Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klinika Zdrowego Życia w Piotrkowie edukuje dzieci na warsztatach kulinarnych. Najmłodsi sami przygotowują zdrowe posiłki ZDJĘCIA

redakcja
Na warsztatach kulinarnych najmłodsi sami przygotowują zdrowe posiłki.
Na warsztatach kulinarnych najmłodsi sami przygotowują zdrowe posiłki. Materiały Kliniki Zdrowego Życia
Jak zrobić zdrową „fantę”? A może „nutellę”? W Piotrkowie Trybunalskim odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne, podczas których najmłodsi uczyli się, jak przygotować zdrowe i smaczne posiłki.

Warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży

Klinika Zdrowego Życia w Piotrkowie Tryb. powstała z myślą o młodych osobach, które mają problem z otyłością i nadwagą. To właśnie dla nich, dietetyczka Agnieszka Tokarczyk organizuje warsztaty kulinarne. To nie tylko edukacja, ale też świetna zabawa i relaks.

- Warsztaty przeznaczone są dla dzieci wieku od 6 do 12 lat, które niechętnie sięgają po zdrowe jedzenie, często niestety wybierając wszechobecne fast foody i żywność przetworzoną, nie tylko w postaci chipsów i cukierków, ale także pszennego, tostowego pieczywa czy słodkiego nabiału - mówi Agnieszka Tokarczyk, dietetyczka kliniczna. - Dzieci w swoim towarzystwie wspólnie uczyć się będą nowych, zdrowych smaków, które z czasem wejdą im w nawyk, a rodzicom łatwiej będzie skomponować zdrową kanapkę bez klasycznego wybrzydzania, że na przykład „papryki i sałaty nie lubię”.

Dodaje, że uczestnicy warsztatów, ci młodsi i nieco starsi, opanują także proste prace przy przyrządzaniu potraw, czyli obieranie warzyw i owoców ze skórki, krojenie, smarowanie czy przyrządzanie różnego rodzaju past.

- Dzięki samodzielnej pracy włożonej w przygotowanie posiłku, będą mieli więcej chęci i zapału, by skonsumować swoje „dzieło”, a później już z górki… bo wiadomo, że dzieci mówiąc, iż czegoś nie lubią, zwykle nigdy wcześniej nawet tego nie próbowały. Podczas warsztatów przekonają się, że sałata nie taka straszna na jaką wygląda - mówi Agnieszka Tokarczyk.

Warsztaty kulinarne dla dzieci z nadwagą i otyłością, ale również przygotowane z myślą o „niejadkach”, odbywają się w środy o godzinie 16.30. Aby zgłosić udział dziecka w warsztatach, do wtorku poprzedzającego zajęcia (do godz. 19) trzeba zadzwonić pod numer kliniki, albo przesłać informację przy pomocy messengera.

Otyłość to choroba

Już w 1974 roku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakwalifikowali otyłość do chorób cywilizacyjnych, twierdząc jednocześnie, że stanie się ona jedną z najbardziej poważnych chorób żywieniowych naszych czasów. I mieli rację.

WHO alarmuje, że jeśli obecne trendy utrzymają się, to do 2025 roku na świecie będzie ok. 70 mln dzieci do 5 roku życia z nadmierną masą ciała. Na podstawie dostępnych badań można określić, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% małych dzieci (1-3 lata), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22% młodzieży do 15 roku życia.

Otyłość wśród dzieci w Polsce

Zgodnie z ostatnimi wynikami badań, ok. 10 % dzieci w wieku 1-3 lat ma nadwagę/otyłość, a dodatkowe 18,4 % jest zagrożone nadmierną masą ciała. Problem nadwagi i otyłości dotyczy też niemal co trzeciego 8-latka.

U starszych dzieci i młodzieży nie jest znacząco lepiej. Wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (10-16 lat) problem nadmiernej masy ciała dotyczył co piątego ucznia, przy czym częściej występował u chłopców niż u dziewcząt. Stwierdzono też, że wraz z wiekiem problem ten nieco malał, chociaż nadal utrzymywał się na poziomie ok. 22 proc. u gimnazjalistów i ok. 16 proc. u gimnazjalistek.

Najbardziej na występowanie nadwagi i otyłości narażeni byli uczniowie z województwa mazowieckiego i łódzkiego!

Otyłość a wyniki w nauce

Badania jasno wykazały, że dzieci z towarzyszącą otyłością w wieku szkolnym miały gorsze wyniki w nauce niż te, których waga była prawidłowa. Dzieci otyłe dodatkowo mają problem z samooceną, mierzą się z zaburzeniami emocjonalnymi, izolacją społeczną oraz stanami depresyjnymi. Zbyt duże spożycie węglowodanów prostych, a co za tym idzie patologiczny stan mikroflory jelitowej prowadzi do trudności z koncentracją i pamięcią. Dzieci z otyłością zdecydowanie rzadziej dostają się na studia. Jeśli jednak uda im się podjąć naukę na uczelni wyższej, często mają trudności, by z sukcesem zakończyć w niej naukę.

Jak walczyć z otyłością? Rodzice nie zawsze są autorytetem

Rodzice często zdają sobie sprawę z problemu, wiedzą, że ich dzieci źle jedzą, ale wybierają produkty bogate w cukry proste, tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Samodzielnie nie mają jednak tak dużej siły przebicia i możliwości dotarcia do dziecka z wiedzą, którą dysponują specjaliści, eksperci w dziedzinie żywienia.

W dzisiejszych czasach, kiedy dookoła jest tak dużo słodkich pokus, rodzice sami stają się bezradni, co pokazują badania otyłości wśród dzieci. Dzieci potrzebują motywacji oraz inspiracji z zewnątrz.

Warsztaty kulinarne dla dzieci jednym ze sposobów zmiany nawyków żywieniowych

To zajęcia, podczas których dzieci nauczą się robić m.in. zdrowe oranżady, poznają smaki naturalnych przypraw i warzyw wzmacniających smak, takich jak: koperek, szczypiorek, natka pietruszki, oregano, tymianek, bazylia, rozmaryn, rzeżucha, ale także uczą się przyrządzać zdrowe i smaczne kanapki.

Rodzicom z kolei dietetyk przedstawia nie tylko zasady zdrowego żywienia dzieci, ale opowiada także o zagrożeniach płynących z niewłaściwie wybieranych produktów spożywczych.
Podczas zajęć rodzice poznają również zdrową alternatywę dla fast foodów, akceptowalne słodycze, przepisy na zdrowe soki i napoje oraz cały wachlarz zdrowych i smacznych przekąsek dla dzieci.

Dieta i ruch podstawą zdrowia

Osobom dorosłym Klinika Zdrowego Życia oferuje zajęcia z serii „Zdrowy kręgosłup”, z elementami streching i pilates, które odbywać się będą w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki o godz. 16.30. Zajęcia prowadzone będą na świeżym powietrzu z widokiem na niewielkie jeziorko, podczas których uczestnicy będą wzmacniać mięśnie kręgosłupa, brzucha oraz ud, co pozwoli zachować kręgosłup w pełnym zdrowiu i jednocześnie wysmuklić sylwetkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto