Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie: zachęcają do mediacji w szkołach

kw
Międzynarodowy Dzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie
Międzynarodowy Dzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
W Sądzie Okręgowym w Piotrkowie odbyły się obchody MIędzynarodowego Dnia Mediacji. Z tej okazji Ośrodek Kuratorski zorganizował konferencję i naradę poświęconą tej formie rozwiązywania sporów.

Międzynarodowy Dzień Mediacji w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie

W konferencji, która odbyła się w sali "Machocha" w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie, wzięli udział prezes i wiceprezes Sądu Rejonowego w Piotrkowie Piotr Koćmiel i Aleksandra Szymorek-Wąsek, kierownicy i przewodniczący wydziałów sądu, którzy wykorzystują mediacje, jako formę rozwiązywania konfliktów, funkcjonariusze policji, dyrektorzy piotrkowskich szkół i instytucji pracujących z młodzieżą, a przede wszystkim mediatorzy i kuratorzy.

Tematem konferencji, a później narady, były mediacje. Jako pierwszy o tej formie rozwiązywania sporów mówi SSO Paweł Lasoń, koordynator ds. Mediacji SO w Piotrkowie.

- Dwie osoby pozostające w konflikcie siadają i rozmawiają, aby ten konflikt rozwiązać. Ważne jest, że rozstrzygnięcie nie będzie należało do sądu, ale do stron - mówił o zaletach mediacji, która sprawdza się w wielu dziedzinach prawa: w sądach rodzinnych, cywilnych, przy sprawach rozwodowych, w porach sąsiedzkich i społecznych, w konfliktach między instytucjami.

Jak podkreślał, mediacja to tańsze i szybsze rozwiązanie, a jej zastosowanie oszczędza stronom wielu stresów, jakie towarzyszom procesom przed sądem.

O zaletach mediacji mówiła również Milena Zuchara-Grzejdziak, mediator przy SO w Piotrkowie, która skupiła się na stosowaniu mediacji w przypadku, gdy konflikt z prawem mają nieletni. Stąd działania mediatorów w Piotrkowie skierowane są w stronę szkół - chcą, żeby mediacje były metodą rozwiązywania konfliktów między dziećmi i młodzieżą, a mediatorami byli sami uczniowie. Jak podkreślała, przy takim rozwiązaniu sprawca ma wpływ na zawarcie ugody, a także bierze odpowiedzialność, za to co się wydarzyło.

W piotrkowskich szkołach mediacje, jako sposób na obniżenie poziomu agresji czy przemocy, to nowość - żeby je wdrożyć, najpierw stosowną decyzję musi podjąć rada pedagogiczna, a później wskazani nauczyciele muszą przejść warsztaty dla mediatorów oświatowych. Kolejnym krokiem jest wybór uczniów, którzy mogą prowadzić mediacje - co ważne, bez udziału rodziców. Ci w rozmowach biorą udział dopiero wtedy, gdy sprawa dotyczy ewentualnego pokrycia szkód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto