Elżbieta Gniewaszewska odebrała Złotą Wieżę Trybunalską. Uroczystość w Muzeum w Piotrkowie, 15.09.2021 - ZDJĘCIA

Marek Obszarny, mat. UM Piotrkowa i TPPT
Elżbieta Gniewaszewska odebrała Złotą Wieżę Trybunalską. Uroczystość w Muzeum w Piotrkowie, 15.09.2021
Elżbieta Gniewaszewska odebrała Złotą Wieżę Trybunalską. Uroczystość w Muzeum w Piotrkowie, 15.09.2021 Dariusz Śmigielski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Elżbieta Gniewaszewska, wieloletnia działaczka piotrkowskiej kultury, odebrała 46. Złotą Wieżę Trybunalską. Uroczystość wręczenia statuetki Złotej Wieży odbyła się w zamkowych salach, w siedzibie Muzeum w Piotrkowie, w środę - 15 września 2021 roku.

Elżbieta Gniewaszewska odebrała Złotą Wieżę Trybunalską. Uroczystość w Muzeum w Piotrkowie, 15.09.2021 - ZDJĘCIA

Elżbieta Gniewaszewska została laureatką 46. Złotej Wieży Trybunalskiej. Taką decyzję już w czerwcu podjęła kapituła ZWT podczas spotkania w salach Muzeum w Piotrkowie. To coroczna honorowa nagroda dla piotrkowianina przyznawana od 1971 roku za dorobek w zakresie twórczości, upowszechniania kultury, działalności społecznej, edukacyjnej i promowania miasta.

Złotą Wieżę Trybunalską wręczył tegorocznej laureatce Waldemar Domarańczyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Gratulacje składali jej między innymi: wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek, była posłanka Elżbieta Radziszewska, były marszałek województwa (2004–2006) i poseł VI kadencji Stanisław Witaszczyk oraz były prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Michał Rżanek (dziś prezes Piotrkowskich Wodociągów).

SYLWETKA ELŻBIETY GNIEWASZEWSKIEJ (z uzasadnienia do wniosku)

Elżbieta Gniewaszewska od najmłodszych lat uczestniczyła w życiu artystycznym i kulturalnym Piotrkowa Trybunalskiego. Była członkiem ludowego zespołu tanecznego, później w latach 1970–1975 jego instruktorem. Jako instruktor tańca troszczyła się o właściwy rozwój talentów dzieci i młodzieży, a także o przetrwanie i propagowanie szeroko pojętej kultury ludowej. W latach 1974–1976 była członkiem Kabaretu „Szpilor” zdobywającego wiele nagród i wyróżnień.

Całe życie zawodowe poświęciła działalności kulturalnej. Pracowała w strukturach administracyjnych rządowych i samorządowych, zaczynając od najniższych szczebli – od stanowiska instruktora w Powiatowym Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, poprzez dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, do dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, które to stanowisko piastowała do reformy administracyjnej kraju i likwidacji województwa piotrkowskiego.

Jako instruktor i dyrektor PDK i WDK organizowała imprezy i różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, które rozwijały umiejętności artystyczne oraz promowały kulturę lokalną, będąc jednocześnie aktywnym ich uczestnikiem i wykonawcą. W lipcu 1998 r. rozpoczęła pracę w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie współtworzyła w strukturach MOK lokalną telewizję miejską „Informacje Piotrkowskie”, będąc redaktor naczelną tej telewizji do czerwca 2009 r.

Była organizatorem projektu obejmującego całe byłe województwo piotrkowskie pn. Współzawodnictwo Kulturalne Gmin Województwa Piotrkowskiego. Ówczesny ewenement na skalę kraju - wszystkie gminy wystartowały w konkursie. Duża mobilizacja lokalnych środowisk, trwałe efekty w postaci inwestycji i cennych wartości kulturowych pozostawionych w tych środowiskach. Współtwórca „Interakcji„ Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Translacje” - przy udziale w imprezie artystów z całego świata.

Przez cały okres swej pracy troszczyła się o rozwój kultury i jej bazy w Piotrkowie Trybunalskim. Wiele lokalnych środowisk artystycznych, dzięki odpowiedniej opiece i trosce Elżbiety Gniewaszewskiej, przetrwało i dziś stanowią główne ośrodki kulturalne w swoich społecznościach. Od 2006 jest aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, będąc od 2008 r. członkiem jego Zarządu, następnie Sekretarzem Zarządu, a obecnie Wiceprezesem TPPT. Bezpośrednio zaangażowana jest w organizację Konkursu plastycznego „Mój zielony Piotrków” oraz we wszystkie sztandarowe działania Towarzystwa, takie jak organizacja kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, współpraca z samorządem Piotrkowa Tryb. oraz z bratnimi stowarzyszeniami z miast województwa łódzkiego. Dzięki jej doświadczeniu i pomysłowości i inicjatywie działalność Towarzystwa dociera do kręgów coraz to nowych piotrkowian, do szkół, instytucji kultury, środowisk gospodarczych i biznesowych.

Pani Elżbieta Gniewaszewska nie ustaje w działalności na rzecz miasta i jego historii, a nie pracując już zawodowo coraz więcej czasu przeznacza na działalność społeczną, której oddaje swoje bogate doświadczenie i zdolności organizatorskie. Ważniejsze odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Województwa Piotrkowskiego, Zasłużony Działacz Kultury.

Elżbieta Gniewaszewska odebrała Złotą Wieżę Trybunalską. Uroczystość w Muzeum w Piotrkowie, 15.09.2021

Elżbieta Gniewaszewska odebrała Złotą Wieżę Trybunalską. Uro...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie