Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotrków i powiat piotrkowski szykują się na przyjęcie uchodźców. Ilu już przyjechało?

Karolina Wojna
Karolina Wojna
Piotrków i powiat piotrkowski szykują się na przyjęcie uchodźców. Ilu już przyjechało?
Piotrków i powiat piotrkowski szykują się na przyjęcie uchodźców. Ilu już przyjechało? Dariusz Śmigielski
Zarówno miasto Piotrków, jak i władze powiatu przygotowują się do przyjęcia rosnącej liczby uchodźców z Ukrainy. W Urzędzie Miasta w Piotrkowie w czwartek, 10 marca, zebrał się Zespół ds. Pomocy Humanitarnej i Pomocy Uchodźcom z Ukrainy, którego zadaniem jest koordynacja pomocy materialnej, logistyki oraz kwaterunku obywateli Ukrainy uciekającymi z ogarniętej wojną ojczyzny. Według danych magistratu (dane na czwartek 10 marca, rano) na terenie Piotrkowa przebywało 273 uchodźców.

Piotrków i powiat piotrkowski szykują się na przyjęcie uchodźców. Ilu już przyjechało?

To dane oficjalne i ciągle się zmieniające, bo w nocy ze środy na czwartek do Centrum Idei ku Demokracji dojechała ponad 30-osobowa grupa rodzin zastępczych z okolic Kijowa, a wieczorem - do Humanitarnego Centrum dla Uchodźców PTAK przy ul. Dmowskiego w Piotrkowie 100 osób.

Oprócz tych miejsc, a także prywatnych domów, które Ukraińcom udostępniają mieszkańcy miasta i powiatu, miejsca dla uchodźców szykują też samorządy.

Właśnie ta sprawa była tematem spotkania powołanego przez prezydenta Krzysztofa Chojniaka Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej i Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. W spotkaniu, które odbyło się w czwartek, 10 marca w UM w Piotrkowie, uczestniczyli przedstawiciele policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, straży pożarnej i miejskiej, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz innych miejskich jednostek.

Piotrków, jako samorząd - decyzją wojewody - musi przygotować i zabezpieczyć miejsca dla 500 osób. Jak informuje Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego UM w Piotrkowie, miasto ma 100 łóżek polowych z kocami i śpiworami, które w razie potrzeby, można rozłożyć w salach gimnastycznych, świetlicach, stołówkach. Miejsce na 100 osób jest też w bursie szkolnej przy ul. Broniewskiego, miasto będzie mogło także wykorzystać pomieszczenia internatowe "Medyka", gdzie do dyspozycji będzie ok. 50 miejsc noclegowych. Urząd rozmawia też z właścicielami i prowadzącymi obiekty hotelowe, co pozwoli zabezpieczyć kolejne miejsca. Uchodźcy, którzy trafią do tych miejsc, będą mieli zapewnione wyżywienie, a także opiekę psychologa.

- Wszystkie działania, które podejmujemy muszą być skoordynowane, a reakcja na dynamicznie zmieniające się warunki musi być szybka i przemyślana, Chcemy, aby pomoc oferowana uchodźcom trafiała możliwie jak najszybciej do tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Musimy działać szybko, ale zarazem racjonalnie, rzeczowo, z zachowaniem chłodnej głowy - podkreślał podczas spotkania prezydent Krzysztof Chojniak.

Z kolei 500 miejsc, które przygotowało dla uchodźców Humanitarne Centrum dla Uchodźców PTAK przy ul. Dmowskiego, to efekt porozumienia podpisanego przez wojewodę łódzkiego z prywatnym przedsiębiorcą, firmą AP Property. Od kilku dni trwały tam przygotowania, a w czwartek zakwaterowano pierwszych obywateli Ukrainy.

Nieoficjalne zdjęcia obiektu publikowane w mediach społecznościowych - kilkuset łóżek polowych ustawionych obok siebie - zaniepokoiły część mieszkańców Piotrkowa. O warunki zapytaliśmy rzeczniczkę wojewody, Dagmarę Zalewską.

- Obiekt jest ogrzewany. Ma zorganizowany punkt pierwszej pomocy, kącik zabaw dla dzieci (z zabawkami), punkt informacyjny. Będą tam wolontariusze i tłumacze. Jest duży parking przed halą. Zapewniony jest tam catering przez firmę zewnętrzną. Dodatkowo punkt kuchenny wyposażony w 2 płyty indukcyjne, garnki, 8 czajników elektrycznych i 1 mikrofalówkę - przekazała. - Na chwilę obecną jest 10 toalet typu toi-toi, 3 toalety z umywalką wewnątrz hali, punkt z 6 prysznicami plus 6 umywalek, a kolejne 6 pryszniców i 6 umywalek dojedzie w czwartek. W pomieszczeniu magazynowym jest zapas środków czystości i środków higienicznych. W razie konieczności baza sanitarna będzie poszerzana. Wszystko będzie uzależnione od liczby ludzi i ich bieżących potrzeb.

Miejsca dla uchodźców - głównie w prywatnych ośrodkach i obiektach wypoczynkowych - przygotowało też Starostwo Powiatowe w Piotrkowie. Jak potwierdza Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski, na Ukraińców czekają też miejsca odpoczynku podczas dalszej podróży, tzw. tranzytowe. Znajdują się na terenie gm. Sulejów oraz w internacie ZSR w Czarnocinie.

Na terenie powiatu, ale także na mocy porozumienia wojewody z prywatnym przedsiębiorcą, grupa ok. 100 uchodźców trafiła do ośrodka w Gutowie. Tam starostwo zapewnia m.in. pomoc psychologów.

Ilu mamy uchodźców z Ukrainy w Piotrkowie i powiecie? To bardzo trudne do oszacowania, bo wiele rodzin zamieszkało w prywatnych domach i mieszkaniach, a dopiero cześć oficjalnie zgłosiła swój pobyt.

Według danych magistratu z tych osób mieszkających w samym Piotrkowie swój pobyt - do czwartku rano - zgłosiły 273 osoby.

- Ale to się będzie zmieniać, sytuacja jest bardzo dynamiczna - podkreśla Jarosław Bąkowicz.

Urząd apeluje też do wszystkich osób, które chcą lub są w stanie przyjąć uchodźców z Ukrainy pod swój dach o kontaktowanie się z Referatem Zarządzania Kryzysowego i Obrony Miasta pod nr tel.: 44 732 36 60.

Piotrków i powiat piotrkowski szykują się na przyjęcie uchodźców. Ilu już przyjechało?

Piotrków i powiat piotrkowski szykują się na przyjęcie uchod...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto