Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kobiety z Łódzkiego rzadko korzystają z bezpłatnej cytologii. A to krótkie badanie może uratować przed rakiem szyjki macicy

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Mieszkanki regionu łódzkiego rzadko wykonują badania cytologiczne – alarmuje łódzki oddział NFZ. Tymczasem regularne korzystanie z badań to sposób na uniknięcie raka szyjki macicy i śmierci z jego powodu.

Na czym polega cytologia?

Cytologia to szybkie i bezbolesne badanie, które pozwala sprawdzić, czy u kobiety nie zaczyna rozwijać się rak szyjki macicy lub stan przedrakowy. Badanie to wykonywane jest zwykle w gabinetach ginekologicznych podczas normalnej wizyty, ale czasem można je zrobić np. w specjalnym autobusie lub u położnej.

Jak wygląda takie badanie? Ginekolog wsuwa do pochwy leżącej na fotelu pacjentki wziernik ginekologiczny i wkłada przez niego tzw. szczoteczkę cytologiczną. Pobiera nią komórki znajdujące się na ścianie i szyjce macicy. Badanie trwa chwilę i nie jest bolesne. Pobrane komórki umieszczane są potem na szkiełku cytologicznym i oceniane pod mikroskopem. Pozwala to sprawdzić czy nie ma zmian. W razie wątpliwości lekarz skieruje kobietę na dalsze badania diagnostyczne lub leczenie.

Badanie to jest główną metodą profilaktyki raka szyjki macicy (drugim jest szczepienie w młodości przeciw HPV). Pozwala ono wykryć zmiany na tyle wcześnie, by dostępne było łatwe i skuteczne leczenie. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest bowiem w 99,9 proc. wyleczalny. Jednak nowotwór ten długo nie daje żadnych objawów. Jeśli kobieta nie robi sobie cytologii, nowotwór zwykle wykrywany jest w bardzo zaawansowanym stadium. Ponad połowa z polskich kobiet, u których wykrywa się raka, umiera. W roku 2020 zmarło tak 2,1 tys. kobiet.

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy NFZ. Na czym polega?

Aby zwiększyć liczbę wykonywanych cytologii Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W jego ramach każda kobieta w wieku 25-59 lat raz na trzy lata może mieć bezpłatnie wykonywaną cytologię, a kobietom z grup ryzyka cytologia przysługuje nawet raz na rok. Badanie w ramach tego programu można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym mającym umowę z NFZ, a także w niektórych poradniach POZ. Najlepiej wybrać się do swojego stałego ginekologa, a jeśli go nie mamy – znaleźć najbliższy gabinet korzystając z portalu internetowego NFZ „Gdzie się leczyć”. Wystarczy wpisać adres www.gsl.nfz.gov.pl i wybrać zakładkę Programy Profilaktyczne.

Tu znajdziesz listę wszystkich placówek w województwie łódzkim, które wykonują cytologię w ramach programu profilaktycznego raka szyki macicy

Można też zadzwonić pod bezpłatny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590. Warto pamiętać, że do ginekologa w ramach NFZ nie trzeba mieć skierowania.

Cytologia dostępna także poza programem profilaktycznym

Kobiety w innych grupach wiekowych mogą być na cytologię skierowane przez ginekologa. Wtedy badanie takie również jest dla pacjentki bezpłatne.

Cytologia w województwie łódzkim. Jak wyglądają statystyki?

Mimo dużego znaczenia cytologii mieszkanki Łódzkiego nie zawsze chętnie się badają. Z danych Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że tylko 10,8 proc. kobiet jest przebadanych w ramach programu. Najsłabiej pod tym względem wypada powiat kutnowski z 3,9 proc. zbadanych pań, a najlepiej pabianicki – z 17,3 proc.

Pozostałe powiaty plasują się gdzieś między nimi, np. w powiecie wieluńskim jest to 5,3 proc. pań, a w sąsiednim wieruszowskim 12,8 proc. W powiecie w radomszczańskim 8 proc. zaś w opoczyńskim 17 proc.

Dlatego łódzki oddział NFZ apeluje by kobiety zgłaszały się do swoich ginekologów na cytologię.

- Dbając o własne zdrowie nie wystarczy, że będziemy stosować zdrową dietę i aktywny tryb życia. Niezwykle ważne jest regularne kontrolowanie procesów, zachodzących w organizmie - podkreśla Magdalena Góralczyk z ŁOW NFZ.- Rutynowe badania cytologiczne są jednym z podstawowych elementów profilaktyki zdrowia kobiet. Dzięki nim nie tylko upewnimy się, że jesteśmy zdrowe, ale mamy także możliwość szybkiej reakcji, gdy okaże się, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego – dodaje.

Szczepienie przeciw HPV jako profilaktyka raka szyjki macicy

Jeszcze lepszym sposobem na profilaktykę raka szyjki macicy jest szczepienie przeciw wirusowi HPV. Niemal 100 proc. zachorowań związana jest bowiem z wcześniejszym zakażeniem z tym przenoszonym głównie drogą płciową wirusem. Szczepienia takie są wykonywane od lat na całym świecie i są bezpieczne. Najbardziej skuteczne są w młodym wieku, gdy człowiek jeszcze nie zetknął się z HPV. Szczepić można zarówno dziewczynki jak i chłopców. W Polsce prowadzony jest program profilaktyczny dla dzieci w wieku 12-13 lat, a dodatkowo dzieci w wieku 9-18 lat mogą otrzymać szczepionkę bezpłatnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kobiety z Łódzkiego rzadko korzystają z bezpłatnej cytologii. A to krótkie badanie może uratować przed rakiem szyjki macicy - Bełchatów Nasze Miasto

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto