Dawne ogrody biskupów znów zachęcają do spacerów

Artykuł sponsorowany
Rewitalizacja zabytkowego parku miejskiego w Skierniewicach, dawnego ogrodu Prymasów Polski

Przez całe dekady park miejski w Skierniewicach – niegdyś perełka XVIII-wiecznej architektury ogrodowej – stawał się coraz bardziej zaniedbany, stopniowo zarastając dziką roślinnością. Dzięki funduszom unijnym zmienia się teraz nie do poznania i znów zachęca skierniewiczan do spacerów.

Historia skierniewickiego parku sięga połowy XIV wieku. Początkowo był to ogród przy dworze arcybiskupim. W XVIII wieku przy pałacu istniała oranżeria z drzewkami pomarańczowymi, ogród włoski, sady oraz winnice. Za czasów prymasa Antoniego Ostrowskiego w parku znajdowały się kaskady, groty, altany, cztery sadzawki i tarasy nad brzegiem rzeki. Skierniewicki park znacznie upiększył biskup Ignacy Krasicki, upodobniając go do ogrodów w rezydencji biskupów warmińskich w Smolanach. Za czasów carskich, w latach 1830 – 1845, ogrody gruntownie przebudowano, tworząc park krajobrazowy na wzór angielski. W okresie międzywojennym odbywały się tutaj koncerty i organizowano zabawy taneczne.

Modernizacja rozpoczęła się w ubiegłym roku, a przebudowa objęła powierzchnię 22 hektarów.

Skierniewicki park jest zabytkiem i podlega ochronie konserwatorskiej, dlatego wszelkie prace wykonywane są z poszanowaniem jego wartości historycznej. Głównym celem inwestycji jest odtworzenie wartości kompleksu z lat jego świetności, czyli przełomu XVIII i XIX wieku.

Jednym z najciekawszych elementów zrewaloryzowanego parku będą ogrody w stylu francuskim, powstające w jego zachodniej części. Ze względu na wcześniejsze prace archeologiczne, ogrody są jeszcze w trakcie budowy, podobnie jak amfiteatr przy altanie parkowej (w miejscu dawnej muszli koncertowej), gdzie będą się odbywać koncerty kameralne.

W ramach inwestycji odbudowano także wyspę po lewej stronie koryta rzeki Łupi. Na wyspę prowadzą dwa nowe mostki, których projekty zaczerpnięto z XIX-wiecznego angielskiego katalogu ogrodniczego.

Ważnym przedsięwzięciem było zabezpieczenie skarp koryta rzeki, które w ostatnich dekadach uległy dewastacji. Fragmenty linii brzegowej wzmocniono faszyną.

Odtworzono historyczny układ alejek z uwzględnieniem głównych wejść do parku. Zakończono układanie kostki granitowej w głównych alejkach, pozostałe ścieżki wysypano specjalnym tłuczniem, zamontowano latarnie parkowe. Całość ogrodzono metalowym, ozdobnym płotem wzorowanym na ogrodzeniu warszawskich Łazienek.

Wkrótce mieszkańcy miasta zobaczą park odmieniony nie do poznania. Inwestycja kosztowała ponad 12 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to około 10 mln .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto