Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motorówki na Zalewie Sulejowskim bez ograniczeń przez kolejny sezon?

Beata Dobrzyńska
Wszystko wskazuje, że drugi rok z rzędu na Zalewie Sulejowskim nie będzie żadnych ograniczeń w pływaniu łodzi motorowych. Władze województwa, choć miały na to rok, nie zdążyły uchwalić przepisów regulujących co można, a czego nie można na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Przypomnijmy, że zalew został “uwolniony” dla motorowodniaków po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny w ubiegłym roku uchylił przepisy dotyczące Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, które wprowadził wiele lat temu wojewoda. Do wprowadzenia regulacji są zobowiązani radni Sejmiku Wojewódzkiego, przez ostatnie miesiące projekt uchwały przygotowywano, konsultowano i uzgadniano w Urzędzie Marszałkowskim. Jednym z jego punktów są właście ograniczenia dla motorówek.

Początkowo zakładał wprowadzenie trzech stref na terenie zbiornika.
W pierwszej od zapory w Smardzewicach do linii wytyczonej między Zarzęcinem a Bronisławowem mogłyby pływać łodzie motorowe o napędzie do 15 kW, druga strefa, większej ochrony, zezwalałaby na pływanie motorówkami z silnikami o mocy do 4 kW, dalej w kierunku Sulejowa obowiązywałby całkowity zakaz. Po konsultacjach społecznych, w których zdecydowana większość podmiotów opowiedziała się za udostępnieniem zalewu dla motorówek bez żadnych ograniczeń, zarząd województwa łódzkiego podjął decyzję, że w pierwszej strefie nie będzie żadnych ograniczeń, i taki projekt trafił do uzgodnień z samorządami. Niestety wiele wskazuje, że uchwały nie uda się przyjąć w tym sezonie, bo dwie gminy Aleksandrów i Sulejów nie zgadzają się na niektóre punkty uchwały.

I bynajmniej nie chodzi o motorówki, ale głównie o przepis dotyczący zakazu budowania nowych budowli w odległości 100 metrów od linii brzegowej, poza budowlani służącymi turystyce wodnej i gospodarce rybackiej. Zdaniem samorządów zakaz ten może negatywnie wpływać na rozwój inwestycyjny i gospodarczy gmin.

Nawet gmina Tomaszów Maz., w której do tej pory mówiono o dopuszczeniu motorówek, ale z ograniczeniami, nie wniosła uwag do projektu.
Jak mówi Andrzej Wodziński, jeden z inicjatorów dopuszczenia motorówek na zalewie i jednocześnie wiceprezes Ratownictwa Wodnego RP, otwarcie zalewu dla motorowodniaków cieszy, ale ruch łodzi motorowych powinien zostać uregulowany uchwałą Sejmiku, a to pozwoli zarządcy zbiornika do wprowadzenia szczegółowych zasad korzystania z zalewu. - Oczywiście nawet bez tych przepisów motorowodniaków obowiązują przepisy żeglugi, o których każdy uczy się podczas zdobywania patentu - dodaje Wodziński.

Jak potwierdza Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, rzeczywiście dwie spośród 11 gmin, na terenie których położony jest Sulejowski Park Krajobrazowy wraz z otuliną, odmówiły uzgodnienia projektu.
- W związku z powyższym projekt przedmiotowej uchwały w dotychczasowym brzmieniu nie mógł być dalej procedowany - informuje Jacek Grabarski. - Departament Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego niezwłocznie przystąpiły do prac, mających na celu przygotowanie kolejnego projektu uchwały Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Po sporządzeniu i przyjęciu przez Zarząd Województwa Łódzkiego nowego projektu uchwały zostanie on ponownie skierowany do konsultacji społecznych, a następnie do uzgodnień z właściwymi miejscowo radami gmin oraz właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. W przypadku dokonania uzgodnienia przez wszystkie rady gminy oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi przedmiotowy projekt uchwały zostanie przedłożony Sejmikowi Województwa Łódzkiego celem uchwalenia.

Wraz z początkiem maja na Zalewie Sulejowskim już zwodowano łódź tomaszowskiej policji, która zaczęła pełnić pierwsze patrole. Jednak przed wakacjami patrole będą prowadzone w zależności od pogody i natężenia wypoczywających. Za bezpieczeństwo na części na terenie gminy Tomaszów będą odpowiedzialne w tym roku dwa podmioty WOPR i Ratownictwo Wodne RP, zgodnie z umową z wójtem przed wakacjami będą pełnić patrole wzdłuż linii brzegowej w pogodne weekendy.

Niestety w minioną sobotę WOPR ma za sobą pierwszą interwencję, w okolicach Bronisławowa wywróciła się żaglówka. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto