Podwyżki opłat za śmieci w Piotrkowie przesądzone. Od 1 marca piotrkowianie zapłacą 35 zł od osoby. Dopłat nie będzie

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Podwyżki opłat za śmieci w Piotrkowie przesądzone. Od 1 marca piotrkowianie zapłacą 35 zł od osoby. Dopłat nie będzie
Podwyżki opłat za śmieci w Piotrkowie przesądzone. Od 1 marca piotrkowianie zapłacą 35 zł od osoby. Dopłat nie będzie Dariusz Śmigielski
Udostępnij:
Wysokie podwyżki opłat za śmieci w Piotrkowie przesądzone. Od 1 marca piotrkowianie zapłacą aż 35 zł od osoby miesięcznie (obecnie 29 zł, w 2020 było to 20 zł). Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w kopertowym głosowaniu na kolejnej korespondencyjnej sesji bez udziału radnych i jakiejkolwiek dyskusji, poparła projekt uchwały przedstawiony przez służby prezydenta Krzysztofa Chojniaka i odrzuciła wniosek radnych PiS. Dopłat do śmieci dla mieszkańców nie będzie.

Podwyżki opłat za śmieci w Piotrkowie przesądzone. Od 1 marca piotrkowianie zapłacą 35 zł od osoby. Dopłat nie będzie. Rada Miasta poparła projekt Chojniaka. 26.01.2022

Potwierdziło się to, co zapowiadaliśmy już od kilku tygodni. Podwyżkę za odbiór śmieci z 29 do 35 złotych od osoby miesięcznie - Rada Miasta Piotrkowa podjęła przy 13 głosach za, 7 przeciw i 3 wstrzymujących. Przeciwni byli radni klubu PiS (Łukasz Janik, Piotr Gajda, Sergiusz Stachaczyk i Andrzej Piekarski), Marlena Wężyk-Głowacka (PO) oraz Mariusz Staszek (Razem dla Piotrkowa) i Dariusz Cecotka (Radni dla Piotrkowa). Kto jak głosował z imienia i nazwiska oraz kto głosu nie oddał wcale (takie praktyki powinny być niedopuszczalne) prezentujemy na screenach w galerii tego artykułu.

Opłata za śmieci w Piotrkowie podrożeje więc o 20,7 procent w stosunku do roku 2021 (wynosiła 29 zł), ale już na przestrzeni ostatnich dwóch lat - odnosząc nową stawkę do tej obowiązującej jeszcze w 2020 roku (20 zł) - to podwyżka aż o 75 procent!

W uzasadnieniu do uchwały o nowej, horrendalnej stawce za odbiór śmieci w Piotrkowie, czytamy, że podwyższenie opłaty jest wynikiem nowego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta.

"Głównym czynnikiem mającym wpływ na wyższe wynagrodzenia zaoferowane przez przedsiębiorców w przetargu jest wzrost ilości odpadów komunalnych odbieranych z terenu miasta oraz zmniejszenie liczby osób zgłoszonych do systemu" - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Stan zadeklarowanych do systemu osób na 31 grudnia 2021 roku wynosi 57.240, co oznacza, że tylu piotrkowian płaci za śmieci. Tymczasem liczba mieszkańców Piotrkowa na koniec 2021 to 68.916, co oznacza, że aż od 11.676 piotrkowian miasto w ogóle nie pobiera opłat i dlatego pozostali muszą płacić więcej.

Na początku sesji radni odrzucili wniosek klubu radnych PiS o dopłaty do śmieci (chodziło o pozostawienie opłaty 29 i dopłacenie różnicy z budżetu miasta). Przypomnijmy, że Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Piotrkowa, argumentował, że "budżet nie jest z gumy i musiałoby się to odbyć kosztem innego zadania".

Po sesji Rady Miasta Piotrkowa, radna Marlena Wężyk-Głowacka (PO) zwołała konferencję prasową, na której krytykowała podwyżkę opłat za śmieci i proponowała wprowadzenie 50-procentowej ulgi dla dzieci.

- Czteroosobowa rodzina zaoszczędziłaby w ten sposób 400 złotych - wyliczała radna Wężyk-Głowacka. - Prezydent Chojniak wielokrotnie podkreślał, że realizuje politykę prorodzinną w Piotrkowie. Ja mówię dziś: sprawdzam! Mam nadzieję, że nie były to tylko frazesy bez pokrycia - mówi i deklaruje złożenie formalnego wniosku w sprawie ulgi śmieciowej dla dzieci.

W sąsiednim Tomaszowie mieszkańcy - po podwyżce - będą płacić 26,50 zł, w Opocznie za odpady segregowane stawka wynosi po podwyżce jedynie 16 zł (było 12 zł), zaś za odpady zmieszane wzrosła z 24 do 32 zł. W Bełchatowie opłata wzrosła natomiast z 26 do 29,50 zł.

Podwyżki opłat za śmieci w Piotrkowie przesądzone. Od 1 marca piotrkowianie zapłacą 35 zł od osoby. Dopłat nie będzie

Podwyżki opłat za śmieci w Piotrkowie przesądzone. Od 1 marc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie