bełchatowskim i sieradzkim. Dlaczego właśnie tam?

Tysiące pocisków, bomb i amunicji

- Chodzi o to, że właśnie na tych ziemiach podczas wojny najczęściej dochodziło do walk, bitew i potyczek, miały tam miejsce różne ofensywy i defensywy, przez co odkrywamy tam liczne niewybuchy. Przeważnie są to pociski artyleryjskie, bomby lotnicze i amunicja – wyjaśnia starszy chorąży Tomasz Starzyk, dowódca patrolu saperskiego w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

I dodaje, że w tym roku saperzy odebrali 25 zgłoszeń dotyczących prawie trzech tysięcy przedmiotów, natomiast w 2020 roku było 168 interwencji dotyczących około 16 tys. przedmiotów. Saperzy z Tomaszowa Mazowieckiego działają na terenie woj. łódzkiego (oprócz powiatów kutnowskiego i wieruszowskiego) oraz w części woj. mazowieckiego.

Także policjanci notują coraz więcej interwencji

- Z powodu wiosny ruszyły prace rolnicze i budowlane, remonty dróg i mostów oraz wykopaliska. Dlatego teraz najwięcej jest odkrywanych niewybuchów. Są to pociski armatnie i moździerzowe, amunicja do karabinów, granaty ręczne i znacznie rzadziej miny. Często znajdują się one w dawnych magazynach, które wobec spodziewanego przejścia frontu po prostu zostały zasypane – mówi Radosław Gwis z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Niewybuchy w Rawie, Uniejowie i Starowej Górze

Jedno z ostatnich tego typu odkryć miało miejsce we wtorek 30 marca na placu Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej, gdzie archeolodzy podczas prac wykopaliskowych natrafili na granat F-1 z czasów ostatniej wojny.

Nieco wcześniej dwa niewybuchy znaleziono w Starowej Górze (gmina Rzgów). Najpierw 25 marca podczas prac ziemnych przy drodze publicznej robotnicy natrafili na pocisk moździerzowy, natomiast 29 marca w trakcie prac wykopowych znaleziono pocisk artyleryjski. Oba niewybuchy pochodziły z II wojny światowej. Także w marcu pewien rolnik na traktorze orząc swoje pole pod Bełchatowem natrafił na niewybuchy. Przyjechali saperzy i wydobyli z ziemi ponad dwa tysiące sztuk amunicji lotniczej. Zapewne były to pozostałości dawnego, zasypanego magazynu wojskowego.

Niewybuchy regularnie odkrywane są w rejonie Uniejowa w powiecie poddębickim. W lutym br. znaleziono tam 27 pocisków moździerzowych, natomiast w maju 2020 roku saperzy zabezpieczyli tam 62 pociski artyleryjskie. Natomiast w końcu 2020 roku głośno było o wydobyciu pocisków artyleryjskich z dna rzeki Pilicy koło Spały.

Jak należy postąpić w przypadku znalezienia niewybuchu? Przede wszystkim nie podchodzić zbyt blisko i nie dotykać. Następnie – jeśli jest to szczere pole lub środek lasu – oznaczyć miejsce znaleziska, po czym zawiadomić strażaków lub policjantów. Ci zabezpieczą teren i wezwą saperów z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy zabiorą niewybuchy i zdetonują na poligonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej niewybuchów. Najwięcej w powiecie łódzkim wschodnim. Powód? Wiosenne prace rolnicze i budowlane - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto