Licea z Piotrkowa w rankingu Perspektyw 2022. Jak wypadły?

Aleksandra Tyczyńska
Aleksandra Tyczyńska
Piotrkowskie szkoły ponadpodstawowe w rankingu Perspektyw 2022
Piotrkowskie szkoły ponadpodstawowe w rankingu Perspektyw 2022 Dariusz Śmigielski
Udostępnij:
Ranking Perspektyw 2022. Niedawno opublikowano najnowszy ranking najlepszych liceów w Polsce, który przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Jak wypadły w tym zestawieniu szkoły ponadpodstawowe z Piotrkowa Trybunalskiego?

Licea z Piotrkowa w rankingu Perspektyw 2022. Jak wypadły?

Ranking Perspektyw obejmuje licea ogólnokształcące w całym kraju, w których maturę w maju 2021 r. zdawało minimum 12 uczniów. Dodatkowym kryterium wejścia szkoły do rankingu było osiągnięcie przez uczniów wyniku powyżej 0,75 średniej krajowej z egzaminu maturalnego obowiązkowego z języka polskiego i matematyki.
W rankingu zostały uwzględnione też wyniki 43 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, z części pisemnej egzaminu zawodowego lub/i były finansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2020/2021 oraz 18 międzynarodowych olimpiad, w których nasz kraj był reprezentowany przez uczniów szkół średnich.

Piotrkowskie szkoły poprawiły pozycję w rankingu

Rok szkolny 2020/2021 to już kolejny z rzędu, który upłynął uczniom w cieniu pandemii – zdalnego nauczania i matury w reżimie sanitarnym. Jak wypadły piotrkowskie szkoły ponadpodstawowe w najnowszym rankingu Perspektyw?

Podobnie jak w minionych latach, najwyższe miejsce w rankingu zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie. W rankingu ogólnopolskim Chrobry zajął dopiero 124. miejsce, ale to i tak lepiej niż wcześniej, kiedy w rankingu 2021 I LO było na 177. miejscu, a w 2020 na 186. W zestawieniu szkół z województwa łódzkiego „Chrobry” jest na 9. miejscu, w rankingu maturalnym na 118. pozycji w kraju. W rankingu szkół olimpijskich I LO nie weszło do najlepszych 200 szkół, a w ubiegłym roku było na 63. miejscu.

- Z jednej strony wynik cieszy, ale z drugiej to ranking rozczarowuje już od 2015 roku. Dwa lata temu wysłałem nawet swoje uwagi co do metodologii, bo przez dobór współczynników tracą duże szkoły - mówi Henryk Michalski, dyrektor I LO w Piotrkowie dodając: - W tym roku obawiałem się nieco o wynik, bo dwa lata temu mieliśmy 9 olimpijczyków, a rok temu tylko dwóch, ale przez to, że wyniki nadal są dobre i do tego ubyło nam 35 uczniów, mamy skok o 53 miejsca w górę.

III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim w rankingu 2022 zajęło 263. miejsce w kraju. To znaczna poprawa, bo rok wcześniej było na 378. pozycji, a w rankingu 2020 na 334. miejscu. W zestawieniu wojewódzkim „Trójka” jest na 19. miejscu, w rankingu maturalnym na 255. miejscu w kraju.

Najsłabiej wypadło II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piotrkowie. W rankingu wojewódzkim znalazło się na 58 miejscu (10 oczek wyżej niż przed rokiem), a to w ogólnopolskim    na 894. pozycji (rok temu poza pierwszym tysiącem szkół).

Wśród najlepszych w Polsce techników, nie znalazło się żadne z Piotrkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie