Czy fotowoltaika się opłaca? Wszystko, co musisz wiedzieć przed inwestycją w zieloną energię

Materiał informacyjny SOLAR IN ENERGIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
W Polsce nastał prawdziwy boom na fotowoltaikę. W 2020 roku rynek ten urósł 3-krotnie w porównaniu do poprzedniego, a w obecnym eksperci przewidują kolejny rekord. Za sukcesem energii ze słońca nie stoi wyłącznie ekologia, ale również chłodna, finansowa kalkulacja – to się po prostu opłaca. Poznaj ceny, uwarunkowania i zalety instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

W 2021 roku cena energii elektrycznej wzrosła miesięcznie średnio o 10zł dla 4 osobowej rodziny, do czego dorzucić trzeba jeszcze opłatę mocową w wysokości 9,19zł/miesiąc. Z kolei ceny instalacji fotowoltaicznych w ostatnich dwóch latach drastycznie spadły (średnio 77%). Wysoka opłacalność tego źródła energii możliwa jest dzięki nieustannemu rozwojowi technologicznemu i powszednieniu fotowoltaiki. Ostateczna cena uwarunkowana jest ,m.in. od jakości podzespołów, pokrycia dachu, systemu montażowego, miejsca instalacji (dach, ziemia). Posłużymy się uśrednionym przykładem, który wpisze się idealnie w potrzeby małej rodziny:

  • Budowa instalacji fotowoltaicznej – koszt instalacji o mocy 5 kWp to około 22 000 PLN. Co oznacza kWp? Kilowatopik to moc maksymalna osiągana w warunkach laboratoryjnych. Czy to dużo? Instalacja o takich parametrach może obsłużyć dom jednorodzinny o powierzchni 150 m2.
  • Eksploatacjainstalacje fotowoltaiczne są w zasadzie bezobsługowe, więc jedynymi kosztami pozostają przegląd (5-letni), w razie potrzeby czyszczenie modułów. Mech, pył, ptasie odchody mogą zmniejszyć efektywność ich działania, a w ostateczności całkowicie uszkodzić instalację – mówi Radosław Dura, ekspert z firmy SOLAR IN ENERGIA Sp. z o.o. - Konserwację najlepiej zlecić profesjonalistom. Koszt takiego przeglądu i czyszczenia uzależniony jest od rozmiarów instalacji. Czyszczenie instalacji fotowoltaicznej jest również jedną z usług oferowanych przez firmę.

Według szacunków zwrot z inwestycji można osiągnąć już po 6 latach. To świetny wynik, biorąc pod uwagę żywotność instalacji. Wydajność właściwie konserwowanych modułów po 25 latach wciąż może sięgać aż 80%.

Dla kogo jest fotowoltaika?

Nasz kraj jest liderem europejskiego rynku fotowoltaiki jeśli chodzi o tempo rozwoju, moc uruchomionych elektrowni PV w polskim systemie elektroenergetycznym wyniosła 1 stycznia 2021 r. 3935,74MW. Oznacza to, że w ciągu 2020 r. moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła trzykrotnie. Z danych PSE na 1 stycznia 2020r. wynikało, że w systemie jest 1299,6MW źródeł fotowoltaicznych. Jak wynika z powyższych danych tempo rozwoju jest bardzo wysokie i obywatele widzą sens takich instalacji.

Aby uzyskać maksymalną efektywność urządzeń konieczna jest szczegółowa ocena ograniczeń budynku i działki: kąt nachylenia dachu, jego powierzchnia, ekspozycja na stronę południową. To w oparciu o te dane przygotowywany jest projekt instalacji.

Kto powinien zainteresować się fotowoltaiką?

  • Prosumenci – czyli konsumenci produkujący prąd na własne potrzeby, a więc będący jednocześnie odbiorcą wytworzonej energii. Kto może zacząć produkować prąd? Osoby fizyczne (gospodarstwa domowe), jednostki samorządu terytorialnego, kościoły, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy (jeśli wytwarza energię na potrzeby niezwiązane z prowadzoną działalnością).
  • Fotowoltaika dla firmy – niezależność energetyczna nie tylko zmniejszy koszty, ale także pozwoli skupić się na właściwej działalności spółki. Konsument przyszłości to konsument świadomy, który zdecyduje się na usługi i towary wyłącznie od firm wpisujących się w zrównoważony rozwój.
  • Agrofotowoltaika - szczególnie szybko zyskuje na popularności wśród rolników. To produkowanie energii elektrycznej na potrzeby upraw rolnych. Moduły można montować na gruntach o klasie nie wyższej niż IV. W zmieniającym się klimacie, gdzie nieprzewidywalne, wysokie upały mogą niszczyć plony, instalacje fotowoltaiczne zacieniają pola uprawne, jednocześnie produkując energię potrzebną gospodarstwu. Cień paneli umożliwia niektórym roślinom przetrwać zbyt gorące miesiące.

Zalety fotowoltaiki

Zielona energia przez cały rok, nawet w pochmurny dzień - Osoby stykające się z fotowoltaiką błędnie zakładają, że korzyści z tego rozwiązania widoczne są wyłącznie na rachunkach w lecie. Uchwalona w 2016r. ustawa o OZE uregulowała system odbioru nadwyżek prądu z odnawialnych źródeł energii i umożliwia ona każdemu posiadaczowi instalacji magazynowanie energii i jej odbiór zimą.

Podwyżki cen energii? Nie Twój problem – Inflacja to gorący temat ostatnich miesięcy. Widoczne na każdym kroku podwyżki szczególnie mocno odbiły się na cenach energii elektrycznej. Prognozy na przyszłość, niestety, pozostają negatywne i należy spodziewać się dalszych, dynamicznych wzrostów cen prądu. Inwestując teraz w źródło taniej energii, unikniesz wysokich rachunków za prąd w przyszłości.

Pozytywny wpływ na planetę – Ostatni punkt na liście, ale jednocześnie jeden z najważniejszych czynników przemawiających za instalacją fotowoltaiczną to zmniejszenie śladu węglowego. Inwestując w technologię jutra sprawiasz, że środowisko będzie przyjazne dla Twoich dzieci i wnuków.

Masz dodatkowe pytania? Skonsultuj się z ekspertem i dowiedz się jakie korzyści możesz zyskać inwestując w instalację fotowoltaiczną.

SOLAR IN ENERGIA Sp. z o.o.
Telefon: 781-358-412
Email:kontakt@solarin.pl

Dodaj ogłoszenie