Leczenie u specjalisty i badania bez limitów NFZ

Artykuł sponsorowany Narodowy Fundusz Zdrowia
Niemal 10 krotnie zmniejszyła się liczba mieszkańców Łódzkiego, którzy czekają na zabieg usunięcia zaćmy po zniesieniu limitów finansowania tego rodzaju zabiegów. W Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim można z niego skorzystać już 30 sierpnia, przed zniesieniem limitów na ten zabieg trzeba było tu czekać… 521 dni. Od 1 lipca takie ograniczenia nie obowiązują już również w przypadku wizyt w poradniach specjalistycznych i badań takich jak gastroskopia i kolonoskopia.

Limity finansowania, czyli określone w umowie z poradnią czy szpitalem kwoty przeznaczone na leczenie pacjentów, były dotychczas jedną z podstawowych barier, które utrudniały pacjentom dostęp do specjalistów. Nie jeden raz usłyszeliśmy w rejestracji: Nie ma limitu! Albo: Skończył się limit.

Od 1 lipca przestały one obowiązywać. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty. Bez względu na to czy przyjdzie na pierwszą czy na kolejną wizytę, czy będzie to wizyta zachowawcza czy zabiegowa, np. zdjęcie szwów.

Zniesienie limitów do lekarzy specjalistów np.: diabetologów, kardiologów, neurologów to już kolejne rozwiązanie, które ma ułatwić pacjentom korzystanie z potrzebnej opieki medycznej. Wcześniej ograniczenia w finansowaniu przestały obowiązywać w przypadku dzieci. NFZ płaci bez limitu zarówno za leczenie dzieci i w szpitalach i w poradniach. W marcu 2020 roku zniesiono też limit na pierwszorazowe wizyty w poradniach specjalistycznych: endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej, czyli w placówkach, gdzie dostęp do świadczeń był najbardziej utrudniony.

Od kwietnia 2019 r. Narodowy Fundusz Zdrowia bez limitów płaci również za badania diagnostyczne tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym, zabiegi endoprotezoplastyki stawów kolanowych i biodrowych oraz operacje usunięcia zaćmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Szpitalu im. M. Kopernika na operację endoprotezoplastyki stawu biodrowego czeka się dziś 2 miesiące. Przed wprowadzeniem nielitowanych operacji pacjent był umawiany na zabieg za 15 miesięcy.

Na wizytę ze skierowaniem

Likwidujemy kolejną barierę w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej. Przypomnę, że jeszcze nie tak dawno na zabiegi endoprotezoplastyki czy zaćmy czekało się wiele lat. Wykonanie rezonansu czy tomografii w krótkim terminie graniczyło z cudem. Obecnie terminy kilku tygodniowe są akceptowalne przez pacjentów. Od pierwszego lipca NFZ płaci za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w planie finansowym NFZ. 
Dzięki tym zmianom pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne – mówi Artur Olsiński Dyrektor ŁOW NFZ.

Zasady przyjęć pacjentów w poradniach specjalistycznych pozostają bez zmian. Na pierwszą wizytę konieczne jest skierowanie. Obecnie pacjenci do specjalisty i na badania (TK, RM, kolonoskopię i gastroskopię) dostąją e-skierowania z 4-cyfrowym kodem. W rejestracji wystarczy telefonicznie podać kod, nie trzeba przynosić w ciągu 14 dni oryginału e-skierowania. Do ginekologa i położnika, dentysty, onkologa, wenerologa czy psychiatry idziemy bez skierowania.

Najkrótszy czas oczekiwania można sprawdzić na stronie: terminyleczenia.nfz.gov.pl lub pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590

Dodaj ogłoszenie