Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przeciwdziałać suszy i poprawić jakość wody w Zalewie Sulejowskim. Trwa konferencja naukowa w Smardzewicach

bead
Jak przeciwdziałać suszy i jak poprawić jakość wody w Zalewie Sulejowskim i Pilicy - tymi tematami zajmują się uczestnicy konferencji, która odbywa się w Smardzewicach, a która inauguruje projekt pod hasłem „Wdrażanie planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy”, na który Wody Polskie otrzymały 74 mln z Unii Europejskiej.

Jak przeciwdziałać suszy i jak poprawić jakość wody w Zalewie Sulejowskim i Pilicy - tymi tematami zajmują się uczestnicy konferencji, która odbywa się w Smardzewicach w Ośrodku Molo, a która inauguruje projekt pod hasłem „Wdrażanie planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy”.

Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele administracji rządowej, lokalnych samorządów położonych wzdłuż Pilicy i zbiornika Sulejów, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych. W ciągu dwóch dni będą poruszane m.in tematy dotyczące wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie zarządzania zasobami wodnymi, możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na działania związane z ekologią. Będzie również szeroko omawiany wdrażany projekt, a co za tym idzie samorządy będą mogły się dowiedzieć, o jakie środki i na jakie cele mogą wnioskować.

Projekt o wartości 74 mln zł ma trwać 10 lat i objąć zlewnię o powierzchnię 9 tys. km2 oraz jednocześnie obszar 93 gmin w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim, śląskim oraz małopolskim. Celem jest poprawa jakości i różnorodności biologicznej wód zlewni Pilicy, w tym Zbiornika Sulejowskiego. Zaplanowano m.in. powstanie specjalnego systemu zarządzania jakością wody w zbiorniku.

W planie jest również szereg działań w kierunku edukowania mieszkańców zlewni Pilicy i rolników w zakresie proekologicznych działań. Powstanie m.in. 16 demonstracyjnych gospodarstw rolniczych o różnym profilu produkcji, promujących rozwiązania ekologiczne. Samorządy będą mogły się starać o pieniądze na aktualizację programów komunalnych, powstaną także dokumentacje na modernizację jazów z przepławkami, w tym na przepławkę na Zbiorniku Sulejów.

Dzięki realizacji projektu jego twórcy zakładają, że po 10 latach nastąpi zmniejszenie o 25 proc. zakwitu sinic w zalewie, wzrost o 20 proc. usług ekosystemowych (m.in. turystycznych), zniwelowanie problemów z niskim poziomem retencyjność wód, a także znaczne zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie działań proekologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto