Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna Huta Szkła Okiennego KARA w Piotrkowie wciąż straszy [ZDJĘCIA]

Marek Obszarny
Dawna Huta Szkła Okiennego KARA w Piotrkowie
Dawna Huta Szkła Okiennego KARA w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Dawna Huta Szkła Okiennego KARA w Piotrkowie wciąż straszy, zwłaszcza wszystkich wjeżdżających do miasta pociągiem od strony Warszawy. Powstała w 1897 roku, a zlikwidowano już w XXI wieku. Zobaczcie, co dziś zostało ze starej Kary...

Dawna Huta Szkła Okiennego KARA w Piotrkowie wciąż straszy [ZDJĘCIA]

Pierwszym właścicielem huty był Emil Haebler, który nazwał ją imieniem jednej ze swoich córek – Kary. W roku 1898 pracowało w niej około 100 robotników, a w 1905 roku – już 300. Zakład specjalizował się w produkcji szkła taflowego, butelkowego oraz gąsiorków, szklanek, kloszy i cylindrów.

W roku 1907 po przejęciu przez Haeblera konkurencyjnej huty „Anna”, przemianowanej na „Hortensja”, obie weszły w skład Rosyjskiego Przemysłowego i Handlowego Towarzystwa Akcyjnego.

W okresie międzywojennym „KARA” zasłynęła jako miejsce strajków robotniczych. W 1936 roku w znacznej części uległa zniszczeniu na skutek pożaru. W ostatnich latach przed II wojną światową hutę zmechanizowano. W czasie okupacji przedsiębiorstwo znajdowało się pod zarządem niemieckim i wówczas znacząco je rozbudowano.

Po II wojnie światowej hutę upaństwowiono i rozbudowano. W okresie PRL-u była jednym z największych producentów szkła taflowego w Polsce. Huta Szkła Okiennego „KARA” przestała działać w roku 2005.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto