Plac Jana Pawła II odzyskał dawny blask

Artykuł sponsorowany
Rewitalizacja Placu Jana Pawła II w Ozorkowie w celu aktywizacji społeczno-gospodarczej historycznego centrum miasta.

Ozorków jest miastem z bogatą historią i tradycjami przemysłowymi. Rewitalizacja placu Jana Pawła II wraz z okalającymi go zabytkowymi kamienicami oraz przyległej ulicy Berka Joselewicza sprawiła, że zaniedbane dotąd śródmieście odzyskało swoją świetność. Realizację inwestycji zakończono w 2012 roku.

Plac Jana Pawła II został ufundowany w 1654 r. przez Jana Szymona Szczawińskiego. Przez wieki był znany jako Stary Rynek i miał kształt zbliżony do kwadratu. Okalające rynek drzewa sprawiały wrażenie przypadkowo posadzonych i zasłaniały stojące przy placu kamienice.

Rok temu dawny rynek przeszedł całkowitą metamorfozę. Płyta placu uzyskała nowy, okrągły kształt, na jej obrzeżach pojawiły się drzewa i krzewy ozdobne: klony, berberysy oraz irgi. Przy nich ustawiono ławki, kosze na śmieci i stylizowane latarnie. Na placu położono nową kostkę - granitową w szarym kolorze. Zachowana i odrestaurowana została historyczna pompa.

Fasada kościoła św. Józefa zyskała zewnętrzne oświetlenie, a cały plac objęto systemem monitoringu miejskiego.
Najbardziej lubianą przez mieszkańców Ozorkowa atrakcją jest fontanna. W granitowej płycie zostało zamontowanych 16 dysz: 8 wyrzucających wodę w wysokość 1,5 m i 8 wyrzucających wodę na 3 m. Słupy wody są podświetlone zmieniającymi się kolorami.

Pobliska ulica Berka Joselewicza to jedna z najstarszych ulic w Ozorkowie, zamieszkała niegdyś przez ludność żydowską. Bliskość rynku powodowała, że w licznych sklepikach i warsztatach rzemieślniczych rozkwitały tam handel i usługi. Długo zaniedbywana po wojnie, dopiero dzięki rewitalizacji zyskała nowe oblicze, zyskując m.in. kanalizację deszczową.

Rewitalizacja placu objęła także odnowienie trzech dwukondygnacyjnych kamienic, zbudowanych w XIX wieku, które ze względu na swoje walory architektoniczne zostały w 1967 roku wpisane do rejestru zabytków. Nie poddawane przez wiele lat remontom w niczym nie przypominały pereł klasycyzmu, jakimi były w okresie świetności.

Dziś kamienice znów cieszą oko, do historycznych tradycji nawiązują fasady i balkony, wyremontowane więźby i pokrycia dachowe, założono nowe wykończenie blacharskie. Ujednolicona i wymieniona została stolarka okienna i drzwi wejściowe do budynków. Z elewacji zniknęły skrzynki telekomunikacyjne i zbędne przewody.

Gruntownie odnowione budynki pełnią obecnie funkcje mieszkalno-użytkowe.

Ogólna wartość inwestycji to ponad 2,6 mln. zł, z czego ponad 2 mln zł pochodziło z dotacji unijnej. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w 2013 roku. Urbaniści, oceniając ozorkowską inwestycję, docenili połączenie dwóch ważnych funkcji miejskich - rekreacyjnej i komunikacyjnej, dzięki czemu uzyskano przestrzeń przyjazną mieszkańcom i turystom.

Ozorków to małe miasto, ale teraz, po odnowieniu placu Jana Pawła II, mogę się pochwalić przed znajomymi z Warszawy – mówi Anna Guzek, mieszkanka Ozorkowa. – Najbardziej podoba nam się kolorowa fontanna, która szczególnie urokliwie wygląda po zmroku, kiedy jest podświetlona. A niezależnie od pory dnia możemy się tutaj czuć bezpieczniej, bo na placu zainstalowano dwie kamery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto