Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odstrzał dzików w powiecie piotrkowskim: Myśliwi mają do końca kwietnia odstrzelić kolejnych 50 dzików

kw
Odstrzał dzików w powiecie piotrkowskim: Myśliwi mają do końca kwietnia 2018 roku odstrzelić kolejne 50 dzików
Odstrzał dzików w powiecie piotrkowskim: Myśliwi mają do końca kwietnia 2018 roku odstrzelić kolejne 50 dzików Piotr Krzyżanowski/PolskaPress
Zgodnie z nowym rozporządzeniem wojewody łódzkiego, myśliwi z obwodów łowieckich w Piotrkowie i na terenie powiatu piotrkowskiego mają do końca kwietnia odstrzelić kolejne 50 dzików.

Sanitarny odstrzał dzików w powiecie piotrkowskim

To już trzecie rozporządzenie wojewody w ostatnim czasie - na mocy grudniowego, myśliwi w Piotrkowie i pow. piotrkowskim mieli odstrzelić 60 dzików, a na mocy zarządzenia wydanego w lutym - kolejne 100 sztuk.

Wojewoda nakazał sanitarny odstrzał dzików na terenie niektórych obwodów łowieckich województwa łódzkiego w ramach działań zapobiegawczych uniemożliwiających rozwój Afrykańskiego Pomoru Świń. Najnowsze zarządzenie obejmuje także obwody łowieckie w pow. brzezińskim, łódzkim wschodnim czy tomaszowskim.

Decyzja wojewody zbiegła się z ujawnieniem na terenie gm. Ręczno martwej świni. Znalezisko na skraju lasu we wsi Nowinki zaalarmowało służby: policję, władze gminy i przedstawiciela Powiatowego Lekarza Weterynarii, który pobrał próbki od zwierzęcia pod kątem zakażenia ASF.

- Uczestniczyliśmy w szkoleniach na temat ASF i wszystkie gminy zostały uczulone na tego typu zdarzenia, dlatego podeszliśmy bardzo poważnie do tej sytuacji - mówi Marcin Kusa, wicewójt Ręczna.

Obawy, jak tłumaczy były związane z pochodzeniem martwej świni. - Nie wiedzieliśmy skąd się wzięła, czy jest np. z innej gminy, z innego obszaru.

Urząd o padłym zwierzęciu został poinformowany anonimowo. Na miejsce wezwał policję oraz przedstawicieli powiatowego lekarza weterynarii.

- W tym czasie nasz pracownik sprawował bezpośrednią kontrolę w tym miejscu, żeby nikt niepowołany nie mógł się tam dostać i nie miał kontaktu ze padłym zwierzęciem - opisuje procedury wicewójt.

Zgodnie z nimi, od świni pobrano do badań próbkę kości udowej - wyniki mają być jeszcze w tym tygodniu.

Świnia padła z przyczyn naturalnych?

Choć na wyniki trzeba czekać, urzędnicy nie chcą siać paniki. Jak przyznaje wicewójt, nieoficjalnie podczas oględzin zwierzęcia nie zauważono żadnych objawów świadczących o zakażeniu świni, raczej o jej zaniedbaniu.

- Stan tego świniaka nie wskazywał na zarażenie ASF, świnia była wychudzona, jakby była przetrzymywana w złych warunkach - podkreśla Marcin Kusa, który jednak z ostatecznymi wnioskami czeka na wyniki badań, które przeprowadzi Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Nie próżnowała także policja, która ustaliła właściciela wyrzuconej martwej świni. Jak informuje Dagmara Mościńska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie, miejscowy gospodarz przyznał się, że to on podrzucił padlinę i został ukarany mandatem.

Gmina chce całą sytuację wykorzystać do profilaktyki. Jak podkreśla wicewójt, zaraz po pobraniu próbki do badań, padłe zwierzę zostało zutylizowane.

- Niech to będzie przestroga dla innych mieszkańców nie tylko naszej gminy, że wystarczy telefon i firma przyjeżdża po padłe zwierzę - mówi M. Kusa. Chcielibyśmy, żeby rolnicy się nie bali, żeby nie wyrzucali zwierząt w jakichś krzakach czy dołach po wyrobiskach.

W GRABICY TŁUMACZYLI JAK BRONIĆ SIĘ PRZED ASF

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto