Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus... dopisuje do oświadczenia majątkowego 34 hektary ziemi

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus... dopisuje do oświadczenia majątkowego 34 hektary ziemi
Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus... dopisuje do oświadczenia majątkowego 34 hektary ziemi Dariusz Śmigielski/arch/NaM
Udostępnij:
Poseł Robert Telus (PiS) nie uwzględnił w swoich oświadczeniach majątkowych ok. 32 hektarów gruntów, które dzierżawi wraz z żoną od osób prywatnych, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz od Lasów Państwowych. Nie ma tam też nic o zakupie 1,45 ha łąk od więźnia skazanego za usiłowanie zabójstwa. Cztery dni po pytaniach naszego reportera w tej sprawie, poseł złożył jednak korektę oświadczenia za 2020 rok - dopisał 2 ha do powierzchni gospodarstwa rolnego, którego z żoną są współwłaścicielami, oraz 32 ha użytkowane z tytułu dzierżawy...

Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus... dopisuje do oświadczenia majątkowego 34 hektary ziemi

Brakami w oświadczeniach Roberta Telusa zainteresowaliśmy się przy okazji przygotowań do publikacji o kontrowersyjnym zakupie przez niego ziemi od skazanego na 25 lat więzienia Błażeja D. („Więzień sprzedał, poseł kupił. Śledztwo z hektarem łąki w tle” - „Dziennik Łódzki” z 10.09.2021).

Za trzy działki o łącznej powierzchni 1,45 ha małżeństwo Telusów zapłaciło pod koniec 2020 r. 14 tys. zł. Wkrótce po transakcji Błażej D. złożył zawiadomienie do prokuratury, w którym twierdzi, że sprzedał działki poniżej wartości, bo poseł powoływał się na wpływy w Ministerstwie Sprawiedliwości i obiecywał mu pomoc we wznowieniu procesu.
Telus kategorycznie zaprzecza, by cokolwiek obiecywał i przekonuje, że kupił ziemię po cenie rynkowej. Od 3 czerwca 2021 toczy się śledztwo prokuratury w tej sprawie, do dziś nikomu nie postawiono zarzutów.

W oświadczeniu majątkowym posła zakupione od więźnia łąki nie są wyszczególnione. Nie ma też nic o ponad 30 ha użytkowanych z tytułu dzierżawy. 6 września wysłaliśmy do biura posła mejla z prośbą o wyjaśnienie tych braków. Wskazaliśmy, że zgodnie z przewodnikiem wypełniania oświadczeń zamieszczonym np. na oficjalnej stronie Senatu - należy takie nieruchomości wyszczególnić, bo - w myśl Kodeksu cywilnego - deklarowane w oświadczeniu „posiadanie”, to także użytkowanie z tytułu najmu, dzierżawy itd.

Odpowiedź nadeszła równo po miesiącu, 5 października. Brzmiała:

„Wszelkiego rodzaju sprawy związane z moimi nieruchomościami, w tym gruntami, znajdują się w aktualnym oświadczeniu majątkowym, umieszczonym na stronie BIP-Sejm (wraz z naniesionymi poprawkami).” Odnośnie instrukcji wypełniania oświadczeń, na którą się powołaliśmy, dodał, że „dotyczy ona senatorów”.

Dzień później poseł dodał, że dokonał poprawek w oświadczeniu „aby - jak uzasadnił -nikt nie pomyślał, iż miałem w zamiarze coś ukryć.”

Na oficjalnej stronie Sejmu ostatnie oświadczenie posła Telusa za 2020 r. figuruje pod datą 30.04.2021, ale poniżej dołączono korektę adresowaną do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z datą wpływu 10 września 2021 (4 dni po naszym mejlu z pytaniami do posła). Powierzchnia gospodarstwa rolnego Telusów urosła w niej z 20 do 22 ha, a ponadto dopisano 32 ha użytkowane z tytułu dzierżawy od osób prywatnych, KOWR i Lasów Państwowych.

W uzasadnieniu posła do korekty czytamy: „Powyższe nieprawidłowości powstały w sposób niezamierzony. Grunty dzierżawy użytkuję od wielu lat, lecz teraz nastąpiła wątpliwość, czy powinienem je wpisywać w oświadczeniu majątkowym. Aby uniknąć błędu przesyłam ww. korektę.”

Wcześniej, w korespondencji nieoficjalnej (przez aplikację Messenger), Robert Telus twierdził, że z Biura Analiz Sejmowych otrzymał informację ustną, iż nie trzeba uwzględniać w oświadczeniach gruntów dzierżawionych, ale dodał, że wystąpi z takim zapytaniem dodatkowo na piśmie. BAS w tej sprawie odesłało nas do Centrum Informacyjnego Sejmu. Co więc na to CIS?

„Posłowie są zobowiązani do uwzględniania nieruchomości, których są właścicielami/współwłaścicielami. Sugerowane jest ujawnienie jak najszerszej liczby praw, ale brak ujawnienia informacji o korzystaniu z nieruchomości na podstawie najmu lub dzierżawy nie stanowi złamania prawa” - brzmi odpowiedź z Kancelarii Sejmu, pod którą nikt się nie podpisał.

O sprawie oświadczeń majątkowych posła Roberta Telusa i dopisanych przez niego w korekcie 34 hektarach ziemi czytaj także w "Dzienniku Łódzkim" we wtorek, 19 października 2021!

Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus... dopisuje do oświadczenia majątkowego 34 hektary ziemi

Dziennik Łódzki pyta, a poseł Robert Telus... dopisuje do oś...

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monsignore
Śmiechu warte, żeby taki dostojnik państwowy zapomniał wpisać tyle ziemi do oświadczenia majątkowego. Jak widać, fakty takie stają się coraz bardziej modniejsze wśród polskich polityków. No cóż, tak mało zarabiają, że z tego powodu zapominają co mają. U przeciętnych obywateli takie przypadki nie występują i nie mają prawa wystąpić. Widocznie zarabiają tyle, że nie mają powodów do zapominania.
Dodaj ogłoszenie