Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farma wiatrowa dzieli mieszkańców gminy Ładzice

Przemysław Jafra
Eksperci firmy Infusion udzielali informacji, dotyczących funkcjonowania farmy wiatrowej
Eksperci firmy Infusion udzielali informacji, dotyczących funkcjonowania farmy wiatrowej Przemysław Jafra
Energia z wiatraków dla 30 tys. domów. Część osób z gm. Ładzice jest przeciw inwestycji.

Niewielkim zainteresowaniem mieszkańców gminy Ładzice cieszyły się dni otwarte, podczas których przedstawiciele firmy budującej w Polsce farmy wiatrowe chcieli przekonać wszystkich do tej inwestycji.

W poniedziałek w Radziechowicach II eksperci z firmy Infusion Polska odpowiadali na pytania mieszkańców. Wczoraj podobne spotkania odbyły się w siedzibie Urzędu Gminy Ładzice. Mieszkańcy pytali nie tylko o samą inwestycję, ale również o to, czy nie będzie ona stanowiła zagrożenia na zdrowia mieszkańców i czy nie będzie szkodzić lokalnemu środowisku. - Może i dobrze, że powstaną u nas te wiatraki - mówi jedna z mieszkanek gminy, która przyszła na dni otwarte. - Nikt jednak nie informuje, jakie zagrożenia są z nimi związane.

Jutro w Urzędzie Gminy Ładzice odbędzie się debata publiczna, dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, głównie dotyczyć ma ona farmy wiatrowej. Część mieszkańców, którzy są przeciwni budowie wiatraków, zawiązała już Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Ładzice. Jak się dowiedzieliśmy, chcą oni przeprowadzić referendum, dotyczące planowanej inwestycji .

Przedstawiciele firmy Infusion uspokajają.
- Decyzje środowiskowe Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska potwierdzają, że nasza inwestycja nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia mieszkańców - twierdzi Maciej Sobczak, przedstawiciel firmy Infusion Polska. - Całoroczny monitoring ptaków wykazał, że farma nie będzie stanowić zagrożenia dla lokalnej flory i fauny.

Zdaniem przedstawicieli firmy Infusion sąsiedzi wiatraków nie muszą się też obawiać nadmiernego hałasu. Wiatraki mają bowiem zostać wybudowane w odległości od 600 metrów do 1 km od najbliższych zabudowań.

Starania o wybudowanie Parku Wiatrowego Ładzice firma rozpoczęła w 2008 roku. Gdzie farma zostanie zlokalizowana? - Powstanie między wsiami Ładzice, Wola Jedlińska i Kozia Woda - mówi Maciej Sobczak.
- Planujemy uruchomienie 12 turbin wiatrowych. Rozpoczęcie pierwszych prac związanych z budową farmy planujemy na drugą połowę tego roku.

Planowanej inwestycji przychylne są władze gminy Ładzice. Na jakie korzyści mogą liczyć?
- Przede wszystkim będą to podatki, które będzie płacić firma, planująca na terenie naszej gminy uruchomić farmę wiatrową - mówi Wioletta Pichit wójt gminy Ładzice. - Powstanie farmy może również przyciągnąć do gminy nowych inwestorów.
Farma wiatrowa na terenie gminy Ładzice ma działać przez 30 lat. Po tym okresie może być zmodernizowana lub zlikwidowana.

Inne gminy też protestują

To nie pierwszy przypadek w regionie, gdy budowa elektrowni wywołuje sprzeciw mieszkańców.
W ubiegłym roku głośno było o mieszkańcach gminy Rokiciny w pow. tomaszowskim, którzy nie chcieli farm wiatrowych w okolicach Łaznowa i Popielaw. Blokowaniem drogi wojewódzkiej i głośnymi protestami wymogli na władzach gminy wprowadzenie w dokumentach planistycznych zapisów, blokujących takie inwestycje. Przed decyzjami o stawianiu wiatraków stoi kolejna tomaszowska gmina, Rzeczyca.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto