Pogrzeb Jerzego Pokutyckiego. Wieloletniego dyrektora ZSP nr 1 w Piotrkowie (TPS) żegnały tłumy [ZDJĘCIA]

Karolina Wojna
Karolina Wojna
Marek Obszarny
Marek Obszarny
Pogrzeb Jerzego Pokutyckiego. Wieloletniego dyrektora ZSP nr 1 w Piotrkowie (TPS) żegnały tłumy
Pogrzeb Jerzego Pokutyckiego. Wieloletniego dyrektora ZSP nr 1 w Piotrkowie (TPS) żegnały tłumy Dariusz Śmigielski
We wtorek, 2 lutego 2021, odbył się pogrzeb Jerzego Pokutyckiego, wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie (TPS), laureata Złotej Wieży Trybunalskiej, cenionego i oddanego swoim uczniom nauczyciela. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, wychowankowie, samorządowcy, przedstawiciele władz Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego.

Pogrzeb Jerzego Pokutyckiego. Wieloletniego dyrektora ZSP nr 1 w Piotrkowie (TPS) żegnały tłumy [ZDJĘCIA]

Msza w kaplicy cmentarnej w Piotrkowie rozpoczęła się o godz. 11.30. Odprawiający ją ksiądz, odczytał w imieniu najbliższych - żony oraz dzieci - wzruszające pożegnanie. Osobne pożegnanie przygotowali pracownicy szkoły. Padły piękne słowa o wspaniałym mężu dającym szczęście i o opiekuńczym ojcu, o człowieku z wyjątkową osobowością i o wielkim sercu.

W pogrzebie uczestniczyli m. in. Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa, który był nauczycielem w ZSP nr 1 oraz Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

Jerzy Pokutycki zmarł 19 stycznia 2021. Miał 83 lata.

Jerzy Pokutycki urodził się w 1938 w Kołomyi, z Piotrkowem związany był od 1940 roku.
Tu ukończył szkołę podstawową, a także Technikum Mechaniczno-Elektryczne. Z wykształcenia był elektronikiem. W 1963 roku ukończył Politechnikę Łódzką z tytułem mgr inż. elektryka-automatyka.

Od 1965 roku pracował w obecnym Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie, wtedy Technikum Przemysłu Szklarskiego. Najpierw był zastępcą dyrektora, a od 1971 do 2002 roku kierował tą placówką z krótką przerwą w 1975 roku związaną z objęciem funkcji kuratora oświaty dla województwa piotrkowskiego.

Jako pedagog uczył elektroniki i automatyki.

Jerzy Pokutycki - laureat Złotej Wieży Trybunalskiej

W 1973 roku został laureatem Złotej Wieży Trybunalskiej. Jak wspomina Waldemar Domarańczyk, prezes TPPT, nagroda była związana z publikacją książek dotyczących nowych kierunków edukacji w Piotrkowie. Jerzy Pokutycki jest autorem podręczników do nauczania automatyki oraz współautorem programu nauczania tego przedmiotu w szkołach technicznych w całym kraju.

W ZSP nr 1 stworzył pracownię automatyki dla potrzeb szkolnictwa zawodowego, utworzył Technikum Elektroniczne oraz CKP dla kierunków mechanicznego, elektrycznego i elektronicznego.

Po odejściu z TPS był zastępcą dyrektora wydziału spraw społecznych w UM w Piotrkowie. Był również jednym z inicjatorów powstania w Piotrkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Działał w wielu organizacjach: Naczelnej Organizacji Technicznej, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Recenzował i opiniował programy nauczania dla MEN.

Był cenionym pedagogiem, popularyzatorem wiedzy technicznej, działaczem społecznym i kulturalno-oświatowym.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotymi odznakami Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, NOT i ZNP.

W związku z przyznaniem Jerzemu Pokutyckiemu Złotej Wieży Trybunalskiej, Rafał Orlewski napisał o tym laureacie wiersz:

Humanista

Elektronik, pedagog - Jerzy Pokutycki.
Autor podręczników. Oddany młodości.
Technik - a humanista. Zaś zewnętrzne włości
W jasnych oczu spojrzeniach, w nordyckiej czuprynie.

W jego szkole jest teatr, kwitnie żywe słowo.
Stąd wychodzą w świat ludzie otwarci na ludzi.
Nowocześni, a przecież wiedzący, co budzi
Szlachetność i żarliwość w potrzebie gotową.

Bliski miastu - daleki od doraźnych swarów.
Rozkrusza obojętność siłą swego czaru,
Mądrością doświadczenia, myślą nieskażoną.

Mija czas, wokół zmiany, mnożą się kłopoty...
On, dyrektor de nomine - de facto skrzy loty
Podopiecznej młodzieży ku człowieczym stronom.

Zmarłego dyrektora i nauczyciela wspominają koledzy z pracy oraz uczniowie.

- Współpracowałem z panem dyrektorem 44 lata, od 1978 roku. Ciągle się nie mogę pogodzić - mówi Ireneusz Chrzan, były nauczyciel ZSP nr 1, współpracownik Jerzego Pokutyckiego. - W życiu się tak ułożyło, że przez te ostatnie lata byliśmy przyjaciółmi. Od 1980 roku do 2003 był moim przełożonym. Nie zapomnę takiego zdania, które powtarzaliśmy wtedy: "Jakby pan dyrektor poprosił, że trzeba przyjść do szkoły o północy, to każdy by przyszedł". I tak robiliśmy, gdy trzeba było. A gdy odchodził ze szkoły, wszyscy płakali.

Jak wspomina, dzięki zaangażowaniu Jerzego Pokutyckiego, szkoła bardzo się rozwinęła.

- Mieliśmy nawet pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby laureatów na olimpiadzie technicznej - mówi. - To był człowiek, który nigdy nie podniósł głosu, oaza spokoju i dzięki temu miał niepodważalny autorytet wśród młodzieży i grona. Doskonale kierował tą szkołą. Był bardzo poświęcony oświacie.

Tak Jerzego Pokutyckiego wspomina społeczność ZSP nr 1 w Piotrkowie

,,Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych…”
ks. Jan Twardowski

19 stycznia 2021 r. z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Jerzego Pokutyckiego - emerytowanego, wieloletniego dyrektora naszej szkoły - wspaniałego, serdecznego Człowieka o wyjątkowej osobowości, wybitnego Wychowawcy i Nauczyciela wielu pokoleń młodzieży. Życzliwy uśmiech, szlachetne serce, takt, elegancja, wielkoduszność Pana dyrektora są dla nas wszystkich niedoścignionym wzorem do naśladowania i najtrwalszym duchowym testamentem.
Pan mgr inż. Jerzy Pokutycki w latach 1971 – 2002 pełnił funkcję dyrektora szkoły, związany był z nią zawodowo przez 37 lat od roku 1965. Z wielkim oddaniem poświęcał się sprawom młodzieży i szkoły, pozostawił po sobie wspomnienie osoby dobrej, życzliwej i wrażliwej na problemy innych ludzi.
W naszych sercach pozostanie Pan na zawsze, bo Ci, których kochamy, nie umierają nigdy. Wspomnienia o wyjątkowym człowieku są nieśmiertelne…

Łączymy się w bólu z Rodziną oraz Bliskimi zmarłego i składamy wyrazy głębokiego współczucia
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie ZSP nr 1

Jerzy Pokutycki (1938-2021)

Nie żyje Jerzy Pokutycki, wieloletni dyrektor ZSP nr 1 (TPS)...

Jubileusz 111 lecia Tepeesu w Piotrkowie

Jubileusz 111-lecia Tepeesu w Piotrkowie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie