Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Koła protestują przeciwko budowie przemysłowej chlewni. Boją się smrodu i zanieczyszczenia

Aleksandra Tyczyńska
Aleksandra Tyczyńska
Inwestor chce wybudować chlewnię w Kole, na tzw. Piaskach - teren po prawej stronie, za drzewami
Inwestor chce wybudować chlewnię w Kole, na tzw. Piaskach - teren po prawej stronie, za drzewami Czytelnik
Powiat piotrkowski: Mieszkańcy wsi Koło (gmina Sulejów), protestują przeciwko budowie przemysłowej chlewni. Inwestor w odległości ok. 100 m od najbliższych domów chce wybudować chlewnię na prawie 1500 sztuk świń. Mieszkańcy obawiają się smrodu, zanieczyszczeń, spadku wartości nieruchomości i poważnych problemów z zaopatrzeniem wsi w wodę.

Mieszkańcy Koła protestują przeciwko budowie wielkiej chlewni

Gmina Sulejów to już jedna z niewielu gmin w powiecie piotrkowskim, gdzie życia mieszkańcom nie zatruwają przemysłowe hodowle świń. I trudno się dziwić, bo spora część gminy leży na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Niestety, niedawno blady strach padł na mieszkańców Koła (wieś jest położona w obszarze SPK), którzy dowiedzieli się o planach budowy w ich wsi przemysłowej chlewni na 1488 sztuk świń. Wprawdzie na terenie parków krajobrazowych zakazane jest "prowadzenie chowu i hodowli zwierząt metodą bezściółkową", ale inwestor chce hodować świnie na ściółce.

- Absolutnie się na to nie godzimy. To byłaby ogromna chlewnia położona zaledwie 100 metrów od najbliższych domów, z którą wiązałby się niesamowity smród amoniaku i innych szkodliwych gazów. To nie tylko jest dla ludzi nieprzyjemne, ale wręcz szkodliwe. Poza tym obawiamy się też zanieczyszczenia gleby, bo powszechnie wiadomo, że gnojowica niekoniecznie jest wylewana w dozwolonych ilościach i miejscach do tego przeznaczonych - mówi Aleksandra Szkodzińska - Zajączkowska, sołtys Koła.

W sprzeciwie, pod którym sołtyska zbiera podpisy i który zostanie złożony do burmistrza Sulejowa Wojciecha Ostrowskiego, mieszkańcy zwracają też uwagę na inne uciążliwości, m.in. plagę rónych insektów, spdaek wartości nieruchomości, ograniczenie rozwoju lokalnej agroturystyki, rozjeżdżanie lokalnych dróg ciężkim transportem oraz problemy z dostarczaniem wody do domów.

- Ten inwestor chce się podłączyć do gminnej sieci wodociągowej, a my już mamy bardzo słabe ciśnienie, a latem nawet całkiem przerwy w dostawie wody - dodaje sołtyska.

Inwestor złożył już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (jest konieczna do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę) zawierający Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia. Postępowanie wszczęto 18 sierpnia.

- Decyzję środowiskową wydajemy na podstawie opinii Wód Polskich, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz oczywiście mieszkańców. Po wszczęciu postępowania wysłaliśmy wszystkie dokumenty do uzgodnień oraz poinformowaliśmy mieszkańców o wszczęciu postępowania - mówi Kamil Budny, rzecznik prasowy UM w Sulejowie.

Dodaje, że przedstawiciele tych instytucji mają 30 dni na odpowiedzi.

- Kluczowe będzie stanowisko RDOŚ, który wyda postanowienie w tej sprawie i jeśli uzna, że należy przeprowadzić ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, wówczas zobowiążemy potencjalnego inwestora do sporządzenia raportu, a ten należy przygotować w ciągu trzech lat. Jeśli natomiast RDOŚ nie będzie miał uwag, wówczas możemy wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach - wyjaśnia rzecznik.

Mieszkańcy, którzy mają swoje nieruchomości w promieniu 100 m od planowanej inwestycji, na każdym etapie postępowania mogą zgłaszać uwagi.

- Zawsze wsłuchujemy się w opinie naszych mieszkańców, a w tym przypadku w szczególności ze względu na strukturę tego terenu – Park Krajobrazowy, obszar turystyczno-rekreacyjny, zabudowa mieszkaniowa - podkreśla Kamil Budny.

W piątek, 10 września, w świetlicy w Kole odbędzie się w tej sprawie spotkanie mieszkańców z przedstawicielami m.in. władz gminy, inwestora i instytucji ochrony środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto