Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowiec z UMK w zespole, który bada wpływ koronawirusa na psychikę

Sara Watrak
Sara Watrak
Jak pandemia wpływa na nasze funkcjonowanie? Czy współczucie wobec innych może pomóc nam przetrwać? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć badacze z 22 krajów. Wśród nich znalazł się także naukowiec z UMK, dr Tomasz Komendziński, który gorąco zachęca do udziału w badaniu.

Projekt badawczy nosi nazwę "Współczucie, więzi społeczne i odporność na traumy podczas pandemii covid-19". Uczestniczą w nim naukowcy z 22 krajów, w tym z Polski. Badania mają więc charakter wielokulturowy.

W naszym rodzimym zespole znalazł się kognitywista dr Tomasz Komendziński z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK, a także psychologowie: dr Julia E. Wahl, specjalistka w treningu uważności i współczucia, oraz dr Mateusz Zatorski i dr Mariusz Zięba z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Polecamy

Projektem kieruje prof. Marcela Matos z Uniwersytetu Coimbra w Portugalii. Skąd wziął się pomysł na takie badanie?

- W trakcie pandemii pojawia się zwiększony stres, lęk oraz izolacja. W szczególności narażona jest służba zdrowia oraz grupy zwiększonego ryzyka np. osoby starsze. Cały szereg badań pokazuje, że współczucie dla siebie i współczucie dla innych może działać jak bufor przeciwko stresowi, lękowi czy depresji i dodatkowo wspierać poczucie bezpieczeństwa i więzi społecznej - wyjaśnia dr Tomasz Komendziński z UMK.

Jakie są cele badania?
Jak mówi kognitywista z Torunia, badanie ma cztery cele. Przede wszystkim naukowcy chcą zbadać wpływ pandemii koronawirusa na takie aspekty jak współczucie, regulację emocjonalną, mechanizmy radzenia sobie ze stresem, nasze poczucie bezpieczeństwa, izolację, stres czy objawy psychopatologiczne w 22 różnych kulturach. Poza tym badacze zamierzają sprawdzić, czy dostosowanie psychiczne zmienia się w czasie. Naukowcy zajmą się także testowaniem wpływu czynnika współczucia oraz lęku na nasze funkcjonowanie. Sprawdzą, czy istnieją jakieś różnice międzykulturowe dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na poziom stresu. Czy osoby z Europy lepiej przystosowują się do obecnej sytuacji? A może to mieszkańcy Azji radzą sobie lepiej ze stresem i lękiem? Dowiemy się tego dzięki badaniom z udziałem kognitywisty z Torunia.

Jak wygląda badanie?
- Uczestnicy będą rekrutowani w 22 krajach. Zakładamy, że w projekcie weźmie udział około 8800 chętnych - mówi dr Tomasz Komendziński. Badanie będzie prowadzone online. - Uczestnicy zostaną proszeni o wypełnienie kompletu kwestionariuszy i skal samooceny oraz oceny aspektów psychologicznych związanych z COVID-19, współczucia, regulacji emocji, radzenia sobie, bezpieczeństwa społecznego, izolacji, objawów traumatycznych, psychopatologicznych, centralności zdarzenia oraz wzrostu pourazowego - wyjaśnia naukowiec. Kwestionariusze w języku polskim już niebawem będą dostępne TUTAJ. Wypełnienie ich zajmie ok. 30 minut.

Kto może wziąć udział w badaniu?
- W badaniu mogą wziąć udział osoby między 18. a 80. rokiem życie - mówi dr Tomasz Komendziński. Co ważne, badanie ma charakter długoterminowy. Oznacza to, że każdy z uczestników wypełni kwestionariusze łącznie 3 razy. Drugi raz po trzech miesiącach i po raz ostatni po upływie sześciu miesięcy.

Raporty z badań zostaną opublikowane w pismach naukowych. Wyniki pomogą nam zrozumieć, w jaki sposób globalna pandemia wpłynęła na naszą sferę psychiczną. Dzięki nim przekonamy się, jakie działania są skuteczne w zmniejszaniu stresu i lęku, a jakie - niekoniecznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowiec z UMK w zespole, który bada wpływ koronawirusa na psychikę - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto