Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oczyszczają wodę w Bugaju na Słoneczku

kw
Na kąpielisku Słoneczko w Piotrkowie, do jeziora Bugaj zostały wrzucone zbiorniki ze specjalnym preparatem mikrobiologicznym. Pierwsze efekty akcji oczyszczania wody będzie można zaobserwować za ok. 4-6 tygodni.  Pełen efekt - za rok.
Na kąpielisku Słoneczko w Piotrkowie, do jeziora Bugaj zostały wrzucone zbiorniki ze specjalnym preparatem mikrobiologicznym. Pierwsze efekty akcji oczyszczania wody będzie można zaobserwować za ok. 4-6 tygodni. Pełen efekt - za rok. Dariusz Śmigielski
Kąpielisko Słoneczko szykuje się do lata. W środę i w czwartek na Bugaju trwało oczyszczanie wody metodą biologiczną - z wykorzystaniem technologii efektywnych mikroorganizmów opracowanej przez piotrkowianina, dr. Marcina Sitarka.

Dziś na kąpielisku Słoneczko rozpoczęło się oczyszczanie wody - do jeziora zostały wrzucone zbiorniki ze specjalnym preparatem mikrobiologicznym. Pierwsze efekty akcji będzie można zaobserwować za ok. 4-6 tygodni. Pełen efekt - za rok.

- Wrzucamy mieszankę mikroorganizmów, która będzie oczyszczać wodę, będzie zamieniać gnicie na fermentację. W efekcie dno się zrobi mniej zamulone, woda będzie czystsza - wyjaśnia dr Marcin Sitarek, ichtiolog, który opracował stosowaną na Bugaju metodę oczyszczania wody. Jak dodaje, wrzucone do wody mikroorganizmy będą rozkładać związki chemiczne, które w tym momencie znajdują się w jeziorze. - To działa jak taka sprawny oddział wojska, wyspecjalizowana drużyna, gdzie każdy wie co ma robić i każdy z tych mikroorganizmów pełni inną rolę. Te które wejdą na początku, przygotowują warunki dla kolejnych - dodaje dr Sitarek. W efekcie, cała chemia, która w tym momencie zanieczyszcza Bugaj, zostanie zamieniona na związki przyswajalne przez inne organizmy.

Akcję oczyszczania wody na Słoneczku - w ramach projektu „Poprawa naturalnej retencji poprzez biorekultywację zbiornika wodnego Słoneczko" – finansuje Urząd Miasta w Piotrkowie, który na ten cel uzyskał 75 tys. zł dofinansowania z WFOŚiGW. Całość projektu rozłożonego na dwa lata - do 2018 roku - będzie kosztować 150 tys. zł.

Woda na piotrkowskim Słoneczku jeszcze nigdy nie była czyszczona w ten sposób. - Mechanicznie też jest trudno stąd wybrać te zanieczyszczenia. Kąpielisko zabrudziło się przez lata użytkowania, przez kąpiele psów, obumarłe szczątki roślin - dodaje dr Sitarek, który opracowaną przez siebie metodą oczyszcza wodę w wielu zbiornikach w Polsce.

- Działam od 2009 roku, mam około 300 oczyszczonych zbiorników, nie miałem żadnych reklamacji - przyznaje ichtiolog, który technologię efektywnych mikroorganizmów zastosował także do oczyszczenia stawu przy ul. Kasztelańskiej w Piotrkowie. Mam też jezioro, pod Siedlcami, które doprowadziłem do I klasy czystości - mówi. - Tu, na Bugaju, myślę, że jest może teraz III, tak strasznie źle nie było, ale chcemy dojść do jedynki, do tej najlepszej klasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto