Likwidacja Wyższej Szkoły Handlowej w Piotrkowie

Katarzyna Renkiel
We wrześniu ubiegłego roku uczelnia sprzedała okazały budynek przy ulicy Słonecznej w Piotrkowie Trybunalskim
We wrześniu ubiegłego roku uczelnia sprzedała okazały budynek przy ulicy Słonecznej w Piotrkowie Trybunalskim Dariusz Śmigielski
Likwidacja Wyższej Szkoły Handlowej w Piotrkowie.

Po 14 latach i 7 miesiącach funkcjonowania największa prywatna uczelnia w trybunalskim grodzie- Wyższa Szkoła Handlowa im. Stefana Batorego - zwija się z miasta. 23 stycznia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało zgodę na jej likwidację, a informacja ukazała się w internetowym systemie POL-on. Są na nim informacje o stanie wszystkich polskich uczelni.

Jeszcze cztery lata temu piotrkowska WSH szczyciła się 700 studentami na kilku kierunkach i rodzajach studiów, ale po kryzysie demograficznym, który dotknął większość uczelni wyższych przez dwa ostatnie lata skupiła się już tylko na prowadzeniu studiów podyplomowych. We wrześniu ub. roku uczelnia sprzedała swój okazały budynek przy ul. Słonecznej i przeniosła się do niewielkiego lokalu przy ul. Narutowicza.

Nie wiadomo, jakie jest uzasadnienie likwidacji szkoły, bo jej założyciel ma być dostępny dopiero za kilka dni.

Postanowiliśmy zapytać wobec tego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jakie warunki powinny być spełnione, aby zgoda na likwidację została w ogóle wydana.

- Warunkiem wyrażenia zgody na likwidację jest zapewnienie przez założyciela możliwości kontynuowania studentom kształcenia. Warunek ten jest również spełniony, gdy uczelnia nie posiada już studentów - odpowiada w mailu zespół informacyjny MNiSW.

Czytaj także WSH w Piotrkowie zmienia siedzibę i sprzedaje starą

Jak podkreśla ministerstwo, studia prowadzone w dniu otwarcia likwidacji mogą być kontynuowane nie dłużej niż do końca roku akademickiego, w którym nastąpiło otwarcie likwidacji. Rozpoczęcie tego procesu oznacza, że kompetencje organów uczelni w zakresie dysponowania jej majątkiem przejmuje likwidator, uczelnia nie prowadzi wówczas przyjęć na studia, a także traci prawo do otrzymywania z budżetu państwa dotacji podmiotowych.

- Jeżeli zaś chodzi o obowiązki uczelni wobec studentów, należy zauważyć, że (...) warunki pobierania opłat związanych z odbywaniem studiów oraz opłat za usługi edukacyjne, a także wysokość tych opłat, określa umowa między uczelnią, a studentem lub osobą przyjętą na studia, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności - odpowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. -Z uwagi na fakt, że jest to umowa cywilnoprawna, ewentualne spory dotyczące jej stosowania mogą być rozstrzygane wyłącznie na drodze postępowania cywilnego.

Przypomnijmy, że Wyższa Szkoła Handlowa im. Króla Stefana Batorego w Piotrkowie powstała w 2003 roku i reklamowano ją jako miejsce oddające ducha miasta z bogatą historią, w którym tradycja przenika się z nowoczesnością. Budynek uczelni, według zapewnień jej władz, był przystosowany do komfortowego zdobywania i przekazywania wiedzy, a także tworzenia niepowtarzalnej atmosfery akademickiej. Przy ulicy Słonecznej studenci mieli do dyspozycji m. in. aulę, sale dydaktyczne, pracownię informatyczną, bibliotekę z czytelnią, kawiarenkę, a dodatkowo aulę wykładową w budynku przy ul. Sienkiewicza. Na jej korzyść działała także bliskość dworca kolejowego i autobusowego. Na stronie internetowej uczelnia szczyciła się, że tym, że jest jedyną szkołą wyższą w Piotrkowie z własną siedzibą. Gdy dobre czasy minęły, Wyższa Szkoła Handlowa w Piotrkowie z samodzielnej uczelni przekształciła się w ciągu ostatniego roku w oddział Wyższej Szkoły Handlowej z siedzibą w Radomiu. Spółka, która jest właścicielem piotrkowskiej WSH mieści się zresztą pod tym samym radomskim adresem, co spółka prowadząca WSH w Radomiu. Prorektorem jest tam też rektor z Piotrkowa.

We wrześniu ub. r. okazały budynek Wyższej Szkoły Handlowej im. Króla Stefana Batorego w Piotrkowie przy ul. Słonecznej o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych został wystawiony na sprzedaż za kwotę 2,2 mln zł z możliwością negocjacji. Nie wiadomo, kto go kupił i jakie ma wobec niego plany, ale nowy właściciel nabył także narożną działkę o powierzchni 2.125 m kw wchodzącą w skład nieruchomości. Stan techniczny budynku oceniono jako bardzo dobry, a nieruchomość jest ogrodzona.

W ciągu ostatnich dwóch lat ministerstwo wydało zgodę na likwidację trzech uczelni: piotrkowskiej WSH, Pomorskiej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Gdyni oraz Wschód-Zachód Szkoły Wyższej im. Henryka Jóźwiaka w Łodzi.

Anna Zalewska: Reforma edukacji jest tak przemyślana, żeby nikomu nie przyszło do głowy cofanie jej

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
michal
hahahaaha a miasto Mediateke buduje, lol, jak jest o prawie 2000 tysiace mniej studentów niż w 2011 roku. powodzenia.
Dodaj ogłoszenie