Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto Graham. Człowiek, który przeżyje każdy śmiertelny wypadek. Jego wygląd zapewnia mu bezpieczeństwo podczas kolizji

Michał Korn
Graham jest mężczyzną, choć niecodziennej postury. Jeśli byśmy wyglądali tak, jak on, to niestraszne byłyby nam wypadki. Z kolizji, czołówek, kraks wychodzilibyśmy cali i zdrowi.
Graham jest mężczyzną, choć niecodziennej postury. Jeśli byśmy wyglądali tak, jak on, to niestraszne byłyby nam wypadki. Z kolizji, czołówek, kraks wychodzilibyśmy cali i zdrowi. YouTube/Internet
Graham jest mężczyzną, choć niecodziennej postury. Jeśli byśmy wyglądali tak, jak on, to niestraszne byłyby nam wypadki. Z kolizji, czołówek, kraks wychodzilibyśmy cali i zdrowi.

Graham jest mężczyzną, choć niecodziennej postury. Jeśli byśmy wyglądali tak, jak on, to niestraszne byłyby nam wypadki. Z kolizji, czołówek, kraks wychodzilibyśmy cali i zdrowi.

Nie ukrywajmy, wygląd Graham jest niecodzienny. I to nie bez powodu. Został bowiem tak zaprojektowany, aby z nawet najgroźniejszych wypadków wyjść cało. Oto człowiek prawie niezniszczalny, który nie ma karku, zatem nie jest w stanie go złamać, a jego twarz, giętkie kolana i twarda skóra są w stanie zamortyzować nawet bardzo silne uderzenie.

Twórcą tego nadczłowieka jest rzeźbiarka Patricia Piccinini, chirurg Christianem Kenfieldem oraz David Logan, specjalista od badań wypadków z Monash University.

Biorąc poprawkę na ilość wypadków drogowych i ich skutków, stawiamy pytanie, czy właśnie w tym kierunku będziemy ewoluować? Graham jest wytworem futurystycznym, któremu jednak nie mówimy nie, bowiem sam projekt wydaje się mieć głębszy sens. Zwłaszcza, że zdaniem twórców jest to jedyna osoba, która może przetrwać nawet najgroźniejszy wypadek.

- Głowa jego ma duża czaszkę, może przypominać kask rowerowy. Gram posiada szyję, ale bez szyjnego odcinka kręgosłupa - mówi Chistian Kenfield. Atutem jest również fakt, że konstrukcja Grahama pochłania naprawdę dużo energii, co z jednej strony wpływa na jego masę, zaś z drugiej na bezpieczeństwo.

Postać Grahama jest ciekawostką, która zmusza do myślenia nad naszą przyszłością i bezpieczeństwem.

Faktem jest, że miliony lat ewolucji ukształtowały w nas geniuszy, gotowych na niemal wszystko. Potrafimy poruszać się, biegać, wykonywać skomplikowane obliczenia, konstruować, wykonywać precyzyjne operacje, bronić się. Z łatwością jesteśmy w stanie wyczuć niebezpieczeństwo, jesteśmy przezorni, potrafimy uruchomić proces myślowy, aby rozwiązać nurtujący nas problem. Jesteśmy konstruktorami śmierci i wszelkich technologii mających jej zapobiegać, ale mamy jeden mankament, który definiuje nas, jako współczesną istotę żyjącą. Jesteśmy tylko ludźmi, jesteśmy śmiertelni...

Zgodnie z danymi podanymi przez Komendę Główną Policji w 2017 roku mieliśmy 32 705 wypadków, w których 39 394 osób zostało rannych, a zginęło 2 810. Mimo iż to mniej niż w 2016 roku, to liczby te nadal przerażają.

I tu z pomocą przychodzi postać Grahama, a raczej jego budowa. Czy kiedyś rzeczywiście możemy tak wyglądać?

1. Zwróćcie uwagę na dużą i grubą czaszkę. Mózg nie jest większy od tego, który mamy obecnie, ale chroni go więcej ciała, zaś puste przestrzenie mają za zadanie zamortyzować energię uderzenia.

2. Większa pojemność czaszki przekłada się na rozrośnięte opony mózgowo-rdzeniowe i większą ilość płynu mózgowo-rdzeniowego. Mózg zatem jest lepiej chroniony przed urazami.

3. Szyja Grahama ma za zadanie po pierwsze ochronić głowę podczas wypadku i nie dopuścić do uszkodzenia kręgosłupa.

4. Klatka piersiowa pokryta jest licznymi sutkami. Przekłada się to na zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej i działa jak naturalna poduszka powietrzna.

5. Żebra w takim wydaniu chronią organy. Zwróćcie uwagę na dodatkową osłonę, która ma powstrzymywać od urazów w wyniku nacisku przez pasy bezpieczeństwa. Dodatkowa przestrzeń za żebrami natomiast ma na celu działające siły w czasie wypadku.

6. Kolano Grahama daje możliwość ruchu we wszystkich kierunkach. Taka konstrukcja ma zapobiec złamaniom, które wynikają z racji tego, że noga u człowieka zgina się tylko w jednym kierunku.

7. Stopy Grahama mają za zadanie szybsze poruszanie się - reakcję na zagrożenie, np. odskoczenie w odpowiednim czasie. Taka konstrukcja przyczynia się również do zminimalizowania ryzyka urazu. Taki układ wymagałby też innego obuwia.

8. Twarz Grahama jest większa a noc bardziej wklęsły. Zgadza się, ma to zapobiec jego złamaniu. Głowa jest kulista bez wystających elementów.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto