Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Które szkoły w Piotrkowie i powiecie najlepiej uczą? Jak licea i technika wypadły w badaniach EWD?

Karolina Wojna
I LO w Piotrkowie - już pięć klas to klasy matematyczno-przyrodnicze i tylko jedna humanistyczna. Na zdjęciu Izabela Kulbat, nauczycielka matematyki w I LO
I LO w Piotrkowie - już pięć klas to klasy matematyczno-przyrodnicze i tylko jedna humanistyczna. Na zdjęciu Izabela Kulbat, nauczycielka matematyki w I LO Dariusz Śmigielski
Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. rtm. Witolda Pileckiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie to - według najnowszych badań Instytutu Badań Edukacyjnych - szkoła, która najlepiej przygotowuje swoich uczniów do egzaminów, zarówno w części humanistycznej, jak i matematyczno-przyrodniczej. Narzędziem, jakim posługiwano się w badaniu jest Edukacyjna Wartość Dodana (EWD), która ocenia przyrost wiedzy przez okres nauki w liceum czy technikum. Polega na porównaniu indywidualnych wyników egzaminu gimnazjalnego z wynikami matury i pozwala określić, jaki postęp w tym czasie zrobili uczniowie.Jak wypadły pozostałe szkoły w mieście i powiecie? Gdzie najlepiej uczą, a gdzie uczeń się „marnuje”?

Chrobry pierwszy, ale...

Wyniki badań prezentowane są w układzie współrzędnych, co niejako grupuje szkoły na pięć kategorii - szkół neutralnych, szkół sukcesu, które przyjmują zdolnych uczniów i wypuszczają świetnie przygotowanych absolwentów, szkoły wspierające (przyjmują przeciętnych uczniów, którzy na maturze osiągają bardzo dobre wyniki), szkoły wymagające pomocy (słabe wyniki matury, niski przyrost wiedzy) oraz szkoły niewykorzystanych możliwości (dobrzy kandydaci, którzy dobrze napisali maturę, ale nie rozwinęli swoich talentów przez lata nauki).

Piotrkowskie licea w zasadzie plasują się na trzech z czterech pól dzieląc się - w zależności od przedmiotów - na szkoły sukcesu, wymagające pomocy i szkoły niewykorzystanych możliwości.

Gdyby zsumować sam wskaźnik przyrostu wiedzy (EWD), to na pierwszym miejscu wśród liceów w tym swoistym rankingu jest I LO im. Chrobrego. Wynik - w kategorii szkoła sukcesu - daje przede wszystkim wyraźny przyrost wiedzy licealistów z matematyki oraz przedmiotów matematyczno-przyrodniczych na maturze. Niestety, w przypadku oceny efektywności nauczania przedmiotów humanistycznych, Chrobry w najnowszym zestawieniu zasłużył na miejsce w polu „szkoła niewykorzystanych możliwości”. Przyrost wiedzy licealistów okazał się ujemny.

Nie wszystkim maturzystom zależy
- Przez ostatnie lata staliśmy się szkołą matematyczno-przyrodniczą, na sześć wszystkich klas, pięć to są klasy matematyczno-przyrodnicze - mówi Henryk Michalski, dyrektor I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie i to, jak dodaje, jest w dużym stopniu wyjaśnieniem gorszego wyniku badania w części humanistycznej.

- U nas bardzo dobrze podczas ubiegłorocznej matury „poszedł” język polski rozszerzony, to był trzeci wynik w województwie. Bardzo dobrze poszła historia, także wynik w pierwszej dziesiątce w województwie. Ale... nie nalepiej język polski podstawowy i te bardzo dobre wyniki z tych trzech przedmiotów rozszerzonych nie niwelują słabszego wyniku z języka polskiego podstawowego - tłumaczy. - To też całkiem niezły wynik, ale u niektórych uczniów niestety nie widać przyrostu, albo nawet jest mały regres.

Jak dodaje dyrektor Michalski, powodem takiego stanu rzeczy jest brak motywacji do nauki języka polskiego - ukierunkowani na przedmioty techniczne maturzyści chcą podczas egzaminów zdobyć miminum punktów i to im w zupełności wystarczy.

Zupełnie inaczej w I Liceum Ogólnokształcącym wygląda EWD z przedmiotów mateamtyczno-przyrodniczych. Tu Chrobry jest liderem, co uczniowie potwierdzają wynikami osiąganymi w licznych konkursach i olimpiadach.

O ile w przypadku przedmiotów humanistycznych, ujemny EWD to pierwszy tak słaby wynik od kilku dobrych lat, to przyrost wiedzy matematyczno-przyrodniczej w ogólniaku jest w każdym badaniu wysoki.

Tuż za I LO plasuje się III LO im. Juliusza Słowackiego, które jednak może pochwalić się lepszymi niż Chrobry, wynikami EWD z przedmiotów humanistycznych. Dalej - zaskoczenie, bo według badań za lata 2014-2016 (roczniki, które w tym roku zdawały maturę), na trzecim miejscu jest IV LO im. Stefana Grota Roweckiego. Pod względem EWD dla przedmiotów humanistycznych liceum wypada lepiej niż II LO im. Marii Skłodowskiej - Curie, które na wykresie znalazło się w polu „szkoła wymagająca pomocy”.

Dyrektor IV LO nie ukrywa satysfakcji z pracy swojego grona pedagogicznego.

- Do naszej szkoły trafia młodzież z bardzo słabymi wynikami i to jest ogrom pracy moich nauczycieli, aby ta młodzież po trzech latach zdała dobrze maturę, żeby osiągnąć te 30 proc. - mówi Konrad Sikora. - Nie sztuką jest uczyć bardzo dobrą młodzież, która przychodzi do szkoły ponadgimnazjalnej z bardzo dobrymi wynikami.

Technikum jak trampolina

W kategorii techników liderem pod względem przyrostu wiedzy jest Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. rtm. Witolda Pileckiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie. Zarówno z przemiotów humanistycznych, jak i matematyczno - przyrodniczych szkoła to prawdziwa trampolina dla swoich uczniów - i jeden (EWD humanistyczne: 4), i drugi wynik (EWD matematyczno - przyrodnicze: 4,6) plasują technikum w części przypisanej dla szkół sukcesu.

Jak przyznaje Jolanta Zielonka, wicedyrektor szkoły, do technikum przychodzą uczniowie z coraz lepszymi wynikami, szkoła ma także coraz więcej uczennic. To świadczy o chęci rozwoju samych uczniów, którzy naukę w ZSP nr 1 wybierają bardzo świadomie.

Na bardzo dobry wynik szkoły składają się także egzaminy zawodowe młodzieży oraz udział - oraz sukcesy - uczniów w olimpiadach - np. olimpiadzie wiedzy technicznej czy olimpiadzie wiedzy elektrycznej i elektronicznej. - Myślę, że dla naszych uczniów bardzo dużą motywacją do nauki i rozwoju jest perspektywa pracy w zawodzie - mówi Jolanta Zielonka. - Uczniowie, którzy kończą liceum ogólnokształcące, zawodu nie mają.

Dobre wyniki w badaniu do laurka dla pracy nauczycieli „Tepeesu”. - Jesteśmy dumni, to przecież motywacja dla naszych nauczycieli, że uczniowie chcą się uczyć - podkreśla Jolanta Zielonka, dodając, że szkoła stara się wychodzi na przeciw potrzebom młodzieży organizując szereg kół zainteresowań. Te wszystkie działania przekładają się później na wyniki matur, które są jedną z danych, na podstawie których wylicza się EWD.

Na tle wszystkich „przebadanych” techników w powiecie piotrkowskim, według najnowszych wyników, dobrze wiedza „rośnie” w Technikum w Czarnocinie. Tu także oba wskaźniki są na plusie. - Bardzo się z tego cieszymy - podkreśla Marzena Rozpiątkowska, wicedyrektor ZSP w Czarnocinie i dodaje, że każdorazowo, wyniki zarówno matur, jak i analiz Instytutu Badań Edukacyjnych, są szczegółowo prześwietlane przez nauczycieli szkoły. - To są wyniki uczniów osiągnięte przede wszystkim podczas matur obowiązkowych. To są wyniki adekwatne do możliwości i oczekiwań naszych uczniów, a także proporcjonalne do wyników zebranych na początku nauki w szkole - podkreśla.

Jak dodaje, każdy uczeń technikum w Czarnocinie, od razu w pierwszej klasie pisze test sprawdzający jego dotychczasową wiedzę. - Na tej podstawie nauczyciele planują swoją pracę dydaktyczno - wychowawczą. Mamy też szereg zajęć fakultatywnych, śledzimy na bieżącą frekwencję tak podczas zajęć obowiązkowych, jak i tych dodatkowych i na bieżąco omawiamy z uczniami np. ich mocniejsze czy słabsze strony.

Po zsumowaniu danych dotyczących EWD, kolejne za Czarnocinem jest Technikum Budowy Maszyn w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie, które na pewno pod względem przyrostu wiedzy uczniów z przedmiotów humanistycznych plasuje się wśród szkół wspierających.

Patrząc na dane trzech ostatnich roczników maturzystów w ostatnim badaniu pogorszyła się za to efektywność nauczania np. w Technikum Ekonomiczno - Handlowym w ZSP nr 5 w Piotrkowie, Technikum Kształtowania Środowiska w ZSPiPO-W nr 3 oraz w Technikum Menedżersko-Usługowym w ZSP nr 6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto