18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Interakcje Piotrków. Najbardziej szokujące performance podczas festiwalu sztuki Interakcje w Piotrkowie [ZDJĘCIA]

oby
Festiwal Interakcje: Najbardziej szokujące performance podczas festiwalu sztuki Interakcje w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Maj w Piotrkowie upływał pod znakiem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Akcji INTERAKCJE. W tym roku tego wydarzenia, jak i wielu innych nie będzie. Przy tej okazji przypominamy performance z minionych edycji m. in. bodaj najbardziej kontrowersyjny w wykonaniu węgiersko-kanadyjskiego artysty Istvana Kantora, który szokował mieszkańców 17 lat temu, biegając nago po ulicach w centrum Piotrkowa Trybunalskiego. UWAGA! Niektóre zdjęcia mogą budzić zgorszenie [18+]!

Interakcje Piotrków. Najbardziej szokujące performance podczas Festiwalu Sztuki Akcji INTERAKCJE w Piotrkowie. UWAGA! Niektóre zdjęcia mogą budzić zgorszenie [18+]!

Performance Istvana Kantora przypominamy nie bez powodu. Ten węgiersko-kanadyjski artysta wziął udział w festiwalu w 2003 roku.

Łukasz Guzek, historyk i krytyk sztuki, badający sztukę konceptualną, performance i instalacje, w publikacji podsumowującej Interakcje 2003, a wydanej przez piotrkowską Galerię OFF, opisywał, jak Istvan Kantor wyprowadził widzów w miasto:

Biegł nagi ulicami ciągnąc za sobą spory tłum. Na pustych wieczorem ulicach Piotrkowa wyglądało to surrealnie lub na wybuch jakiejś rewolucji.

Sam kantor na finał swego performance ogłosił zaś swój artystyczny testament:

(...) Ciało jest maszynerią i urządzeniem odbiorczym. Seks jest motorem kolektywnego wandalizmu. W moich myślach stoję na szczycie ruin: Przestępczy YOGABORG krwawiący padatomicznymi cząsteczkami

Festiwal Interakcje w Piotrkowie w przeszłości często budził kontrowersje, a przez niektórych jego przeciwników nazywany był prześmiewczo "festiwalem golenia krocza", choć - jak zapewniał dyrektor ODA Stanisław Piotr Gajda - golenia krocza nigdy na nim nie było. Było za to golenie pachy, co uwiecznił na zdjęciach nasz fotoreporter Dariusz Śmigielski, a także kilka innych kontrowersyjnych, a czasem szokujących performance'ów, z których kilka przypominamy w galerii.

WIĘCEJ ZDJĘĆ najbardziej szokującego performance (UWAGA, MATERIAŁY 18+!):Najbardziej szokujący performance podczas festiwalu Interakcje w Piotrkowie

W materiale poniżej otwarcie XIX. Interakcji, Piotrków 2017, prezydent Krzysztof Chojniak puszcza bączka

Wideo

Dodaj ogłoszenie