Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział już otwarty

(oby)
Doktor Jacek Adamczyk, urolog, pracuje od poniedziałku w nowym oddziale w Szpitalu Rejonowym w Piotrkowie. Na zdjęciu w sali endoskopowej fot. dariusz śmigielski
Doktor Jacek Adamczyk, urolog, pracuje od poniedziałku w nowym oddziale w Szpitalu Rejonowym w Piotrkowie. Na zdjęciu w sali endoskopowej fot. dariusz śmigielski
Usługi medyczne w zakresie urologii wykonywane są teraz w Szpitalu Rejonowym w Piotrkowie. Przejęto lekarzy, pielęgniarki oraz cały sprzęt. W szpitalu wojewódzkim przy ulicy Rakowskiej nie ma już oddziału urologicznego.

Usługi medyczne w zakresie urologii wykonywane są teraz w Szpitalu Rejonowym w Piotrkowie. Przejęto lekarzy, pielęgniarki oraz cały sprzęt. W szpitalu wojewódzkim przy ulicy Rakowskiej nie ma już oddziału urologicznego. Ci sami lekarze i pielęgniarki przyjmują teraz pacjentów w szpitalu powiatowym przy ulicy Roosevelta.

To efekt porozumienia, jakie w maju tego roku zawarły dyrekcje Szpitala Rejonowego w Piotrkowie i Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego. Ten pierwszy przejął oddział urologiczny wraz z jego zadaniami, lakarzami i pielęgniarkami. Dostał też sprzęt medyczny i wyposażenie konieczne do funkcjonowania urologii. Na tej samej zasadzie szpital wojewódzki przejął od powiatowego część personelu średniego.

– Oddział zyskał dwa łóżka, przy jednoczesnym zwiększeniu przestrzeni zaplecza, będzie też posiadał własną salę operacyjną do zabiegów instrumentalnych i operacji otwartych – mówi doktor Marek Pilch, ordynator oddziału urologicznego.

Taka koncepcja to część szerzej pomyślanej reorganizacji obu placówek. W szpitalu wojewódzkim miejsce urologii zajęła ginekologia, a tam z kolei przeniesiono oddział ortopedyczny. W wygospodarowanych w ten sposób pomieszczeniach otworzono oddział opieki paliatywnej. Ponadto ze starego budynku przy ul. Wojska Polskiego można było przenieść oddział okulistyczny.

Na parterze szpitala przy ul. Roosevelta przez kilka miesięcy trwały intensywne przygotowania, remont i adaptacja pomieszczeń. Od poniedziałku nowy oddział już działa. Do dyspozycji pacjentów są 22 łóżka. Personel przejęty ze szpitala wojewódzkiego to 12 pielęgniarek i 5 lekarzy.

Na nowym oddziale przyjęto już (do wczoraj) 17 pacjentów i wykonano dziewięć zabiegów operacyjnych.

– W oddziale wykonujemy pełen zakres operacji urologicznych, w tym przy użyciu nowoczesnej aparatury jaką dysponujemy – mówi doktor Pilch. – Brakuje tylko maszyny do usuwania kamieni.

Oprócz oczywistego podniesienia renomy Szpitala Rejonowego, do korzyści należeć mają m.in.: właściwe wykorzystanie parteru do celów leczniczych, obniżenie kosztów utrzymania oddziałów zabiegowych (które rozłożą się na trzy zamiast dwa oddziały), zwiększenie standardu usług medycznych. Ponadto funkcjonowanie oddziału urologicznego powinno, zdaniem dyrekcji, obniżyć deficyt szpitala o około 30 tys. zł miesięcznie.

Wiadomo, że decyzja o przejęciu urologii nie przyniesie jakichś znaczących korzyści finansowych. Dyrekcja szacuje jednak, że już w 2002 roku szpital zostanie zbilansowany.
Usługi medyczne w zakresie urologii prowadzone są w Piotrkowie od 1972 r. Oddział uruchomili doktor Marek Pilch oraz oddziałowa Anna Jakubiak, którzy do tej pory go prowadzą. Rocznie leczonych jest w oddziale około 900 chorych i przeprowadza się średnio 600 operacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto