Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocna i świąteczna pomoc lekarska w Piotrkowie od 1 października po nowemu

Karolina Wojna
Od 1 października, w Piotrkowie zamiast jednego punktu pomocy nocnej i świątecznej, będą działać dwa - w PZOZ przy ul. Roosevelta oraz w SSW im. Kopernika - w gabinetach przy poradni chirurgicznej przy ul. Wolborskiej (na zdjęciu)
Od 1 października, w Piotrkowie zamiast jednego punktu pomocy nocnej i świątecznej, będą działać dwa - w PZOZ przy ul. Roosevelta oraz w SSW im. Kopernika - w gabinetach przy poradni chirurgicznej przy ul. Wolborskiej (na zdjęciu) Dariusz Śmigielski
Od 1 października, w Piotrkowie zamiast jednego punktu pomocy nocnej i świątecznej, będą działać dwa. Po raz pierwszy nocnej i świątecznej pomocy będzie udzielał też szpital przy ul. Rakowskiej.

Do tej pory z bólem brzucha, głowy czy katarem pacjenci po godz. 18 mogli zgłaszać się do poradni przy PZOZ przy ul. Roosevelta. Od 1 października będą mogli pomocy szukać także przy ul. Wolborskiej, bo nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, będzie świadczył też Samodzielny Szpital Wojewódzki. Jak tłumaczy NFZ, to poprawa dostępności do lekarza - do tej pory do dyspozycji pacjentów były cztery zespoły (lekarz i pielęgniarka), teraz będzie ich 5 (3 zespoły w PZOZ i 2 zespoły w SSW).

Przy ul. Roosevelta lekarz po godz. 18 będzie przyjmował jak do tej pory - w poradni od strony ul. Próchnika. Drugi punkt powstanie w gabinetach przy poradni chirurgicznej SSW przy ul. Wolborskiej.

Nowy system, który ma obowiązywać co najmniej przez 4 lata, ma skrócić kolejki w SOR i izbach przyjęć, gdzie ciągle zgłasza się bardzo wielu pacjentów, którzy nigdy tam nie powinni trafić. - Według naszej oceny ok. 85% pacjentów przyjmowanych w SOR powinno zgłosić się do lekarza POZ lub nocnej pomocy lekarskiej - podkreśla Ewa Tarnowska - Ciotucha, rzecznik SSW. Jak przypomina Anna Leder, nocna i doraźna pomoc to po prostu lekarz rodzinny po godz. 18. - Potem mamy skargi, że pacjent ... z gorączką czekał na SOR lub izbie przyjęć kilka godzin - dodaje .

Choć od 1 października każdy pacjent z Piotrkowa i powiatu będzie sam podejmował decyzję do którego punktu nocnej pomocy się zgłosi, to już wezwanie nocą lekarza będzie zależało od miejsca zamieszkania.

Mieszkańcy os. Piastowskie, Armii Krajowej, Południe, Wronia, Sulejowska, gm. Wola Krzysztoporska, Rozprza, Sulejów, Gorzkowice, Łęki Szlacheckie, Ręczno i Aleksandrów będą dzwonić i wzywać lekarza z PZOZ przy ul. Roosevelta. Pozostali (z os. Starówka, Leśna, Słowackiego Północ, Wierzeje, Wyzwolenia, Przyszłość, Belzacka, Łódzka-Wysoka-Sadowa i gm. Grabica, Moszczenica, Czarnocin i Wolbórz) będą musieli dzwonić na ul. Wolborską.

NFZ liczy, że pacjenci szybko zapamiętają ten podział. Trudno się dziwić tej wierze, skoro jeszcze kilka lat temu pacjenci musieli zapamiętać, że PZOZ ostry dyżur pełnił w 3, 6, 9... i kolejny dzień miesiąca, który jest wielokrotnością cyfry 3.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto