Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Niechcicach (gm. Rozprza) wpisany do rejestru zabytków. Zobaczcie nowy zabytek w powiecie piotrkowskim [ZDJĘCIA]

W.R/mat. WUOZ w Łodzi, opr. oby
Pałac w Niechcicach (gm. Rozprza) wpisany do rejestru zabytków. Zobaczcie nowy zabytek w powiecie piotrkowskim
Pałac w Niechcicach (gm. Rozprza) wpisany do rejestru zabytków. Zobaczcie nowy zabytek w powiecie piotrkowskim W.R, J.B./mat. WUOZ w Łodzi
Pałac w Niechcicach (gm. Rozprza) wraz z oficyną pałacową został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Decyzją w tej sprawie wydał (2 marca 2021 roku) Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Niechcicki pałac wpisano pod numerem rejestru A/399. Zobaczcie w GALERII nowy zabytek w powiecie piotrkowskim!

Pałac w Niechcicach (gm. Rozprza) wpisany do rejestru zabytków. Zobaczcie nowy zabytek w powiecie piotrkowskim [ZDJĘCIA]

Eksperci z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi zwracają uwagę, że pałac wraz z oficyną charakteryzuje się wysokimi walorami historycznymi oraz autentyzmem, stanowiącym materialne świadectwo działalności XIX-wiecznej fabryki w Niechcicach.

Oprócz produkcji dużego asortymentu cenionych i nagradzanych wyrobów alkoholowych, w 1860 roku z inicjatywy ówczesnego właściciela dóbr Niechcice Kazimierza Strzeleckiego zapoczątkowano tu produkcję drożdży - była to pierwsza drożdżownia założona na ziemiach polskich, a zarazem druga w Europie.

Od 1865 roku właścicielem dóbr Niechcice był August Patschke, dzierżawca browaru i destylarni w Jaworzniku, skąd przeniósł wyposażenie i produkcję. Jednocześnie rozpoczął on modernizację oraz rozbudowę istniejącego zespołu fabrycznego. A. Patschke prawdopodobnie w wyniku przeinwestowania zbankrutował, a majątek wszedł w posiadanie barona Adolfa Krugera.

Od 1868 roku zakład fabryczny działał pod nazwą „Fabryka piwa bawarskiego, wódek i araku w Niechcicach”, następnie w 1872 roku zmienił on nazwę na ”Zarząd Dóbr i Fabryk w Niechcicach”. Po przejęciu majątku Kruger dokończył rozpoczęte wcześniej inwestycje dotyczące rozbudowy fabryki oraz zakończył budowę reprezentacyjnego pałacu.

Od 1895 roku majątek przejął syn Adolfa, Gustaw Adolf von Kryger (nazwisko właściciela zostało już spolszczone) który był w jej posiadaniu do 1911 roku. Od 1911 roku firma przyjęła nową nazwę tj. „Zakłady Przemysłowe Niechcice”, a jej nowym właścicielem była spółka utworzona przez polskich obywateli żydowskiego pochodzenia: Moszka Pfeffera, Szulima Kupczyka oraz Szymona Straucha.

We wrześniu 1939 roku majątek w Niechcicach został przejęty przez okupantów niemieckich, a w 1946 roku „Zakłady Przemysłowe Niechcice” zostały upaństwowione i przystosowane pod nowy profil produkcyjny, m.in. w 1954 roku uruchomiono tam jedyną w Polsce fabrykę namoku, niezbędnego do produkcji penicyliny.

Wzniesiony na wzgórzu oraz otoczony zabytkowym parkiem reprezentacyjny pałac w Niechcicach ma unikalny charakter o wymiarze ponadlokalnym. Szczególne walory artystyczne prezentuje kompozycja jego fasady o eklektycznych cechach nawiązujących stylowo do architektury baroku i renesansu oraz niepowtarzalna forma, zaakcentowana dwiema flankującymi wieżami.

Oprócz oryginalnej formy i bogatego wystroju architektonicznego, należy zwrócić także uwagę na rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne zastosowane w pałacu, które były wówczas innowacyjne i niepowtarzalne – np. forma „wklęsłego” dachu ze skierowanym do środka kopertowym spadkiem z odprowadzeniem wody opadowej do zbiornika zlokalizowanego w obrębie poddasza - w efekcie tworząc system zasilający fontanny zlokalizowane przed pałacem oraz jedną we wnętrzach pałacu.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony zabytków w Łodzi (W.R.)

Pałac w Niechcicach (gm. Rozprza) wpisany do rejestru zabytków. Zobaczcie nowy zabytek w powiecie piotrkowskim

Pałac w Niechcicach (gm. Rozprza) wpisany do rejestru zabytk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto