Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maski śmierci i marsz pogrzebowy przed Urzędem Miasta Łodzi. Kolejny protest lokatorów miejskich kamienic, ZDJĘCIA

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Przy dźwiękach marszu pogrzebowego protestowali w środę, 27 września, przed magistratem mieszkańcy Łodzi. Przyszli w maskach śmierci. Na koszulkach mieli napisy: „W Łodzi nam się powodzi”. Opowiadali o koszmarnych warunkach, obojętności miejskich urzędników i bardzo wysokich czynszach.

Protest rozpoczął się o godz. 9. Łodzianie pojawili się z transparentami: „Dość rosnących kosztów najmu”, „Mieszkanie prawem, a nie towarem”, „Dość kłamstw i złodziejskiej polityki ZLM” oraz „Grzyby w lesie, nie na ścianach”.

\W oświadczeniu odczytanym przy dźwiękach bębnów przedstawicielka Łódzkiego Stowarzyszenia Lokatorów mówiła, że polityka mieszkaniowa nie może być nastawiona na zysk. Mieszkańcy krzyczeli, że w mieszkaniach przeciekają dachy, pękają ściany i zapadają się stropy.

- Dach nad głową to nie luksus - skandowali łodzianie przy dźwiękach bębnów.

Protestujący informowali przechodniów na Piotrkowskiej, że zbierają podpisy pod obywatelskim projektem uchwały, która zobowiązywałaby administrację prezydent Hanny Zdanowskiej (PO) do podpisywania umów najmu z lokatorem, który spłaci dług. Teraz zależy to wyłącznie od dobrej woli urzędników, a tej nie ma. Lokatorzy spłacają zadłużenie, a następnie nie mając podpisanej umowy najmu płacą jeszcze wyższy czynsz.

Drugi obywatelski projekt uchwały, pod którym łodzianie zbierają podpisy, dotyczy zniżki czynszu dla lokatorów, którzy mają wilgoć w mieszkaniu lub... nie mają dachu.

Obecnie obniżka czynszu może wynieść od 5 do 30 proc., za konkretną niewygodę w mieszkaniu, łącznie zniżka może wynosić 60 proc. stawki bazowej. Projekt Stowarzyszenia zakłada dodanie kolejnych czynników do już obowiązujących (w tym zabrane w zeszłym roku zniżki za wilgoć w mieszkaniu i podstemplowane stropy) oraz zwiększa możliwą sumę zniżek z 60 do 70proc.

Projekty tych uchwał już raz łodzianie złożyli. Pod każdym było ponad 400 podpisów choć wymagane jest tylko 300. Urzędnicy prezydent miasta Hanny Zdanowskiej część podpisów zakwestionowali i aktywiści muszą je zebrać po raz kolejny.

Jedna z protestujących lokatorek, Anna Kwiecińska, przed urzędem postawiła namiot. Kobieta z córkami zajmuje maleńkie mieszkanie, którego część została wyłączona z użytkowania, bo zapadł się tam dach. W mieszkaniu ma ustawione wiaderka - na wypadek deszczu. Powiatowy Nadzór Budowlany wyłączył budynek z użytkowania, ale Urząd Miasta Łodzi odwołał się od tej decyzji.

Zaproponowano mi lokal do remontu - mówiła nam lokatorka, która mieszka w kamienicy przy ul. Berlińskiego 6 zwanej „kamienicą grozy”.

Robert Przybyłek na protest przyjechał na wózku.

Wprowadziłem się do mieszkania w zrewitalizowanym budynku, a po dwóch latach panele poodpadały, na ścianach pojawił się grzyb - mówi lokator. - Płacę za to mieszkanie 1300 zł czynszu. Piszę non stop do Zarządu Lokali Miejskich prosząc o obniżkę czynszu, ale nie raczą mi odpisać...

Po proteście łodzianie złożyli w Radzie Miejskiej kolejny list otwarty w sprawie warunków w miejskich kamienicach. Przypomnieli, że w 36 proc. gminnych mieszkań nie ma toalet, a 2,6 tys. najemców nie ma w mieszkaniu wody.

W odczytanym oświadczeniu Weronika Dąbrowicz, przedstawicielka Łódzkiego Stowarzyszenia Lokatorów mówiła, że polityka mieszkaniowa miasta nie powinna być nastawiona na zysk. Zwracała uwagę na to, że w miejskich kamienicach warunki życia daleko odbiegają od standardów, które powinny obowiązywać w XXI w.
Był to trzeci w tym roku protest przed Urzędem Miasta Łodzi lokatorów gminnych kamienic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto