Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekoracje świąteczne. Proste pomysły DIY z gwiazdą betlejemską

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Pomysły na dekoracje w pastelowych odcieniach oraz ozdoby świąteczne dla minimalistów z użyciem gwiazdy betlejemskiej.

Pastelowa patera w stylu vintage

Pastelowe odcienie, vintage i DIY - trzy trendy dekoratorskie łączą się w tej pięknej paterze. Ten stojak z talerzy i szklanek jest szybki do wykonania i dzięki kolorowym, miniaturowym poinsecjom w małych puszkach uatrakcyjni każdy kawowy stolik. Do wykonania tej patery potrzebne są trzy różnej wielkości talerze (np. talerz obiadowy, deserowy i spodek), ozdobne szklanki lub wazony, mały szklany wazon, ceramiczny lub dobrej jakości klej uniwersalny, kolorowe miniaturowe poinsecje i małe puszeczki do wykorzystania jako osłonki.

Huśtawka dla poinsecji z drewnianych wieszaków

Zwisająca z sufitu domowa huśtawka z poinsecją w koszu wykonana z drewnianych wieszaków na ubrania
W większości gospodarstw domowych nie brakuje wieszaków na ubrania, więc dlaczego nie zamienić niektórych z nich w huśtawkę dla roślin, która w miesiącach zimowych stanie się stojakiem na poinsecję. Ten oryginalny projekt wymaga zaledwie kilku prostych kroków. Wszystko czego potrzebujesz to trzy drewniane wieszaki z poprzeczkami, wiertarka i trzy śruby, sznurek w różnych kolorach i mocny sznurek do przymocowania huśtawki do sufitu.

Choinka z metalowego wieszaka

Pomysł DIY na upcykling z wieszakiem, mchem i ciętą poinsecją
Nie zawsze musimy mieć wieniec. Ta świąteczna dekoracja drzwi w kształcie jodły z pewnością znajdzie wielu naśladowców.

Do tego oryginalnego pomysłu na upcykling wystarczą kombinerki, prosty, metalowy wieszak na ubrania, mech, drut, próbówka i cięta poinsecja.

Najpierw przy pomocy kombinerek wygnij wieszak na kształt choinki, pozostawiając haczyk w stanie nienaruszonym. Następnie owiń choinkę mchem. Użyj cienkiego drutu na szpuli, aby utrzymać go na miejscu. Na koniec przymocuj drutem próbówkę do spodu “pnia drzewa” lub zawieś ją od góry.

Uwaga: Zaraz po przycięciu zanurz na krótko łodygę poinsecji w gorącej wodzie (ok. 60 stopni), a następnie przełóż do zimnej wody, aby zatrzymać wyciekanie mlecznego soku. Dzięki temu piękne przylistki zachowają świeżość do dwóch tygodni.

Kwiatowe arcydzieła

Wysadzane gwiazdkami: w tym magicznym, w romantycznych odcieniach różu wieńcu adwentowym, cięte poinsecje zostały ułożone blisko siebie w ringu z gąbki florystycznej. Efektowne przylistki w różowym i morelowym kolorze tworzą prawdziwą eksplozję kolorów. Poinsecje zostały połączone z kolorowymi, suszonymi, kwiatami m.in. z gliksją i trawami, takimi jak dmuszka (ogon królika), a także długimi pędami wierzby. Całość uzupełniają bombki choinkowe, różowe świece i inne pasujące dodatki.

Kompozycje w chłodnych odcieniach błękitu i bieli

Kontrast z minimalistycznym wnętrzem sprawia, że ta stylowa, wisząca dekoracja z ciętych poinsecji i suszonych kwiatów wygląda imponująco. Połączenie subtelnych odcieni błękitu, szarości i naturalnych kolorów podkreśla urok białych i kremowych poinsecji. Prosta dekoracja stołu sprytnie nawiązuje do spektakularnej dekoracji sufitu, nie odwracając od niej uwagi.

W tym minimalistycznym, skandynawskim wnętrzu artystycznie zaaranżowany wieniec adwentowy z ciętych poinsecji, eszewerii (sukulenty) i mieszanych suszonych kwiatów jest kolejnym świątecznym akcentem.

Mniej znaczy więcej: subtelne dekoracje na świąteczny stół

Proste, szklane osłonki z białymi i kremowymi poinsecjami, miesiącznicami (srebrnikami, lunarią) i trawami ozdobnymi błyskawicznie zamieniają proste nakrycie stołu w świąteczną aranżację w naturalnym, modnym japońskim stylu.

Gustowny wieniec adwentowy z białych poinsecji, makówek, gałęzi modrzewia i miesiącznicy jest jednocześnie elegancki i naturalny. Przy odrobinie umiejętności można go zrobić samemu. Oprócz wymienionych materiałów kwiatowych potrzebne są dwa różnych rozmiarów słomiane wianuszki, drewniane szpikulce, taśma do owinięcia wieńców, suszone liście hiacynta wodnego, szpilki do mchu, świeczniki, filarowe świece stołowe oraz odpowiedniej wielkości donica, płytka miska lub talerz do wyeksponowania kompozycji.

Święta w pastelach

Pięknie udekorowany stół stanowi idealne miejsce na uroczysty posiłek w gronie rodziny lub przyjaciół. Poniższe dekoracje stołu pokazują, że styl świąteczny i nieformalny nie musi się wykluczać. Wyglądają świeżo i radośnie, nie tylko dzięki kolorowym poinsecjom.

Świąteczna dekoracja stołu w delikatnych, pastelowych odcieniach jest lekka i subtelna. Zestawienie dodatków w chłodnych odcieniach bladego błękitu i stonowanego różu sprawia, że efektowne, kolorowe przylistki poinsecji doskonale się na tym tle wybijają. Świeczniki w różnych odcieniach niebieskiego stanowią dodatkowy akcent kolorystyczny.

Kupuj mądrze

Zdrową roślinę na sklepowej półce możesz łatwo poznać po kolorowych przylistkach i gęstych, zdrowych, zielonych liściach bez żadnych uszkodzeń. Jeśli zauważysz drobne, żółto-zielone pączki między kolorowymi przylistkami, to znaczy, że trafiłeś na świeży egzemplarz. Zwróć również uwagę na stanowisko i ziemię. Poinsecje nie powinny być wystawiane na zewnątrz, gdy temperatura spada poniżej 15°C. Unikaj również roślin ustawionych w miejscach narażonych na przeciągi. Ziemia nie powinna być ani zbyt wilgotna, ani sucha jak pył. Jeśli znajdziesz już swoją wymarzoną roślinę, dobrze ją zapakuj na czas transportu i szybko wnieś do domu, aby uchronić ją przed zimnem i przeciągami.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Poinsecje lubią jasne i ciepłe miejsca. Najlepiej rosną, gdy są umieszczone w pobliżu okna w temperaturze od 15 do 22°C. W naszych szerokościach geograficznych bezpośrednie światło słoneczne jest na tyle słabe, że nie stanowi problemu w okresie zimowym. Uwaga: podczas wietrzenia upewnij się, że roślina nie jest narażona na przeciągi.

Poinsecje nie lubią suchości ani „stojącej wody”. Są szczególnie wrażliwe na zalanie wodą. Optymalnym rozwiązaniem jest umiarkowane podlewanie letnią wodą zaraz po przesuszeniu ziemi. Alternatywą dla regularnego podlewania jest zanurzenie rośliny w wodzie, mniej więcej raz w tygodniu – w zależności od wielkości rośliny, jej ustawienia oraz temperatury otoczenia.

Dekoracje świąteczne. Proste pomysły DIY z gwiazdą betlejemską

źródło: Stars Unite Europe/ Stars for Europe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto