Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaża nad Pilicą w Sulejowie bez dostępu do wody? Dawniej była pełna ludzi, dziś świeci pustkami. Lipiec 2021 - ZDJĘCIA

Dariusz Śmigielski
Dariusz Śmigielski
Marek Obszarny
Marek Obszarny
Plaża nad Pilicą w Sulejowie bez dostępu do wody? Dawniej wypoczywało tu wiele osób, dziś plaża świeci pustką. Lipiec 2021 (w galerii także zdjęcia z 2020 r.)
Plaża nad Pilicą w Sulejowie bez dostępu do wody? Dawniej wypoczywało tu wiele osób, dziś plaża świeci pustką. Lipiec 2021 (w galerii także zdjęcia z 2020 r.) Dariusz Śmigielski
Plaża nad Pilicą w Sulejowie bez dostępu do wody? Dawniej wypoczywało tu wiele osób, dziś plaża świeci pustkami. Nic dziwnego, bo wchodzenie do wody przy tzw. białej plaży koło OSiR na Polance może być bardzo niebezpieczne. Brzeg wyłożono ostrymi kamieniami, a woda najpierw jest płytka, a zaraz potem wpada się w głęboki dół. To efekt prowadzonego przez Wody Polskie pogłębiania Pilicy.

Plaża nad Pilicą w Sulejowie bez dostępu do wody? Dawniej wypoczywało tu wiele osób, dziś plaża świeci pustką. Lipiec 2021 - ZDJĘCIA

- Przy linii brzegowej do wody kamieni nawrzucane tak, że można sobie nogę rozciąć, a metr od brzegu Pilica jest pogłębiona na ok. 180 cm, bo nie dotykam dna - mówi piotrkowianin (dane do wiadomości redakcji), który w ostatni weekend wybrał się na sulejowską Polankę i spróbował kąpieli. - Ostrożnie z dziećmi, bo przedtem miały tam wodę do kolan! - przestrzega.

W weekend nie było tam nawet żadnego oznakowania, wskazującego na potencjalne niebezpieczeństwo czy zakaz kąpieli. Formalnie nie jest to kąpielisko, ale gmina urządziła tę plażę w 2015 nawożąc tony piasku z Białej Góry i zwyczajowo była ona wykorzystywana do kąpieli przez turystów, którzy szukali ochłody w upalne dni. Co roku wypoczywało tam wiele osób, a dzieci bezpiecznie brodziły w wodzie do kolan (zdjęcia w GALERII pokazują tę samą plażę obecnie i w 2020 roku).

Kamil Budny z Urzędu Miejskiego w Sulejowie podkreśla, że pogłębianie Pilicy ma się zakończyć do końca listopada 2021 r. i do tego czasu będzie to teren budowy. W związku z tym na całym pogłębianym odcinku rzeki trzeba szczególnie uważać.

- Pogłębienie Pilicy przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w naszym regionie, zmniejszając zagrożenie powodziowe. Jednocześnie przepraszamy za to, że w tym roku nie będą Państwo mogli w pełni korzystać z sulejowskich plaż - mówi Kamil Budny i dodaje: - Zwróciliśmy się do przedstawicieli Wód Polskich z pytaniem w sprawie przywrócenia możliwości korzystania z linii brzegowej rzeki Pilicy na wysokości tzw. białej plaży, ponadto ten teren został przez nas posprzątany, ustawiliśmy tam też toaletę. Apelujemy jednak, aby do momentu zakończenia inwestycji nie wchodzić do wody, tym bardziej, że w tym miejscu nie ma kąpieliska.

Zanim wskazaliśmy sulejowskim urzędnikom problem z kąpielą przy białej plaży na Polance, gmina w żaden sposób nie przestrzegała jednak mieszkańców ani turystów przed potencjalnym niebezpieczeństwem. O możliwość korzystania z uroków Pilicy nie tylko po to, by popatrzeć na wodę, ale także bezpiecznie do niej wejść, zapytaliśmy również w gospodarstwie Wody Polskie, które za niemal 40 mln zł jest inwestorem pogłębiania Pilicy.

- Prace trwają i nie zostały zakończone w żadnym miejscu. Po ich zakończeniu poprzez oczyszczenie terenu na wysokości Kępek, w sąsiedztwie Pilicy, na powierzchni około 4 ha powstanie plaża, z której będzie zapewniony swobodny dostęp do rzeki - przekazała nam Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Wód Polskich.

Przedstawicielka inwestora dodaje jednak, że wyjątkiem jest plaża koło OSIR (Polanka), której wklęsły brzeg - jak informuje - "musiał zostać zabezpieczony przed postępującą erozją opaską faszynowo-kamienną".

- Jednak docelowo opaska w wyniku naturalnie zachodzących procesów związanych z zamulaniem koryta, nie będzie stanowiła przeszkody dla osób korzystających z plaży - twierdzi Urszula Tomoń.

Według urzędników z Sulejowa, pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego ustawili tam, oraz w kilku innych miejscach zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli, tablice informujące o zakazie kąpieli. Byliśmy na miejscu, ale żadnej tablicy nie było...

- Od wielu lat z przykrością zauważamy niszczenie tablic w ciągu 2-3 tygodni od ich ustawienia w terenie. W następnym sezonie oznakowanie należy przeprowadzić od początku - wyjaśnia Piotr Wypych, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. - W piątek (16 lipca) razem z WOPR będziemy prowadzić kontrolę stanu i dodatkowe oznakowanie nad Zbiornikiem Sulejowskim - dodaje.

Z informacji, które otrzymaliśmy z UM w Sulejowie wynika, że docelowo na terenie sulejowskiego odcinka Pilicy, ma być kilka plaż z łagodnym zejściem do wody, m.in. na terenie Kępek oraz przy ulicy Taraszczyńskiej. Tę ostatnią plażę zamknięto z powodu pogłębiania Pilicy. Gmina otrzymała na nią dotację w wysokości 80 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu - „Budowa infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby rozwoju turystyki wodnej w miejscowości Sulejów przy ul. Taraszczyńskiej”.

- W ramach tej inwestycji zamierzamy wyrównać teren, wybudować parkingi oraz zamontować stojaki na rowery, wiaty, ławki, kosze na śmieci, tablice z oznakowaniem szlaku i oświetlenie, zasilanie dzięki odnawialnym źródłom energii - informuje Kamil Budny.

Obecnie teren ten został zabezpieczony i jest wykorzystywany do składowania piasku podczas pogłębiania Pilicy. Oznacza to, że w tym roku plaża przy Taraszczyńskiej będzie zamknięta, ale za to powierzchnia piaszczysta ma zostać powiększona.

Plaża nad Pilicą w Sulejowie bez dostępu do wody? Dawniej wypoczywało tu wiele osób, dziś plaża świeci pustką. Lipiec 2021 (w galerii także zdjęcia z 2020 r.)

Plaża nad Pilicą w Sulejowie bez dostępu do wody? Dawniej by...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto