Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów
3 z 5
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Na zdjęciu obchody 550-lecia parlamentaryzmu polskiego w...
fot. Dariusz Śmigielski (archiwum "DŁ")

Eksperci Czarnka skreślili Piotrków i Bełchatów z listy wycieczek. Władze Piotrkowa: "to skandal". Rewolucja w programie "Poznaj Polskę"

Na zdjęciu obchody 550-lecia parlamentaryzmu polskiego w Piotrkowie. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści m.in. Marek Kuchciński, ówczesny marszałek Sejmu.

Komentarz Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego: „to skandal”

Uzyskaliśmy już komentarz przesłany przez Jarosław Bąkowicza, kierownika biura prasowego w Urzędzie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Publikujemy go w całości i w oryginalnej formie:

„Mówiąc krótko – jest to skandal, że miasto z ponad 800-letnią historią, które odegrało tak znaczącą rolę w tworzeniu państwowości polskiej nie znalazło się na liście MEN. To nie gdzie indziej, jak w Piotrkowie tworzył się dwuizbowy parlament, to w naszym mieście na tron Polski obierani byli Jagiellonowie, to w Piotrkowie odbywały się obrady Trybunału Koronnego, czyli najwyższego niezależnego od władzy królewskiej sądu szlacheckiego dawnej Polski. Tym samym nasze miasto stało się na 214 lat stolicą sprawiedliwości w zachodniej części ówczesnej Rzeczpospolitej. Symbole i ślady tych dni widoczne są do dziś na przykładzie wielu idealnie zachowanych zabytków, na czele z Zamkiem Królewskim oraz uroczą, kameralną, średniowieczną, pięknie odrestaurowaną starówką z wyniesionymi obrysami dawnego ratusza, w którym to obradował Trybunał Koronny.
To w Piotrkowie tworzył się polski skauting, to w naszym mieście formowały się Legiony Polskie, to tutaj urodził się, wychował i prężnie działał gen. Stefan Rowecki „Grot” I Komendant Główny Armii Krajowej.
To w Piotrkowie znajduje się obraz Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów. To obraz wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją historię (każde obrady Trybunału Koronnego rozpoczynały się od procesji, na czele której niesiono ten wizerunek), ale także czasy współczesne. Obraz łączy 3 ojców świętych: Jan Paweł II poświęcił korony obrazu, obraz koronował Benedykt XVI, a papież Franciszek wywodzi się z zakonu jezuitów, który to zakon opiekuje się wizerunkiem MBT.
Nie można zapomnieć o Piotrkowie filmowym. Filmowcy, zarówno polscy jak i zagraniczni uwielbiają wybierać nasze miasto na plenery do swoich produkcji. „Listy do M.” „Vabank”, Psy, „W ciemności”, Uprowadzenie Agaty” „Bitwa Warszawska 1920” – pierwszy polski film 3D, „Pan Tadeusz”, „Przedwiośnie, „Jakub kłamca”, „Jan Serce”, „Ewa chce spać”, „Przeprowadzki” – to tylko niektóre z tytułów, do których zdjęcia realizowane były w Piotrkowie. Stworzyliśmy na tej bazie jeden z tematycznych szlaków turystycznych. Ponadto mamy Trakt Wielu Kultur, Miasto Piwowarów, sanktuaria maryjne, i inne.
Nie można nie wspomnieć o położeniu Piotrkowa, znajdujemy się praktycznie w centrum Polski. To tutaj krzyżują się najważniejsze szlaki komunikacyjne kraju: północ – południe (A1 i DK91) oraz wschód-zachód (S8, DK12, DK74), kolej warszawsko-wiedeńska. W naszym mieście znajduje się lotnisko z kilometrowym asfaltowym pasem startowym dla samolotów kategorii dyspozycyjnej. Działa tu także strefa zrzutu, tzn. można skakać ze spadochronem z wysokości ponad 4 kilometrów (indywidualnie bądź w tandemie), polatać szybowcem, funkcjonuje też szkółka LOT-u.
Także podjęcie decyzji o nieumieszczeniu Piotrkowa na tej liście świadczy o absolutnej niewiedzy bądź lekceważeniu wiedzy o zasługach naszego miasta dla dziejów Polski przez osoby tworzące oraz akceptujące tę listę. Tym bardziej jest to zastanawiające z uwagi na fakt hucznych obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowanych przez kancelarię Prezydenta RP w 2017 roku oraz jubileuszu 550-lecia parlamentaryzmu RP, jakie Marszałek Sejmu organizował w naszym mieście w 2018 roku.
Puentą naszych argumentów niech będą słowa profesora Aleksandra Krawczuka, któremu piotrkowska starówka, choć w dużo mniejszej skali, przypominała krakowską. Liczymy, że parlamentarzyści, szczególnie Ci z naszego okręgu, znając bogate dzieje naszego miasta zwrócą uwagę osobom odpowiedzialnym za tworzenie tej listy”.


Komentarz Ministerstwa Edukacji i Nauki

Także w środę (8 września) uzyskaliśmy komentarz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Według jego rzeczniczki, Anny Ostrowskiej, Piotrków nie znalazł się w ostatecznej wersji listy, "z uwagi na brak wskazania konkretnych miejsc do zwiedzenia" w odniesieniu do pozycji „Miasto Sejmów i Trybunałów".

Jednak warto zauważyć, że na resortowej liście, w przypadku Łodzi ujętej jako "wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego", również brakuje konkretnych miejsc uszczegółowiających ten konkretny punkt: np. osiedla Księży Młyn.

Poniżej publikujemy kluczowy fragment komentarza Anny Ostrowskiej odnośnie znalezionych przez naszą redakcję braków – Piotrkowa i Bełchatowa:

"(...) Przeanalizujemy je szczegółowo. W odniesieniu do pozycji „Miasto Sejmów i Trybunałów" - nie znalazła się ona na ostatecznej liście punktów edukacyjnych z uwagi na brak wskazania konkretnych miejsc do zwiedzenia. Kwestia ta była konsultowana z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dodatkowo propozycja ta nie określa jakie miejsca w Piotrkowie Trybunalskim należałoby odwiedzić w ramach wycieczki, co mogło generować wiele wątpliwości po stronie wnioskodawców."

>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>

Zobacz również

Młodzi kolarze rozpoczęli ściganie w Grudziądzu i regionie. Zobacz zdjęcia z I etapu

Młodzi kolarze rozpoczęli ściganie w Grudziądzu i regionie. Zobacz zdjęcia z I etapu

Horoskop miesięczny na maj. Sprawdź szczęśliwe dni!

Horoskop miesięczny na maj. Sprawdź szczęśliwe dni!

Polecamy

Mistrzostwa Europy Pokemon już w ten weekend. Zobacz, gdzie obejrzeć

Mistrzostwa Europy Pokemon już w ten weekend. Zobacz, gdzie obejrzeć

Fałszywa strona BLIK kradnie pieniądze – nie daj się oszukać!

Fałszywa strona BLIK kradnie pieniądze – nie daj się oszukać!

Świetna nowość w WhatsApp. Przyda się każdemu użytkownikowi aplikacji

Świetna nowość w WhatsApp. Przyda się każdemu użytkownikowi aplikacji