Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duńczyk zwalnia, Pioma przyjmuje

Aleksandra Tyczyńska
DS
Likwidację zakładu pracy i zwolnienie ponad 80 osób zapowiedział kilka dni temu Duńczyk, właściciel spółki Borch Textile Poland, która w Piotrkowie Trybunalskim od kilkunastu lat szyła wyroby tekstylne, m.in. dla szpitali i pracowników służby zdrowia. Powód? Wzrost płacy minimalnej...

- Zapytaliśmy o powody likwidacji zakładu w Piotrkowie i usłyszeliśmy, że Polska nie jest już konkurencyjna pod względem kosztów zatrudnienia. Właściciel przenosi więc szwalnię do Bośni, gdzie znajdzie tańszą siłę roboczą - mówi Dorota Cudzich p.o. dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie Duńczyk złożył zapowiedź zwolnień grupowych.

Szwalnia przy ul. Folwarcznej obecnie zatrudnia 88 pracowników. W lipcu i sierpniu jednorazowo zwolnionych zostanie 77 osób, a reszta, głównie pracownicy biurowi, zakończą proces likwidacji.

- Sytuacja na rynku pracy jest jednak na tyle dobra, że mamy nadzieję, iż pracownicy, głównie szwaczki, szybko znajdą nowe zatrudnienie. Pracodawcy już dopytują się o nich - mówi Dorota Cudzich.

Obecnie najwięcej nowych miejsc pracy jest jednak dla mężczyzn. - Kobiety są poszukiwane w handlu, usługach, opiece, ale zdecydowanie więcej ofert jest dla panów - dodaje Dorota Cudzich.

Wiekszej liczby pracowników poszukuje m.in. Famur SA Systemy Transportowe Pioma w Piotrkowie. Praca jest dla spawaczy, technologów, konstruktorów, kierowników utrzymania ruchu, pracowników produkcji, operatorów ustawiaczy maszyn CNC, szlifierzy, ślusarzy i kontrolerów jakości. Na początku minionego tygodnia w budynku pośredniaka odbyło się w tej sprawie spotkanie. Zaproszonych zostało 60 zarejestrowanych bezrobotnych, przyszło 35, ale tylko 12 zadeklarowało chęć dalszej współpracy ze spółką.

14 lipca z kolei w siedzibie piotrkowskiego PUP o godz. 10 odbędzie się spotkanie dla zainteresowanych pracą w magazynach - sieć Dino poszukuje 20 osób do pracy w magazynie przy ul. Logistycznej. Jedynym wymogiem jest posiadanie książeczki sanepidu lub gotowość jej wyrobienia.

P.o. dyrektora piotrkowskiego PUP Dorota Cudzich podkreśla, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo korzystna - tak niskiej stopy bezrobocia nie było od ponad 20 lat. W kraju na koniec kwietnia wyniosła ona 7,7 proc, w województwie łódzkim 8 proc., w Piotrkowie 7,1 proc., a w powiecie piotrkowskim 7,4 proc. i jest niższa niż rok temu, kiedy wynosiła 9,4 proc. na ternie miasta i 9,5 w powiecie. To duża różnica w liczbach bezwzględnych - na koniec maja ub. roku w piotrkowskim pośredniaku zarejestrowanych było 6.185 osób, a na koniec maja tego roku 4.674 osoby. Większy jest ponadto wśród bezrobotnych udział tych, którzy mają prawo do zasiłku, co oznacza, że znajdują pracę na dłuższy okres czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto