Koronawirus, Piotrków. Już 310 osób na kwarantannie w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim. Dlaczego prezydent Chojniak milczy? AKTUALIZACJA

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Koronawirus, Piotrków. Już 310 osób na kwarantannie w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim. Dlaczego prezydent Chojniak milczy? PolskaPress
Przybywa zachorowań na koronawirusa w Łódzkiem (już 129), ale liczba zakażonych i chorych na COVID-19 w Piotrkowie i powiecie nie zmieniła się od soboty i wynosi 8 (5 osób w Rozprzy i 3 w Piotrkowie). Znacząco przybywa za to osób objętych kwarantanną. Ustaliliśmy, że to 198 osób w powiecie i 112 w mieście, czyli już 310 (wg aktualnych danych na 24 marca), ale nie było łatwo dotrzeć do tych danych. Starosta podaje je rzetelnie dla powiatu ziemskiego, natomiast prezydent Piotrkowa w ogóle nie informuje o liczbach związanych z epidemią.

Koronawirus, Piotrków. Już 310 osób na kwarantannie w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim. Dlaczego prezydent Chojniak milczy? AKTUALIZACJA

Od soboty w powiecie piotrkowskim wykryto 5 przypadków koronawirusa u mieszkańców powiatu piotrkowskiego ziemskiego (wszystkie w Rozprzy) oraz 3 przypadki w samym Piotrkowie Trybunalskim. Te liczby od 21 marca się nie zmieniły (przynajmniej oficjalnie do 24 marca włącznie), ale codziennie wzrasta liczba osób objętych kwarantanną, co może być zapowiedzią kolejnych potwierdzonych zachorowań na COVID-19.
Według danych z poniedziałku, 23 marca (godz. 16), kwarantanną objęto już w powiecie piotrkowskim ziemskim 181 osób, a 111 osób objęto nadzorem epidemiologicznym. W samym Piotrkowie na kwarantannie są 103 osoby - ustalił nasz reporter. Łącznie więc w Piotrkowie i powiecie na kwarantannie były 284 osoby. We wtorek wieczorem, 24 marca, uzyskaliśmy nowe dane - 198 osób przechodzi kwarantannę w powiecie ziemskim i 112 na terenie miasta, co daje w sumie już 310 osób!

To nie są tajne dane, choć - niestety - w zakresie liczb dotyczących samego miasta musieliśmy do nich docierać drogą nieoficjalną i niejako okrężną. O ile bowiem starosta Piotr Wojtysiak codziennie wydaje komunikat informujący o aktualnych liczbach, to prezydent Krzysztof Chojniak do tej pory nawet się nie zająknął o zakażeniach na koronawirusa (COVID-19) potwierdzonych w Piotrkowie, ani o liczbie osób objętych kwarantanną.

Dane sanepidu i wojewody z tego samego dnia (23 marca) mówią o znacznie mniejszych liczbach - 137 osób na kwarantannie i 85 pod nadzorem epidemiologicznym, ale - jak wyjaśnił nam starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak - starostowie otrzymują dane z policji, które obejmują również informacje ze straży granicznej o osobach przekraczających granicę państwa (z danego dnia i do godz 16) i automatycznie podlegających kwarantannie (bez decyzji sanepidu). Najprawdopodobniej stąd biorą się różnice.

Wywołuje to pewien chaos informacyjny, bo publikowane dane są niespójne. Przykład - liczby podawane przez władze powiatu piotrkowskiego dla samego powiatu ziemskiego (bez miasta Piotrków) są znacznie wyższe od liczb podawanych przez wojewodę w skali miasta i powiatu. Przykład danych na 23 marca pokazuje że dane od wojewody były zaniżone aż o połowę - podano, że chodzi o 137 osób na kwarantannie, podczas gdy takich osób było już w mieście i powiecie 284.

To samo spostrzeżenie potwierdzają dane z wtorku, 24 marca. Wojewoda w najnowszym komunikacie mówi o 144 osobach objętych kwarantanną w całym pow. piotrkowskim, tymczasem jest ich już 310. To pokazuje, jak duża jest skala rozbieżności.

Z tego powodu, żeby maksymalnie rzetelnie informować mieszkańców na temat skali i dynamiki rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, zwróciliśmy się do prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka o przekazywanie aktualnych danych o liczbie zakażeń, a także o liczbie osób na kwarantannie i objętych nadzorem epidemiologicznym na terenie miasta. Prezydent ma dostęp do tych informacji, ale wiedzą tą nie dzieli się z mieszkańcami.

Kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Piotrkowa Jarosław Bąkowicz pozbawił nas złudzeń.

- Przekazywaniem komunikatów w tym zakresie zajmują się służby sanitarne - przekazał i dodał, że to oficjalne stanowisko.

Tymczasem piotrkowski sanepid od samego początku w ogóle nie przekazuje mieszkańcom tego typu danych. Na jego stronie internetowej, podobnie jak na stronie Urzędu Miasta Piotrkowa, nie ma jakiejkolwiek informacji o liczbach dotyczących zakażeń czy osób na kwarantannie dla miasta czy powiatu.

Przez pewien czas takie informacje można było uzyskać raz dziennie z danymi na godz. 13:00 od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Informowanie w zakresie powiatów przejęły jednak ostatnio służby wojewody. Komunikaty spływają codziennie, tyle, że jak wspomnieliśmy wcześniej dane te są niepełne, bo nie zawierają informacji o osobach objętych kwarantanną powracających z zagranicy. I koło się zamyka.

KOMENTARZ AUTORA

W sytuacji epidemii dziwi nas postawa prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka, który zachowuje się jakby nie chciał informować piotrkowian o potwierdzonych przypadkach koronawirusa na terenie miasta. O ile starosta codziennie, w tym w sobotę i niedzielę, publikuje aktualne komunikaty i apele dotyczące dynamicznie zmieniającej się sytuacji na terenie powiatu (na oficjalnej stronie starostwa i w mediach społecznościowych), o tyle prezydent wciąż milczy o tym, że w Piotrkowie mamy od soboty, 21 marca, 3 przypadki potwierdzonych zachorowań. W ubiegły piątek nagrał natomiast apel w formie wideo, w którym zwraca się do piotrkowian o pozostanie w domach. Dobre i to, bowiem wcześniejsze wypowiedzi podkreślające, że "w Piotrkowie nie ma koronawirusa" przyniosły efekt sprzyjający szerzeniu się epidemii - ludzie uspokojeni wyszli w większych skupiskach na ulice, do sklepów, parków, a od tych starszych usłyszeliśmy kilkakrotnie powtarzany argument, że "przecież u nas tego nie ma".

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem (COVID-19) w województwie łódzkim według stanu na 24 marca 2020 wynosi 129, w tym:
- 69 osób w powiecie łódzkim
- 3 osoby w powiecie tomaszowskim
- 13 osób w powiecie zgierskim
- 1 osoba w powiecie pabianickim
- 1 osoba w powiecie poddębickim
- 8 osób w powiecie bełchatowskim
- 7 osób w powiecie opoczyńskim
- 3 osoby w powiecie radomszczańskim
- 3 osoby w powiecie rawskim
- 8 osób w powiecie łowickim
- 1 osoba w powiecie brzezińskim
- 8 osób w powiecie piotrkowskim
- 2 osoby w powiecie skierniewickim
- 1 osoba w powiecie kutnowskim
- 1 osoba w powiecie sieradzkim

Wideo

Komentarze 45

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mapa z podziałem na powiaty:

https://experience.arcgis.com/experience/478220a4c454480e823b17327b2bf1d4

ale niestety Niemiecka, natomiast u nas redaktorzy nie mogą się doprosić nawet o statystykę w rozbiciu na powiaty. Dlaczego tak się dzieje?

G
Gość
24 marca, 16:21, Gość:

Prezydent zachowuje spokój i zdrowy rozsądek. Kwarantanna to nie zakażenie. Po co siać niepotrzebną panikę i nakrecac atmosferę? No chyba, że komuś na tym zależy, co widać po niektórych komentarzach.

24 marca, 18:17, Gość:

Ale o zarażonych też nie informuje. Pozbył się na rzecz Starostwa całej państwowej służby zdrowia choć jako Prezydent na prawach powiatu ma OBOWIAZEK prowadzić POZ-ty.Teraz też ma gdzieś zdrowie swoich mieszkańców. Ci co go bronią nie znają tematu powszechnej służby zdrowia w naszym mieście, bądź są jego podwładnymi.

24 marca, 20:47, Gość:

Jak się mógł pozbyć służby zdrowia na rzecz Starostwa skoro jeden szpital jest wojewódzki, a drugi zawsze podlegał Starostwu?

24 marca, 22:27, Gość:

A dowiedziałeś się dlaczego podlega Starostwu? Bo podczas reformy służby zdrowia ówczesny dyr. szpitala na Roosvelta był też radnym, a nie mógł pełnić dwóch funkcji i z żadnej nie chciał zrezygnować - to wówczas rada z obecnym Prezydentem (wtedy radnym) i przew. Rady M. Błaszczyńskim (też radnym) uchwałą przekazała piotrkowską służbę zdrowia we władanie Starostwu, pomimo, że P-ków jest też powiatem grockim i Prezydent powinien prowadzić swoje POZ-ty. Obecnie też powinien to nadal robić, co potwierdził nawet NIK w protokole kontrolnym w Starostwie. Ale dalej nic w tym temacie nie robi i teraz przy pandemii tym bardziej. Ot cała prawda.

24 marca, 23:34, Gość:

Wiesz ile to było lat temu, jakies stare sprawy. Przecież nie był wtedy decydentem. Równie dobrze można by było go oskarżać o bierność przy likwidacji piotrkowskich hut. Po calej tej tzw transformacji doprowadzono polską służbę zdrowia do zapaści. PO chcialo nawet sprywatyzowac szpitale. Pewnie nawet tego co jest by nie było.

Tak to stara historia, ale pod rządami obecnych przepisów nadal Prezydent nie przejmuje się (choć ma taki obowiązek) piotrkowską służbą zdrowia, a tym bardziej w czasie takiej pandemii. Uważa, że jego to nie dotyczy, skoro nawet jego służby nie przekazują żadnych danych w tej kwestii, nie mówiąc nic o pieniądzach i dotacjach dla przedsiębiorców.

E
Ela

Halo halo co z ulgami dla przedsiębiorców praktycznie wszystkie większe miasta w województwie łódzkim je dają panie prezydencie przypominam że bez nas w przyszłości pieniędzy w kasie miasta będzie znaczenie mniej więc proszę o jakieś stanowisko... Pozdrawiam

P
Prawy

CHOJNIAK MUSI ODEJŚĆ - STOP ZADŁUŻANIU I NISZCZENIU MIASTA

B
Baska
24 marca, 22:21, Antoni:

Brak testów, brak kasy na testy i sprzęt medyczny, ludzi zamiast badać testem to ich się wysyła na kwaranntannę i czeka co będzie się działo, za ujawnienie prawdy zwalniają z pracy, i ta propaganda ,że jest super ciekawe do kogo trafia?

25 marca, 0:34, Gośc:

?

Najpierw trzeba się zainteresować tematem, a później wypowiadać, w początkowej fazie wirusa może być w małej ilości i się nie namnażać, dopiero widoczne objawy (gdy wirusa jest dużo) dają wynik pewny, więc robienie testów u wszystkich jest idiotyczne. Lekarka pediatra, która zaraziła pacjentów i obsługę medyczna szpitala za pierwszym razem wynik testu ujemny, gdy były objawy wirusa pozytywny. Więc przestańcie pisać głupoty. U wroga (Niemca) tez tych testów się nie robi na zyczenie

J
Ja
25 marca, 2:18, Gość:

oj pieniążków bedzi emało w tym i przyszłym roku i wszystkie organizacje wspierane przez chojniaka legną i elektorat padnie nie podlewany. haering tez juz nie pomoze

Bardzo trafiona i rozsądna diagnoza, oby piotrków wygrał walkę z Chojniakiem i jego mocodawcami bo do reszty zniszczą i zadłużą to miasto

G
Gość

oj pieniążków bedzi emało w tym i przyszłym roku i wszystkie organizacje wspierane przez chojniaka legną i elektorat padnie nie podlewany. haering tez juz nie pomoze

G
Gość

z Kazcyńskim na mszy siedzi!!!!!!

G
Gośc
24 marca, 22:21, Antoni:

Brak testów, brak kasy na testy i sprzęt medyczny, ludzi zamiast badać testem to ich się wysyła na kwaranntannę i czeka co będzie się działo, za ujawnienie prawdy zwalniają z pracy, i ta propaganda ,że jest super ciekawe do kogo trafia?

?

G
Gość
24 marca, 16:21, Gość:

Prezydent zachowuje spokój i zdrowy rozsądek. Kwarantanna to nie zakażenie. Po co siać niepotrzebną panikę i nakrecac atmosferę? No chyba, że komuś na tym zależy, co widać po niektórych komentarzach.

24 marca, 18:17, Gość:

Ale o zarażonych też nie informuje. Pozbył się na rzecz Starostwa całej państwowej służby zdrowia choć jako Prezydent na prawach powiatu ma OBOWIAZEK prowadzić POZ-ty.Teraz też ma gdzieś zdrowie swoich mieszkańców. Ci co go bronią nie znają tematu powszechnej służby zdrowia w naszym mieście, bądź są jego podwładnymi.

24 marca, 20:47, Gość:

Jak się mógł pozbyć służby zdrowia na rzecz Starostwa skoro jeden szpital jest wojewódzki, a drugi zawsze podlegał Starostwu?

24 marca, 22:27, Gość:

A dowiedziałeś się dlaczego podlega Starostwu? Bo podczas reformy służby zdrowia ówczesny dyr. szpitala na Roosvelta był też radnym, a nie mógł pełnić dwóch funkcji i z żadnej nie chciał zrezygnować - to wówczas rada z obecnym Prezydentem (wtedy radnym) i przew. Rady M. Błaszczyńskim (też radnym) uchwałą przekazała piotrkowską służbę zdrowia we władanie Starostwu, pomimo, że P-ków jest też powiatem grockim i Prezydent powinien prowadzić swoje POZ-ty. Obecnie też powinien to nadal robić, co potwierdził nawet NIK w protokole kontrolnym w Starostwie. Ale dalej nic w tym temacie nie robi i teraz przy pandemii tym bardziej. Ot cała prawda.

Wiesz ile to było lat temu, jakies stare sprawy. Przecież nie był wtedy decydentem. Równie dobrze można by było go oskarżać o bierność przy likwidacji piotrkowskich hut. Po calej tej tzw transformacji doprowadzono polską służbę zdrowia do zapaści. PO chcialo nawet sprywatyzowac szpitale. Pewnie nawet tego co jest by nie było.

G
Gość
24 marca, 16:21, Gość:

Prezydent zachowuje spokój i zdrowy rozsądek. Kwarantanna to nie zakażenie. Po co siać niepotrzebną panikę i nakrecac atmosferę? No chyba, że komuś na tym zależy, co widać po niektórych komentarzach.

24 marca, 18:17, Gość:

Ale o zarażonych też nie informuje. Pozbył się na rzecz Starostwa całej państwowej służby zdrowia choć jako Prezydent na prawach powiatu ma OBOWIAZEK prowadzić POZ-ty.Teraz też ma gdzieś zdrowie swoich mieszkańców. Ci co go bronią nie znają tematu powszechnej służby zdrowia w naszym mieście, bądź są jego podwładnymi.

24 marca, 20:47, Gość:

Jak się mógł pozbyć służby zdrowia na rzecz Starostwa skoro jeden szpital jest wojewódzki, a drugi zawsze podlegał Starostwu?

24 marca, 23:00, Dr:

Kiedyś szpital przy ul. ROOSEVTA był szpitalem miejskim, później rejonowym, następnie powiatowym a teraz to powiatowe centrum....

Wiedział co powiedział.....marmoladę w konserwach bo na amerykę to za mało.....

A
Asiak
24 marca, 19:43, Książe:

Dobrego gospodarza poznaje się w sytuacjach kryzysowych.

Tymczasem prezydent i pozostałe kierownictwo zachowują się jak dzieci we mgle. Nie dość, że są kompletnie nieprzygotowani, to próbują bagatelizować zagrożenie i spychać odpowiedzialność na innych. Mają za nic bezpieczeństwo mieszkańców, a nawet swoich podwładnych. Kolejny raz pokazują swoją prawdziwą twarz: buta, arogancja, małomiasteczkowość i brak kompetencji.

Nigdy wam tego zapomnimy!

24 marca, 23:01, Ziom:

No a dla porównania starosta widać na ile może to ogarnia, ale on zawsze w sytuacjach kryzysowych się sprawdzał, pamiętam akcje karambolu na autostradzie

Bo starosta jest doktorem uniwersytetu medycznego w zakresie zdrowia publicznego i wie jakim zagrożeniem jest pandemia. Tyle w temacie

Z
Ziom
24 marca, 19:43, Książe:

Dobrego gospodarza poznaje się w sytuacjach kryzysowych.

Tymczasem prezydent i pozostałe kierownictwo zachowują się jak dzieci we mgle. Nie dość, że są kompletnie nieprzygotowani, to próbują bagatelizować zagrożenie i spychać odpowiedzialność na innych. Mają za nic bezpieczeństwo mieszkańców, a nawet swoich podwładnych. Kolejny raz pokazują swoją prawdziwą twarz: buta, arogancja, małomiasteczkowość i brak kompetencji.

Nigdy wam tego zapomnimy!

No a dla porównania starosta widać na ile może to ogarnia, ale on zawsze w sytuacjach kryzysowych się sprawdzał, pamiętam akcje karambolu na autostradzie

D
Dr
24 marca, 16:21, Gość:

Prezydent zachowuje spokój i zdrowy rozsądek. Kwarantanna to nie zakażenie. Po co siać niepotrzebną panikę i nakrecac atmosferę? No chyba, że komuś na tym zależy, co widać po niektórych komentarzach.

24 marca, 18:17, Gość:

Ale o zarażonych też nie informuje. Pozbył się na rzecz Starostwa całej państwowej służby zdrowia choć jako Prezydent na prawach powiatu ma OBOWIAZEK prowadzić POZ-ty.Teraz też ma gdzieś zdrowie swoich mieszkańców. Ci co go bronią nie znają tematu powszechnej służby zdrowia w naszym mieście, bądź są jego podwładnymi.

24 marca, 20:47, Gość:

Jak się mógł pozbyć służby zdrowia na rzecz Starostwa skoro jeden szpital jest wojewódzki, a drugi zawsze podlegał Starostwu?

Kiedyś szpital przy ul. ROOSEVTA był szpitalem miejskim, później rejonowym, następnie powiatowym a teraz to powiatowe centrum....

G
Gość
24 marca, 16:21, Gość:

Prezydent zachowuje spokój i zdrowy rozsądek. Kwarantanna to nie zakażenie. Po co siać niepotrzebną panikę i nakrecac atmosferę? No chyba, że komuś na tym zależy, co widać po niektórych komentarzach.

24 marca, 18:17, Gość:

Ale o zarażonych też nie informuje. Pozbył się na rzecz Starostwa całej państwowej służby zdrowia choć jako Prezydent na prawach powiatu ma OBOWIAZEK prowadzić POZ-ty.Teraz też ma gdzieś zdrowie swoich mieszkańców. Ci co go bronią nie znają tematu powszechnej służby zdrowia w naszym mieście, bądź są jego podwładnymi.

24 marca, 20:47, Gość:

Jak się mógł pozbyć służby zdrowia na rzecz Starostwa skoro jeden szpital jest wojewódzki, a drugi zawsze podlegał Starostwu?

A dowiedziałeś się dlaczego podlega Starostwu? Bo podczas reformy służby zdrowia ówczesny dyr. szpitala na Roosvelta był też radnym, a nie mógł pełnić dwóch funkcji i z żadnej nie chciał zrezygnować - to wówczas rada z obecnym Prezydentem (wtedy radnym) i przew. Rady M. Błaszczyńskim (też radnym) uchwałą przekazała piotrkowską służbę zdrowia we władanie Starostwu, pomimo, że P-ków jest też powiatem grockim i Prezydent powinien prowadzić swoje POZ-ty. Obecnie też powinien to nadal robić, co potwierdził nawet NIK w protokole kontrolnym w Starostwie. Ale dalej nic w tym temacie nie robi i teraz przy pandemii tym bardziej. Ot cała prawda.

Dodaj ogłoszenie